УЕФА, ОФК ва КОНКАКАФ FIFA президенти Жанни Инфантинонинг Жаҳон чемпионати ҳуқуқларининг бир қисмини сотиш таклифидан сўнг ташкилот фаолиятини мустақил текширишга чақирди. Бу ҳақда The Independent нашри хабар берди.
Уч конфедерация футбол жамоатчилигига очиқ мактуб йўллаб, FIFA’даги сўнгги воқеалар юзасидан хавотир билдирган.
«Ҳурматли футбол оиласи! Футбол дунёдаги энг буюк умумий эҳтиросдир. У бирор шахс ёки ташкилотга тегишли эмас. У футболчилар, мухлислар, клублар, аъзо ассоциациялар ва келажаги ишониб топширилган ҳар бир муассасага тегишли. Гап пулда эмас. Конфедерациялар аллақачон FIFA’нинг улкан захираларидан масъулиятли фойдаланишга ва аъзо ассоциацияларни ривожлантиришга инвестицияларни янада кучайтиришга чақирган.
Гап мусобақаларни кенгайтириш, жаҳон чемпионати маблағларини тақсимлаш ёки бошқа жамоавий қарорларни қайта кўриб чиқиш ҳақида эмас. Бу қарорлар биргаликда қабул қилинган ва улар ўз кучида қолиши керак. Гап янада фундаментал нарса – футболнинг яхлитлиги ва уни бошқариш учун сайланганларнинг ҳалоллиги ҳақида. Масъулият бўлиши керак бўлган жойда сукут ҳукмронлик қилмоқда, очиқлик бўлиши керак бўлган жойда эса масофа бор. Бу футбол ўз раҳбариятидан кутадиган фазилатлар эмас», - дейилади мактубда.

УЕФА, ОФК и КОНКАКАФ хотят проверить деятельность FIFA
УЕФА, ОФК и КОНКАКАФ призвали к независимой проверке деятельности FIFA после предложения президента FIFA Джанни Инфантино продать часть прав на Чемпионат мира. Об этом сообщает издание The Independent.
Три конфедерации направили открытое письмо футбольной общественности, выразив обеспокоенность последними событиями в FIFA.
«Уважаемая футбольная семья! Футбол — это величайшая общая страсть в мире. Он не принадлежит ни одному человеку или организации. Он принадлежит игрокам, болельщикам, клубам, членским ассоциациям и каждому институту, которому доверено его будущее. Дело не в деньгах. Конфедерации уже призвали к ответственному использованию огромных резервов FIFA и к увеличению инвестиций в развитие членских ассоциаций.
Речь не о расширении турниров, распределении средств чемпионата мира или пересмотре других коллективных решений. Эти решения были приняты совместно и должны оставаться в силе. Речь идет о более фундаментальном — о целостности футбола и честности избранных для его управления. Там, где должна быть ответственность, царит молчание, а там, где должна быть открытость, есть дистанция. Это не те качества, которых футбол ожидает от своего руководства», — говорится в письме.
Письмо подписали президент УЕФА Александр Чеферин, президент КОНКАКАФ Виктор Монтальяни, президент ОФК Салмон бин Ибрахим Аль Халифа, а также генеральный секретарь УЕФА Теодор Теодоридис, генеральный секретарь КОНКАКАФ Филипп Можо и генеральный секретарь ОФК Датук Сери Виндзор Джон.