«Бизда фақат битта режа бор: Эрон ЖЧда иштирок этади» — Инфантино журналистларга
ФИФА президенти форсларнинг Коста-Рикага қарши баҳсига ташриф буюриб, эронлик журналистлар билан суҳбатлашди.
ФИФА президенти Жанни Инфантино Эрон ва Коста-Рика (5:0) миллий жамоалари ўртасидаги ўртоқлик беллашувига ташриф буюриб, эронлик журналистлар билан суҳбатлашди.
«Шахсан келиб, сизларга шуни айтмоқчи эдим: бутун жаҳон футболи оиласи сизлар билан ҳамдард. Вазиятни тушунаман ва ҳар қандай инсон каби ота ёки она ўз фарзандини йўқотганда бу қанчалик оғир эканини англайман. Бундай шароитда футбол бутун дунё одамлари учун жуда ижобий рол ўйнаши мумкин.
Биз сиёсат билан шуғулланмаймиз, чунки сиёсатчилар эмасмиз. Бизнинг ишимиз — футбол, у орқали қила оладиган энг муҳим ишимиз — одамларни бирлаштириш.
Эрон миллий жамоасининг ўқув-йиғин ўтказаётганидан жуда хурсандман ва оммавий ахборот воситаларида айтганимдек, бизда бу жамоа учун фақат битта режа бор. Эрон Жаҳон чемпионатига йўлланма олган ва ушбу мусобақада иштирок этади.
Шахсан мен барчаси тартиб билан ўтиши учун қўлимдан келган барча ишни қиламан.
Сизлар Эрон халқига жуда муҳим хабар етказасиз. Миллий жамоа уларники. Мамлакатингизда 90 миллион эронлик ва яна миллионлаб инсонлар хорижда яшайди. Уларнинг барчаси ўз миллий жамоаси билан фахрланади. Бу — футбол, сиёсат эмас.
Ҳозирдан бошлаб Жаҳон чемпионатигача мен Эрон миллий жамоасини қўллаб-қувватлаш учун қўлимдан келган барча ишни қиламан. Агар сизлар ўқув-йиғин ўтказмоқчи бўлсангиз ёки хорижда бўлиш билан боғлиқ ҳар қандай масала юзага келса — нима бўлишидан қатъи назар, ёрдам бераман. Исталган вақтда алоқада бўлинг — сизларнинг хизматингиздаман ва ёрдам керак бўлса, албатта кўмаклашаман», — дея Инфантинонинг сўзларини келтиради Алишер Никимбаев ўз телеграм каналида.

Президент ФИФА Джанни Инфантино посетил товарищеский матч между сборными Ирана и Коста-Рики (5:0) и пообщался с иранскими журналистами.
«Я лично приехал, чтобы сказать вам: вся футбольная семья мира с вами. Я понимаю ситуацию и, как любой человек, понимаю, как тяжело, когда отец или мать теряет ребенка. В таких условиях футбол может сыграть очень положительную роль для людей во всем мире.
Мы не занимаемся политикой, потому что мы не политики. Наша работа — футбол, и самое важное, что мы можем сделать через него, — это объединять людей.
Я очень рад, что сборная Ирана проводит тренировочные сборы, и, как я говорил в СМИ, у нас есть только один план для этой команды. Иран квалифицировался на Чемпионат мира и примет участие в этом соревновании.
Лично я сделаю всё возможное, чтобы всё прошло в порядке.
Вы передаете очень важное послание народу Ирана. Национальная команда — это их команда. В вашей стране живут 90 миллионов иранцев, а ещё миллионы живут за границей. Все они гордятся своей национальной командой. Это — футбол, не политика.
С этого момента и до Чемпионата мира я сделаю всё, что могу, чтобы поддержать сборную Ирана. Если вы хотите провести тренировочные сборы или возникнут любые вопросы, связанные с пребыванием за границей — неважно, что это будет, я помогу. Будьте на связи в любое время — я в вашем распоряжении и если нужна помощь, обязательно окажу её», — приводит слова Инфантино Алишер Никимбаев в своём телеграм-канале.