Швейцария миллий жамоаси форварди Дан Ндойе жаҳон чемпионати-2026 1/4 финали доирасида Аргентина билан баҳс (3:1 (1:1, 2:0 қўшимча бўлимлар)) ҳакамларини кескин танқид қилди.
Эслатиб ўтамиз, ўйиннинг 72-дақиқасида бош ҳакам Жоау Педру Пинейру швейцарияликлар форварди Эмболога VAR аралашувидан кейин симуляция ишлатганлиги учун иккинчи сариқ карточка кўрсатиб, майдондан четлатди.
«Аввал футболда бунақасини ҳеч ҳам кўрмагандим. Буни қабул қилиш жуда ҳам қийин. Қоида бузилмаганди. Агар ҳакам симуляция учун бизнинг футболчига иккинчи сариқ кўрсатса, нега аргентиналикларга карточка кўрсатмади? Улар томонидан жуда кўп бор симуляция ишлатилди. Бугун икки хил ҳакамлик бўлди: бири биз учун, бошқаси — Аргентина учун. Бунга чидаб бўлмайди», — дея ҳужумчи сўзларидан иқтибос келтирди RMC Sport.

Нападающий сборной Швейцарии Дан Ндой раскритиковал судейство в матче с Аргентиной (3:1 (1:1, 2:0 д. вр.)) в 1/4 финала чемпионата мира — 2026. На 72-й минуте главный арбитр Жоау Педру Пиньейру удалил форварда швейцарцев Брила Эмболо, показав ему вторую жёлтую карточку за симуляцию после просмотра VAR.
«Такого решения я никогда раньше не видел в футболе. С этим трудно смириться. Нарушения не было. Если судья показывает вторую жёлтую карточку за симуляцию нашему игроку, то почему не показывает её аргентинцам? С их стороны было много симуляций. Сегодня было два разных судейства: одно для них, а для нас — другое. С этим трудно смириться», — приводит слова нападающего RMC Sport.