ЎФА матбуот хизмати 2026 йилги жаҳон чемпионати чипталари бўйича баёнот берди.
«FIFA 2026 йилги жаҳон чемпионати учрашувлари учун чипталар савдосини бир неча босқичда расмий онлайн платформалар орқали шаффоф тарзда амалга оширди.
Қуръа ташлаш маросимидан кейинги дастлабки савдо босқичи 2025 йил 12 декабрдан 2026 йил 13 январга қадар давом этди. Ушбу босқичда футбол ихлосмандлари чипта харид қилиш учун ариза топширишди.
Ариза берган талабгорлар орасида чипта эгалари 2026 йил феврал ойида Тасодифий танлов (Random Selection Draw) орқали аниқланди ҳамда ғолибларнинг банк карталаридан тўловлар автоматик равишда ечилди.
Шунингдек, 2026 йил март–июн ойларида FIFAнинг расмий чипта платформаси ҳамда VIP мижозлар учун On Location Hospitality платформаси орқали қўшимча чипталарни тўғридан-тўғри харид қилиш имконияти ҳам яратилди.
Савдонинг барча босқичларида исталган давлат фуқаролари расмий платформалар орқали исталган жамоалар иштирокидаги учрашувлар учун ариза топшириш ёки мавжуд бўлган чипталарни тўғридан-тўғри харид қилиш имкониятига эга бўлди.
FIFA регламентига мувофиқ, иштирокчи жамоани уюшган ҳолда қўллаб-қувватловчи мухлислар учун, уларнинг қайси давлат фуқароси бўлишидан қатъий назар, стадиондаги умумий сотувга чиқариладиган ўринларнинг камида 8 фоизини харид қилиш ҳуқуқи тақдим этилади.
Шунга кўра, стадион сиғимининг 16 фоизи ўзаро баҳс олиб бораётган жамоалар мухлислари учун, қолган 84 фоизи эса бошқа секторларда футбол томоша қилишни хоҳлаган исталган футбол мухлиси учун умумий савдога чиқарилди.
Ушбу босқичда Ўзбекистон миллий жамоасининг гуруҳ босқичи учрашувлари учун чипта нархлари FIFA томонидан 140 АҚШ долларидан 700 АҚШ долларигача, шунингдек, чекланган миқдордаги жойлар учун 60 АҚШ доллари этиб белгиланди.
Ўзбекистон миллий жамоасининг гуруҳ босқичи учрашувларида уюшган ҳолда мухлислик қилиш учун, асосан, дарвоза ортидаги секторлардан жами 14 073 дона чипта ажратилди.
Бу квотадан 8064 дона чипта ўзбекистонлик ишқибозлар томонидан FIFAдан тўғридан тўғри харид қилинган. 6 009 дона чипта эса Ўзбекистон футбол ассоциацияси, Спорт вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси, Ўзбекистон футзал ассоциацияси, Ўзбекистон профессионал футбол лигаси, Ўзбекистон футболчилар уюшмаси, ҳудудий футбол ассоциациялари, профессионал футбол клублари, футболчилар ва уларнинг оила аъзолари, марказлашган мухлислар жамоаси, спорт ташкилотлари, давлат идоралари, ҳомийлар ҳамда АҚШдаги ватандошлар номидан Mahalla USA ташкилоти учун олдиндан буюртма бериш мақсадида ажратилди.
Ушбу буюртмалар бўйича чипталар юқорида қайд этилган ташкилотларга FIFA томонидан белгиланган нархда ва ҳеч қандай қўшимча хизмат ҳақи ундирилмаган ҳолда тақдим этилди.
FIFA регламентига мувофиқ, чипта эгалари харид қилинган чипталарни FIFA расмий чипта иловаси орқали бошқа шахсларга электрон тарзда юбориш ёки қайта сотиш ҳуқуқига эга. Бунинг учун FIFAнинг расмий чипталарни қайта сотиш платформаси (Resale Platform) фаолият юритади.
Шу сабабли Ўзбекистон футбол ассоциацияси харид қилинган чипталарнинг қайта сотилишига тақиқ ўрнатиши ёки ушбу жараённи чеклаш ваколатига эга эмас», — дейилади хабарда.

Пресс-служба УФА сделала заявление по поводу билетов на чемпионат мира 2026 года.
«FIFA осуществила продажу билетов на матчи чемпионата мира 2026 года поэтапно, через официальные онлайн-платформы, в прозрачной форме.
Первый этап продаж после жеребьёвки продолжался с 12 декабря 2025 года по 13 января 2026 года. На этом этапе футбольные болельщики подавали заявки на покупку билетов.
Среди подавших заявки претендентов обладатели билетов были определены в феврале 2026 года с помощью случайного выбора (Random Selection Draw), и оплата автоматически списывалась с карт победителей.
Также в период с марта по июнь 2026 года была предоставлена возможность прямой покупки дополнительных билетов через официальную платформу FIFA и платформу On Location Hospitality для VIP-клиентов.
На всех этапах продаж граждане любой страны могли подавать заявки на встречи любых команд или приобретать доступные билеты напрямую через официальные платформы.
Согласно регламенту FIFA, для организованных фанатов поддерживающих команд, вне зависимости от их гражданства, предоставляется право на приобретение не менее 8% от общего количества мест на стадионе, выставляемых на продажу.
Соответственно, 16% вместимости стадиона было выделено для болельщиков команд-соперниц, а оставшиеся 84% — на общую продажу для любых футбольных фанатов, желающих посмотреть на матч.
На этом этапе стоимость билетов на матчи узбекской национальной команды в групповом этапе составляла от 140 до 700 долларов США, также было установлено 60 долларов США для ограниченного количества мест, по ценам, установленным FIFA.
Для организованной поддержки на матчах группового этапа узбекской национальной команды было выделено в общей сложности 14 073 билета, преимущественно в секторах за воротами.
Из этой квоты 8064 билета были непосредственно приобретены узбекскими болельщиками у FIFA. Остальные 6 009 билетов были зарезервированы для предварительных заказов от Федерации футбола Узбекистана, Министерства спорта, Национального олимпийского комитета, Ассоциации футзала Узбекистана, Профессиональной футбольной лиги Узбекистана, Ассоциации футболистов Узбекистана, региональных футбольных ассоциаций, профессиональных футбольных клубов, футболистов и членов их семей, централизованной группы болельщиков, спортивных организаций, государственных учреждений, спонсоров, а также для организации Mahalla USA от соотечественников в США.
Эти заказы были предоставлены вышеуказанным организациям по цене, установленной FIFA, и без взимания дополнительных сборов.
Согласно регламенту FIFA, обладатели билетов имеют право передавать приобретённые билеты другим лицам в электронной форме или перепродавать их через официальное приложение для продажи билетов FIFA. Для этого функционирует официальная платформа перепродажи билетов (Resale Platform) FIFA.
Поэтому Федерация футбола Узбекистана не имеет полномочий запрещать перепродажу приобретённых билетов или ограничивать этот процесс», — говорится в сообщении.