2010 йилда Испания миллий жамоасини жаҳон чемпионлигига олиб чиққан собиқ бош мураббий Висенте дел Боске ҳозирги жамоа ҳақида ўз фикрларини билдирди.
«Менинг жамоам билан ҳозиргисини таққослай олмайман. Ҳозир таркибда 26 нафар футболчи бор ва уларнинг деярли барчаси майдонга тушишга тайёр.
Ламин Ямал ва Нико Уилямс ҳали ўзининг энг юқори спорт формасига чиқмаган бўлса-да, жуда юқори савияда ҳаракат қилмоқда. Шунингдек, Алекс Баена ва Микел Оярсабал ҳам ажойиб ўйин намойиш этмоқда. Оярсабал чизиқлар орасида жуда яхши ҳаракат қилади ва дарвоза олдида ҳам аниқ ўйнайди», — деди Дел Боске derbyderbyderby.it нашрига.
Собиқ мураббий амалдаги Испания миллий жамоаси кенг ва сифатли таркибга эга эканини алоҳида таъкидлаб, уни 2010 йилги чемпион жамоаси билан солиштириш тўғри эмаслигини айтди.
Эслатиб ўтамиз, Дел Боске бошқарувидаги Испания миллий жамоаси 2010 йилги жаҳон чемпионати финалида Нидерландияни Андрес Инестанинг қўшимча бўлимдаги голи эвазига мағлуб этиб, тарихидаги илк мундиал чемпионлигини қўлга киритган эди. Бугун эса испанлар ЖЧ-2026 финалида Аргентина миллий жамоасига қарши майдонга тушади.

Висенте дель Боске: «Текущую сборную Испании нельзя сравнивать с нашей командой»
Бывший главный тренер сборной Испании, приведший её к победе на чемпионате мира 2010 года, Висенте дель Боске поделился своими мыслями о нынешней команде.
«Нельзя сравнивать мою команду с нынешней. В составе сейчас 26 игроков, и почти все они готовы выйти на поле.
Ламин Ямал и Нико Уильямс еще не достигли своей наилучшей спортивной формы, но играют на очень высоком уровне. Также Алекс Баена и Микель Оярсабаль демонстрируют великолепную игру. Оярсабаль отлично перемещается между линиями и точен у ворот», — сказал дель Боске в интервью изданию derbyderbyderby.it.
Бывший тренер подчеркнул, что нынешняя сборная Испании обладает широким и качественным составом, и сравнивать её с чемпионской командой 2010 года неправильно.
Напомним, что под руководством дель Боске сборная Испании одержала победу в финале чемпионата мира 2010 года, обыграв Нидерланды благодаря голу Андреса Иньесты в дополнительное время, завоевав первый в истории титул чемпионов мира. Сегодня испанцы выйдут на поле в финале ЧМ-2026 против сборной Аргентины.