Афсонавий дарвозабон миллий жамоадан кетишини расман тасдиқлади.
Мексика миллий жамоаси дарвозабони Гилермо Очоа 2026 йилги Жаҳон чемпионатидан сўнг миллий жамоадаги фаолиятини якунлашини маълум қилди.
40 ёшли посбон мундиал тарихида олти марта Жаҳон чемпионатида иштирок этган илк футболчи сифатида тарихга киради.
Очоа миллий жамоа сафида 153 та баҳсда майдонга тушган ва улардан 63 тасида ўз дарвозаси дахлсизлигини сақлаб қолган.
«Миллий жамоа масаласига келсак, бу қарор 100 фоиз аниқ. Тўхташ учун айни вақт келди. Менинг исмим Лионел Месси ва Криштиану Роналду каби буюк футболчилар қаторида тилга олинмоқда.
Клубдаги фаолиятим ҳақида эса ҳали ўйлаб кўришим керак. Сўнгги уч-тўрт йил давомида ушбу Жаҳон чемпионатида ўйнаш учун жуда кўп нарсадан воз кечдим. Италия, Португалия ва Кипрда ёлғиз яшадим. Оилам эса Мадридда қолган эди.
Қатардаги мундиалдан кейин фаолиятимни якунлаш ҳақида ўйлай бошлагандим. Бу осон бўлмайди, аммо футболни умрбод ўйнаб бўлмаслигини яхши тушунаман», — деди Очоа.
Эслатиб ўтамиз, Гилермо Очоа 2005 йилдан буён Мексика миллий жамоаси сафида тўп тепиб келмоқда ва мамлакат футболи тарихидаги энг машҳур дарвозабонлардан бири ҳисобланади.
Маълумот учун, Мексика миллий жамоаси бугун старт оладиган 2026 йилги Жаҳон чемпионатининг очилиш баҳсида Жанубий Африка Республикасига қарши майдонга тушади.

Вратарь сборной Мексики Гильермо Очоа объявил, что завершит свою карьеру в национальной команде после чемпионата мира 2026 года.
40-летний страж ворот войдёт в историю как первый футболист, который примет участие в шести чемпионатах мира.
Очоа провел 153 матча за национальную сборную и в 63 из них сохранил свои ворота в неприкосновенности.
«Что касается национальной команды, то это решение на 100% окончательное. Пришло время остановиться. Моё имя упоминается наряду с великими футболистами, такими как Лионель Месси и Криштиану Роналду.
Что касается клубной карьеры, то мне ещё предстоит всё обдумать. За последние три-четыре года я отказался от многого, чтобы сыграть на этом чемпионате мира. Я жил один в Италии, Португалии и на Кипре. Моя семья оставалась в Мадриде.
После чемпионата мира в Катаре я начал задумываться о завершении карьеры. Это будет нелегко, но я хорошо понимаю, что в футбол невозможно играть вечно», — сказал Очоа.
Напомним, Гильермо Очоа выступает за сборную Мексики с 2005 года и считается одним из самых известных вратарей в истории мексиканского футбола.
Для справки, сборная Мексики сегодня стартует в открывающем матче чемпионата мира 2026 года против команды Южноафриканской Республики.