«Севиля» ҳимоячиси Сесар Аспиликуэта бу мавсум унинг профессионал фаолиятидаги сўнггиси бўлишини маълум қилди.
Испаниялик футболчи фаолиятини «Осасуна»да бошлаган, кейин «Марсел», «Челси» ва «Атлетико» жамоаларида ўйнаган. Унинг сўнгги клуби «Севиля» бўлди.
36 ёшли ҳимоячининг фаолиятидаги асосий давр — «Челси»даги 11 йил бўлиб, у Лондон клубида 500 дан ортиқ ўйин ўтказди ва 9 та совринни қўлга киритди. Улар орасида ЕЧЛ, икки карра АПЛ ғолиблиги, Европа Лигаси, УЕФА Суперкубоги ва клублар ўртасидаги жаҳон чемпионати ҳам бор.
Cесар, шунингдек, Испания миллий жамоаси таркибида 44 та ўйин ўтказган.
«Азиз футбол, бугун сен билан бўлишмоқчиман: бу мавсум мен учун профессионал футболчи сифатидаги сўнггиси бўлади. Орзумда яшаган шунча йиллардан сўнг ҳаётимда янги саҳифа очиш вақти келганини ҳис қиляпман.
Ростини айтсам, бу лаҳзага ўзимни тайёрлаган бўлсам ҳам, ушбу мактубни ёзиш мен учун жуда қийин бўлди. 20 мавсум давомида менинг фаолиятимда кўплаб инсонлар муҳим рол ўйнади.
Болалигимда Памплонада мактабдош дўстларим билан биринчи марта тўп тепганимда, олдимда қандай ажойиб саёҳат кутганини тасаввур ҳам қилолмасдим. Ҳар бир лаҳза учун миннатдорман: ғалабалар, оғир мағлубиятлар, синовлар ва энг муҳими — учратган инсонларим ҳамда орттирган дўстларим учун.
Жамоадошларим, мураббийларим ва мен ўйнаган барча клубларнинг ҳар бир ходимига — менга ҳар куни инсон ва футболчи сифатида ўсишга ёрдам беришгани учун раҳмат.
«Осасуна», «Марсел», «Челси», «Атлетико» ва «Севиля» либосларини кийиш ҳамда мамлакатимни йирик турнирларда намойиш этиш мен учун катта шараф бўлди. Ҳар бир лаҳза мен учун жуда қимматлидир», — деб ёзди Аспиликуэта Х ижтимоий тармоғида.

Аспиликуэта завершил футбольную карьеру в 36 лет
Защитник «Севильи» Сесар Аспиликуэта объявил, что этот сезон станет последним в его профессиональной карьере.
Испанский футболист начал свою карьеру в «Осасуне», затем выступал за «Марсель», «Челси» и «Атлетико». Его последним клубом стала «Севилья».
Основной этап его карьеры — 11 лет в «Челси», где он провел более 500 матчей и завоевал 9 трофеев. Среди них Лига чемпионов, двукратное чемпионство в Премьер-лиге, Лига Европы, Суперкубок УЕФА и клубный чемпионат мира.
Сесар также провел 44 игры за сборную Испании.
«Дорогой футбол, сегодня я хочу поделиться с тобой: этот сезон для меня станет последним в качестве профессионального футболиста. После стольких лет, прожитых в мечте, я чувствую, что пришло время открыть новую страницу в моей жизни.
Честно говоря, хотя я и готовился к этому моменту, написать это письмо было для меня очень сложно. На протяжении 20 сезонов многие люди сыграли важную роль в моей карьере.
Когда я впервые пинал мяч с друзьями из школы в Памплоне, я и представить не мог, какое невероятное путешествие меня ожидает. Я благодарен за каждый момент: победы, трудные поражения, испытания и, самое главное, за людей, которых я встретил, и друзей, которых я приобрел.
Спасибо моим товарищам по команде, тренерам и каждому сотруднику клубов, в которых я играл, за то, что помогали мне расти как человеку и футболисту каждый день.
Носить цвета «Осасуны», «Марселя», «Челси», «Атлетико» и «Севильи», а также представлять свою страну на крупных турнирах было для меня большой честью. Каждый момент для меня очень ценен»