Гвардиола: «Чемпионлар лигаси «Барселона»нинг лойиҳаларни барбод қилиши мумкин»
«Манчестер Сити» бош мураббийи Пеп Гвардиола «Барселона»нинг сўнгги мавсумдаги натижалари ҳақида фикр билдириб, Чемпионлар лигасидаги муваффақиятсизликлар сабаб шошқалоқ хулосалар чиқарилмаслиги кераклигини таъкидлади.
«Ла Масия» тарбияланувчилари ҳақида гапирган мутахассис каталонияликлар сўнгги икки йилда жуда яхши ўйин намойиш этганини қайд этди.
«Ла Масия футболчилари, улар бу ерда туғилганми ёки йўқми, барибир «Барселона»нинг бир қисми. Улар ҳаммасини жуда яхши бажармоқда. Жамоа икки ажойиб йилни ўтказди.
Чемпионлар лигаси лойиҳаларни барбод қилиши мумкин. Умид қиламанки, «Барселона» билан бундай ҳолат юз бермайди. Турнирда ғалаба қозониш учун мавсум якунига жароҳатларсиз етиб бориш керак. Ҳакамларнинг таъсири ҳам жуда катта.
Улар Чемпионлар лигаси финалига чиқмагани ёки мусобақада ғолиб бўлмагани учун мавсумни ёмон деб ҳисобламаслиги керак», — деди Гвардиола.
Эслатиб ўтамиз, Пеп Гвардиола мураббийлик фаолиятидаги энг йирик муваффақиятларидан бир қисмини айнан «Барселона»да қўлга киритган.
Маълумот учун, каталонияликлар сўнгги мавсумларда ёш футболчиларга катта ишонч билдириш орқали жамоани қайта шакллантириш жараёнини давом эттирмоқда.

Главный тренер «Манчестер Сити» Пеп Гвардиола высказал мнение о результатах «Барселоны» в последнем сезоне, подчеркнув, что из-за неудач в Лиге чемпионов не следует делать поспешные выводы.
Говоря о воспитанниках «Ла Масии», специалист отметил, что каталонцы продемонстрировали очень хорошую игру в последние два года.
«Футболисты «Ла Масии», родились ли они здесь или нет, всё равно являются частью «Барселоны». Они всё делают очень хорошо. Команда провела два замечательных года.
Лига чемпионов может разрушить проекты. Надеюсь, с «Барселоной» этого не произойдет. Чтобы победить в турнире, необходимо завершить сезон без травм. Влияние судей тоже очень велико.
Они не должны считать сезон плохим только потому, что не вышли в финал Лиги чемпионов или не выиграли турнир», — сказал Гвардиола.
Напомним, Пеп Гвардиола достиг одних из крупнейших успехов своей тренерской карьеры именно в «Барселоне».
Для справки, каталонцы в последние сезоны продолжают процесс перестройки команды, проявляя большую уверенность в молодых футболистах.