Ғаленойи: «Ўйиндан кейин бизга дарҳол АҚШдан кетишимиз кераклигини айтишди»
Эрон бош мураббийи Янги Зеландияга қарши ўйиндан сўнг жамоага АҚШни тарк этиш буюрилганини маълум қилди.
15.06.2026 FT Жаҳон чемпионати Эрон Эрон 2 : 2 Янги Зеландия Янги Зеландия
Эрон миллий жамоаси бош мураббийи Амир Ғаленойи жаҳон чемпионати гуруҳ босқич 1-тур доирасидаги Янги Зеландияга қарши ўйин (2:2)дан сўнг жамоага дарҳол АҚШни тарк этиш буюрилганини маълум қилди.
Учрашув Лос-Анжелесда бўлиб ўтди. Қайд этиш лозим, жамоанинг иккинчи ўйини ҳам шу ерда Белгияга қарши (21 июнда) ўтказилади.
«Бизга тикланиш учун ҳатто вақт ҳам беришмади. Ўйиндан кейин бизга: «Дарҳол кетишингиз керак», дейишди. Тикланиш вақти жуда муҳим, аммо бизга самолётга ўтириб, Тихуанага қайтиш буюрилди. Бу бизни жиддий хавотирга соляпти.
Ростини айтсам, нега бундай қилинаётганини билмаймиз. Бу менга ғалати туюляпти. Қарорлар FIFAда эмас, балки бошқа жойда қабул қилинаётгандек.
Биз ўйиндан икки кун олдин келиб, ўйиндан кейин бир кеча қолиб тикланишимиз ва эртаси куни тушликкача базага қайтишимиз керак эди.
Нега бундай бўлаётганини умуман тушунмаяпмиз. Бу мундиалда бизнинг жамоага энг кўп босим ўтказиляпти», — деди Ғаленойи.
Шу билан бирга, мутахассис жамоага АҚШни зудлик билан тарк этиш буйруғини ким берганини аниқ айтмади.
Аввалроқ жамоанинг АҚШ ҳудудида бўлиш шартлари маълум қилинганди. Унга кўра, футболчилар фақат ўйин кунларидагина АҚШда бўлиши мумкин.

Главный тренер сборной Ирана Амир Галенойи сообщил, что после матча первого тура группового этапа чемпионата мира против Новой Зеландии (2:2) команде было приказано немедленно покинуть США.
Матч проходил в Лос-Анджелесе. Стоит отметить, что второй матч команды также пройдет здесь против Бельгии (21 июня).
«Нам даже не дали время на восстановление. После игры нам сказали: «Вам нужно немедленно уехать». Время для восстановления очень важно, но нам приказали сесть на самолет и вернуться в Тихуану. Это вызывает у нас серьезное беспокойство.
Честно говоря, мы не знаем, почему это происходит. Мне это кажется странным. Решения принимаются не в FIFA, а в другом месте.
Мы должны были прибыть за два дня до игры, остаться на одну ночь после матча для восстановления и вернуться на базу до обеда следующего дня.
Мы вообще не понимаем, почему это происходит. На этом чемпионате на нашу команду оказывается наибольшее давление», — сказал Галенойи.
В то же время специалист не уточнил, кто именно приказал команде немедленно покинуть США.
Ранее были раскрыты условия пребывания команды на территории США. Согласно им, футболисты могут находиться в США только в дни матчей.