ФИФА Африканинг энг яхши ҳаками ЖЧда ишлай олмаслигини тасдиқлади
ФИФА сомалилик ҳакам Умар Абдулқодир Артан 2026 йилги Жаҳон чемпионатида фаолият юрита олмаслигини расман тасдиқлади.
Аввалроқ Африка Футбол Конфедерацияси (CAF) томонидан 2025 йилнинг энг яхши ҳаками деб топилган Артанга АҚШга кириш учун рухсат берилмагани ҳақида хабарлар тарқалган эди.
ФИФА баёнотида ушбу маълумот тасдиқланди.
«ФИФА Умар Абдулқодир Артан АҚШга кириш ҳуқуқини олмагани сабабли 2026 йилги Жаҳон чемпионатида машғулотлар ўтказа олмаслиги ва ўз вазифаларини бажара олмаслигини тасдиқлайди.
ФИФА мезбон мамлакатнинг миграция жараёнларида, жумладан виза масалаларини кўриб чиқишда иштирок этмайди. Ваколатли органлар бизни Артаннинг мақоми яқин вақт ичида ўзгармаслиги ҳақида хабардор қилди.
Аввалги ФИФА мусобақаларида бўлгани каби, якуний қарорни мезбон давлат қабул қилади ва кимга виза берилиши ҳамда мамлакатга киришига рухсат этилиши шу давлат ваколатига киради», — дейилади ташкилот баёнотида.
Қайд этилишича, виза олишдаги қийинчиликлар сабаб Сомали элчихонаси ҳакамга ёрдам кўрсатган ва унга дипломатик паспорт ҳам тақдим этилган.
Эслатиб ўтамиз, 2026 йилги Жаҳон чемпионати АҚШ, Канада ва Мекcикада бўлиб ўтади.
Маълумот учун, Умар Артан 2025 йилда CАF томонидан Африканинг энг яхши ҳаками деб эътироф этилган эди.

FIFA подтвердила, что лучший судья Африки не сможет работать на ЧМ
FIFA официально подтвердила, что сомалийский судья Умар Абдулкадир Артан не сможет работать на чемпионате мира 2026 года.
Ранее сообщалось, что Артангу, признанному лучшим судьей 2025 года Африканской футбольной конфедерацией (CAF), было отказано во въезде в США.
В заявлении FIFA эта информация была подтверждена.
«FIFA подтверждает, что Умар Абдулкадир Артан не смог получить право на въезд в США, в связи с чем он не сможет проводить тренировки и выполнять свои обязанности на чемпионате мира 2026 года.
FIFA не участвует в миграционных процессах принимающей страны, включая вопросы визы. Компетентные органы сообщили нам, что статус Артанга в ближайшее время не изменится.
Как и в предыдущих соревнованиях FIFA, окончательное решение принимает принимающая страна, и в её компетенции находится выдача виз и разрешение на въезд в страну», — говорится в заявлении организации.
Отмечается, что из-за трудностей с получением визы посольство Сомали оказало судье помощь и предоставило ему дипломатический паспорт.