Мексика миллий жамоаси дарвозабони Гилермо Очоа ушбу жаҳон чемпионатидан кейин фаолиятини якунлашини маълум қилди.
«Мексика миллий жамоаси ҳар доим менинг йўналишим, ҳам фаолиятимда, ҳам ҳаётимда компас бўлиб келган. Мен ўз фаолиятимни миллий жамоасиз тасаввур қила олмайман. У бўлмаганида қандай бўлишини билмайман.
Миллий жамоадаги даврим тугаб бораётганини ҳис қилар эканман, футболда давом этиш учун маъно кўрмаяпман. Давом этишга сабаб ҳам йўқ.
Бу ердаги ҳар бир лаҳзадан завқ олдим. Майдонда боримни бердим. Мен хотиржам қалб ва баланд кўтарилган бош билан футболдан кетяпман ва бу йўлни босиб ўтганимдан фахрланаман», — деди Очоа кўз ёшларини тия олмасдан.
Маълумот ўрнида, Гилермо фаолияти давомида «Аяччо», «Малага», «Гранада», «Стандард», «Америка» ва «Салернитана» каби клубларида тўп тепган. У Мексика миллий жамоаси сафида 153 та ўйин ўтказган бўлиб, бу кўрсаткич тарихда учинчи натижа ҳисобланади.

Вратарь национальной сборной Мексики Гильермо Очоа объявил, что завершит свою карьеру после этого чемпионата мира.
«Национальная сборная Мексики всегда была моим ориентиром, компасом как в карьере, так и в жизни. Я не могу представить свою карьеру без национальной команды. Я не знаю, как это будет без нее.
Чувствуя, что моя эпоха в национальной сборной подходит к концу, я не вижу смысла продолжать в футболе. Нет и причин для продолжения.
Я наслаждался каждым моментом здесь. На поле я отдавал все, что мог. Я ухожу из футбола с спокойным сердцем и гордо поднятой головой, и горжусь пройденным путем», — сказал Очоа, не сдержав слез.
Для справки, в течение своей карьеры Гильермо играл за такие клубы, как «Аяччо», «Малага», «Гранада», «Стандард», «Америка» и «Салернитана». Он провёл 153 матча в составе национальной сборной Мексики, что является третьим результатом в истории.