ЖЧ-2026. Нидерландия Fair Play мукофотига сазовор бўлди
2026 йилги жаҳон чемпионатида иштирокини 1/16 финал босқичида якунлаган Нидерландия миллий жамоаси мусобақа якунларига кўра Fair Play (ҳалол ўйин) мукофотига сазовор бўлди. Бу ҳақда FIFA расмий сайти орқали хабар берди.
Нидерландия футболчилари жаҳон чемпионатида кутилганидан анча паст натижа қайд этиб, плей-оффнинг биринчи босқичида Марокаш миллий жамоасига мағлуб бўлди. Асосий ва қўшимча вақт 1:1 ҳисобида якунланган бўлса, пеналтилар сериясида африкаликлар 3:2 ҳисобида ғалаба қозонди.
Қайд этиш лозим, «лолалар юрти» вакиллари турнир давомида ўтказган 4 та учрашувда атиги 3 марта сариқ карточка олди.

На чемпионате мира 2026 года сборная Нидерландов, завершившая своё участие на стадии 1/16 финала, была удостоена награды Fair Play (честная игра) по итогам турнира. Об этом сообщается на официальном сайте FIFA.
Футболисты Нидерландов показали более низкий результат, чем ожидалось, проиграв в первом раунде плей-офф сборной Марокко. Основное и дополнительное время завершились со счётом 1:1, после чего африканцы одержали победу в серии пенальти с счётом 3:2.
Следует отметить, что представители "страны тюльпанов" за весь турнир получили всего 3 жёлтые карточки в 4 матчах.