Карас: «Мухлисларнинг қўллаб-қувватлаши биз учун жуда муҳим»
Эртага, 11 август куни «Пахтакор» Элит ОЧЛ саралаш босқичи доирасида Иорданиянинг «Ал Ҳусайн» клубига қарши майдонга тушади. Ушбу баҳс олдидан «шерлар» бош мураббийи Эмилиан Карас ҳамда футболчи Башар Ресан матбуот анжуманида қатнашди.
Карас: «Бир неча ой олдин Иордания футболи ҳақида ҳеч нарса билмас эдим. Иордания миллий жамоасининг даражаси анча юқори экан. Жаҳон чемпионатида муносиб иштирок этишди. Адашмасам, «Ал Ҳусайн»нинг 7 нафар ёки ундан кўпроқ футболчиси мундиалда иштирок этди. Шунингдек, «Ал Ҳусайн»нинг Кубок ва Чемпионатдаги натижаларини кузатиб бордим. Жамоа таркибида яхши футболчилар бор. Вазиятдан фойдаланиб, мухлисларни стадионга чорлаб қоламиз. Мухлисларнинг қўллаб-қувватлаши биз учун жуда муҳим.
Биз Суперлигада кўп очко йўқотдик. «Бухоро»га қарши сўнгги ўйинда барчаси яхши эди. Ўйинни назорат қилаётгандик. Мен буни жисмоний ҳолат билан боғламайман. Менимча, муаммо концентрацияда бўлди. Ўзингиз биласиз, 2:0 ҳисоби футболдаги энг ноқулай ҳисоблардан бири. Рақибнинг биринчи голини эса ўзингиз кўрдингиз. Шундан сўнг уларда руҳий устунлик ва иштиёқ пайдо бўлди. Биз яна шундай вазиятлар такрорланмаслиги устида ишлаяпмиз.
Айнан қандай ўйин намойиш этишимизни аниқ айта олмайман. Ҳеч қайси бир жамоа майдонга ютқазамиз деб чиқмайди, буни биласиз. Ушбу босқич бир ўйиндан иборат. Бу эса жуда муҳим омил. Кўплаб ҳисобга олишимиз керак бўлган жиҳатлар бор, об-ҳаво. Эртага «Пахтакор» ғалаба олиб келадиган ўйин намойиш этади.
Ресан: «Эртага осон ўйин бўлмайди. «Ал Ҳусайн»нинг кўплаб футболчилари Жаҳон чемпионатида ўйнади. Биз тўрт кун олдин "Бухоро"га қарши ўйнадик. Иккита машғулот ўтказишга улгурдик, бири тикланиш учун ва иккинчиси тактик машғулот. Насиб эртага яхши натижага эриша оламиз. «Ал Ҳусайн» ҳали янги мавсумда ўйин ўтказмади. Шунинг учун мураббийлар штаби рақибни ўрганишда бироз қийинчиликка дуч келган бўлиши мумкин.
Айман Осиёдаги энг яхши ҳужумчилардан бири. У мундиалда қандай ўйнаганини кўрдингиз. Мундиалга саралашда кўплаб гол урди ва мундиалнинг ўзида ҳам. У мендан Суперлига даражасини ва ҳаёт қандай эканлигини сўради. Мен Ўзбекистонда маҳаллий чемпионат кучлилигини айтдим. Ҳозир бир уч нафар ироқлик бир жамоада ўйнамоқдамиз. Биз «Пахтакор»га кўпроқ ёрдам беришимиз керак.
Тўрт ҳафта олдин майдон яхши ҳолатда эди. Эртанги ўйинни «Пахтакор» учун эмас, ўзбек футболи учун томоша қилишади. Қолаверса, очиқ футбол ўйнайдиган жамоалар учун майдон ҳолати яхши бўлиши ўта муҳим. Эртага бундай камчиликларга эътибор бермай, фақатгина натижа ҳақида ўйлаймиз. Майдон ҳолати бизга ҳеч қандай муаммо туғдирмайди», - деди Ресан.

Завтра, 11 августа, «Пахтакор» выйдет на поле в рамках квалификационного этапа Элитной Лиги Чемпионов Азии против иорданского клуба «Аль-Хусейн». Перед этим матчем главный тренер «львов» Эмилиан Карас и футболист Башар Ресан приняли участие в пресс-конференции.
Карас: «Несколько месяцев назад я ничего не знал о футболе Иордании. Уровень национальной сборной Иордании довольно высокий. Они достойно выступили на чемпионате мира. Если не ошибаюсь, 7 или более игроков «Аль-Хусейна» участвовали в мундиале. Также я следил за результатами «Аль-Хусейна» в Кубке и Чемпионате. В составе команды есть хорошие футболисты. Пользуясь случаем, приглашаем болельщиков на стадион. Поддержка болельщиков для нас очень важна.
Мы потеряли много очков в Суперлиге. В последнем матче против «Бухары» всё было хорошо. Мы контролировали игру. Я не связываю это с физическим состоянием. Думаю, проблема была в концентрации. Как вы знаете, счёт 2:0 является одним из самых неудобных в футболе. Вы видели первый гол соперника. После этого они обрели психологическое преимущество и страсть. Мы работаем над тем, чтобы такие ситуации не повторялись.
Не могу точно сказать, какую игру мы покажем. Знаете, ни одна команда не выходит на поле проигрывать. Этот этап состоит из одного матча. Это очень важный фактор. Есть много аспектов, которые нужно учитывать, включая погоду. Завтра «Пахтакор» покажет игру, которая принесёт победу.
Ресан: «Завтра не будет лёгкой игры. Многие футболисты «Аль-Хусейна» играли на чемпионате мира. Четыре дня назад мы играли против «Бухары». Успели провести две тренировки, одна из которых была восстановительной, а другая – тактической. Надеюсь, завтра мы сможем добиться хорошего результата. «Аль-Хусейн» ещё не провёл игру в новом сезоне. Поэтому тренерский штаб мог столкнуться с некоторыми трудностями при изучении соперника.
Айман – один из лучших нападающих в Азии. Вы видели, как он сыграл на мундиале. Он забил много голов в квалификации на мундиаль и в самом мундиале. Он спрашивал меня о уровне Суперлиги и о том, как здесь жить. Я сказал, что местный чемпионат в Узбекистане силён. Сейчас трое иракцев играют в одной команде. Мы должны больше помогать «Пахтакору».
Четыре недели назад поле было в хорошем состоянии. Завтрашний матч будут смотреть не только для «Пахтакора», но и для узбекского футбола. Кроме того, для команд, играющих в открытый футбол, состояние поля крайне важно. Завтра мы не будем обращать внимание на такие недостатки и будем думать только о результате. Состояние поля не создаст для нас проблем», - сказал Ресан.