«Барселона» клуби расман 2029 йилги UEFA Чемпионлар лигаси финали мезбонлигини олиш учун ариза топширганини маълум қилди.
Клуб баёнотида таъкидланишича, бу номзодлик каталонияликларнинг йирик халқаро тадбирларни ўтказишдаги бой тажрибасини, шунингдек, «Spotify Camp Nou»нинг жаҳон даражасидаги стадион эканини яна бир бор намоён этади.
Маълум қилинишича, халқаро футболнинг энг муҳим учрашувларига мезбонлик қилиш бўйича узоқ тарихга эга бўлган ва ҳозирда кенг кўламли модернизация ишлари олиб борилаётган «Spotify Camp Nou» дунёдаги энг замонавий, инновацион ва нуфузли спорт иншоотларидан бирига айланиши кутилмоқда. Шу сабабли у Чемпионлар лигаси финалини қабул қилиш учун барча зарур имкониятларга эга деб баҳоланмоқда.
Стадион UEFA томонидан тарихан энг юқори тоифадаги арена сифатида тан олинган бўлиб, у Европадаги энг катта сиғимга эга футбол стадиони ҳисобланади.
Эндиликда клуб ва лойиҳада иштирок этаётган муассасалар танлов жараёни доирасида UEFA'нинг якуний қарорини кутишмоқда. 2029 йилги Чемпионлар лигаси финали ўтказиладиган стадион шу йилнинг тўртинчи чорагида эълон қилиниши режалаштирилган.

«Барселона» подала заявку на проведение финала Лиги чемпионов 2029 года
Клуб «Барселона» официально сообщил, что подал заявку на проведение финала Лиги чемпионов УЕФА 2029 года.
В заявлении клуба подчёркивается, что эта кандидатура вновь демонстрирует богатый опыт каталонцев в проведении крупных международных мероприятий, а также мировое качество стадиона «Spotify Camp Nou».
Сообщается, что «Spotify Camp Nou», который имеет долгую историю проведения важнейших международных футбольных матчей и в настоящее время проходит масштабную модернизацию, станет одним из самых современных, инновационных и престижных спортивных объектов в мире. Поэтому он считается полностью пригодным для проведения финала Лиги чемпионов.
Стадион был признан УЕФА ареной высшей категории и считается крупнейшим футбольным стадионом в Европе по вместимости.
Теперь клуб и участвующие в проекте учреждения ожидают окончательного решения УЕФА в рамках конкурсного процесса. Стадион, который примет финал Лиги чемпионов 2029 года, будет объявлен в четвёртом квартале текущего года.