Африканинг 5 мамлакати мухлислари ЖЧ учун АҚШга киришда 10-15 минг доллардан кафолат пули тўлашлари керак
25 март, 17:50
Бу Visa Bond дастури билан боғлиқ. Мундиал арафасида ҳам ушбу масала ечими топилмаяпти.
2026 йилги Жаҳон чемпионатида иштирок этадиган беш мамлакатнинг фуқаролари АҚШ визасини олиш учун кафолат тўлови тўлашига тўғри келади.
The Athletic хабар беришича, бу қийинчилик АҚШда амал қилаётган Visa Bond пилот дастури билан боғлиқ. Унга кўра, 50 мамлакат фуқаролари бизнес ёки туризм визаси орқали кирганда 10-15 минг доллар миқдорида гаров пулини тўлаши лозим бўлади. Бу маблағ виза муддати тугагунча АҚШдан чиқишда қайтарилади. Дастур доирасидаги мамлакатлар қаторига Жазоир, Кабо-Верде, Сенегал ва Кот-д’Ивуар киради — ушбу мамлакатлар миллий жамоалари 2026 йилги мундиалга чиққан. 2 апрелдан бошлаб эса қоидалар Тунис фуқароларига ҳам татбиқ этилади.
Дастур матнига кўра, халқаро спорт турнири иштирокчилари каби алоҳида категориялар учун истиснолар назарда тутилмаган. Футбол федерациялари бу вазиятдан хавотир билдирган ва мазкур масала ўтган ойда ЖЧ-2026га тайёргарлик семинарларида муҳокама қилинган.
Ҳозирда ФИФА АҚШ маъмуриятини футболчилар, мураббийлар штаби, миллий жамоа ходимлари, федерация раҳбарлари ва асосий ҳамкорлар учун истисно қилишга ишонтирмоқда. Агар АҚШ ҳукумати ФИФА талабини қондирса, истисно фақат миллий жамоа аъзолари учун амал қилади, футболчиларнинг оила аъзолари ва мухлислар эса кафолат пулини тўлашлари керак бўлади.

Гражданам пяти стран, которые будут участвовать в чемпионате мира 2026 года, придется внести залог для получения визы в США.
Как сообщает The Athletic, эта сложность связана с действующей в США пилотной программой Visa Bond. Согласно программе, граждане 50 стран, въезжающие с бизнес- или туристической визой, должны будут внести залог в размере от 10 до 15 тысяч долларов. Эта сумма будет возвращена при выезде из США по окончании срока действия визы. В программу входят Алжир, Кабо-Верде, Сенегал и Кот-д’Ивуар — национальные команды этих стран вышли на мундиаль 2026 года. С 2 апреля правила будут также применяться к гражданам Туниса.
В тексте программы не предусматриваются исключения для отдельных категорий, таких как участники международных спортивных турниров. Футбольные федерации выразили обеспокоенность по этому поводу, и данный вопрос обсуждался в прошлом месяце на подготовительных семинарах к ЧМ-2026.
В настоящее время ФИФА убеждает администрацию США сделать исключение для футболистов, тренерского штаба, сотрудников национальной команды, руководителей федераций и ключевых партнеров. Если правительство США удовлетворит требования ФИФА, исключение будет действовать только для членов национальных команд, а члены семей футболистов и болельщики должны будут внести залог.