УЕФА ва иттифоқчилари ЖЧга муқобил турнир ўтказишни муҳокама қилмоқда — La Gazzetta dello Sport
Европа, Осиё ва Шимолий Америка футбол конфедерациялари ФИФА президенти сиёсатига қарши қўшма баёнот берди.
Foto: Sportbox
Жанни Инфантино яна қаттиқ танқид остида қолди. Бу сафар гап оддий норозилик ҳақида эмас — ФИФА президентининг Жаҳон чемпионати ҳуқуқларининг бир қисмини хусусийлаштириш ғояси футбол оламида жиддий қаршиликка дуч келди, деб ёзмоқда Италиянинг La Gazzetta dello Sport нашри.
УЕФА, ОФК ва КОНКАКАФ — Европа, Осиё ҳамда Шимолий Америка ва Кариб ҳавзаси футбол конфедерациялари раҳбарлари Инфантино сиёсатига қарши қўшма баёнот эълон қилди. Ҳужжатни УЕФА президенти Александр Чеферин, ОФК президенти Салмон бин Иброҳим Ол Халифа ва КОНКАКАФ президенти Виктор Монталяни, шунингдек, уч конфедерация бош котиблари имзолаган.
«Футбол ҳеч бир шахсга тегишли эмас», — дея таъкидланган баёнотда.
Айни пайтда Англиядан келаётган хабарлар вазият янада жиддий тус олганини кўрсатмоқда. Маҳаллий матбуотга кўра, УЕФА, ОФК ва КОНКАКАФ ФИФА мусобақаларига муқобил бўладиган ўз турнирларини ташкил этиш имкониятини муҳокама қилишни бошлаган.
Англия матбуоти маълумотларига кўра, уч конфедерация ўртасида ўз мусобақаларини ташкил этиш бўйича дастлабки музокаралар бошланган. Бундай ташаббусдан кўзланган мақсад — футболчилар учун халқаро даражада мунтазам рақобат муҳитини сақлаб қолиш ва айни пайтда ФИФАга бўлган қарамликни камайтириш.
Айни пайтда бу фақат дастлабки муҳокамалар бўлиб, аниқ лойиҳа ёки тасдиқланган мусобақа формати мавжуд эмас. Аммо УЕФА, ОФК ва КОНКАКАФ каби уч йирик конфедерациянинг бундай вариантни жиддий муҳокама қилаётганининг ўзи ФИФА билан муносабатлардаги инқироз қай даражага етганини кўрсатади.
Қўшма баёнот: «Футбол ҳеч кимнинг шахсий мулки эмас»
Уч конфедерация бугун тарқатган қўшма баёнотни кескин оҳангда бошлаган.
«Футбол — дунёдаги энг катта умумий эҳтирос. У ҳеч бир шахсга ёки институтга тегишли эмас. У футболчилар, мухлислар, клублар, аъзолар ва унинг келажагини ҳимоя қилиш вазифаси юклатилган ҳар бир ташкилотга тегишли.
Бугун биз айнан шу руҳда биргаликда сўзга чиқяпмиз.
Сўнгги ўн йилдаги ўсиш ҳақиқий бўлди. Аммо бу тараққиёт ҳеч қачон бир шахснинг хизмати эмас. У ФИФА, конфедерациялар, аъзо ассоциациялар ва ҳаётини ушбу спортга бағишлаган минглаб инсонларнинг умумий меҳнати натижасидир», — дейилади баёнотда.
Конфедерациялар мусобақаларни кенгайтириш, 2030 ва 2034 йилги Жаҳон чемпионатларини ўтказиш ҳуқуқини тақсимлаш ҳамда футбол ассоциацияларига маблағ ажратиш каби қарорлар ҳам умумий келишув асосида қабул қилинганини таъкидлаган.
«Бу пул масаласи эмас. Конфедерациялар ФИФАнинг мавжуд улкан захираларини аъзо ассоциацияларни ривожлантиришга янада кўпроқ инвестиция қилиш учун масъулият билан тақсимлашни аллақачон сўраган.
Гап бирор аъзо ассоциациянинг қонуний равишда қўлга киритган ёрдамидан маҳрум бўлиши ҳақида ҳам эмас. Ваҳоланки, федерацияларимизга қарши турли ваҳимали кампаниялар олиб борилиб, жамоатчиликка аксинча тасаввур уйғотишга ҳаракат қилинмоқда.
Мусобақаларни кенгайтириш, Жаҳон чемпионатидаги ўринларни тақсимлаш ёки бошқа биргаликда қабул қилинган қарорларни қайта кўриб чиқиш масаласи ҳам муҳокама предмети эмас. Бу қарорлар биргаликда қабул қилинган ва улар сақланиши керак.
Бу ерда анча муҳимроқ масала ўртага чиқмоқда — футболнинг яхлитлиги ва уни бошқариш учун сайланган шахсларнинг ҳалоллиги.
Футболда раҳбарлик ҳеч кимнинг шахсий мулки эмас. Гап ҳокимиятни эгаллаш ёки унга даъво қилишда эмас. Бу — футбол оиласи сизга ишониб топширган масъулиятни адо этиш вазифасидир.
Ишонч алдов орқали бузилса, бир шахс унга ваколат берган жамоавий тузилмадан ўзини устун қўйса, бу бурчдан воз кечилганини англатади».
«Бу оддий коммуникация хатоси эмас»
Уч конфедерация ФИФАнинг яқинда тарқатган хатига ҳам жавоб қайтарди.
«ФИФАнинг вице-президентлар ва 211 та аъзо ассоциацияга юборган сўнгги хати хатоларга йўл қўйилганини тан олади. Аммо буни коммуникациядаги узилиш сифатида талқин қилмоқда. Футбол дунёси гувоҳ бўлган нарса эса — қарор қабул қилишдаги жиддий хато.
Қисқа муддат ичида, етарлича маслаҳатлашувларсиз тақдим этилган ва аъзо ассоциациялар таклиф шартларини тўлиқ ўрганишга улгурмасидан олдин қарор қабул қилиш муддатига йўналтирилган таклиф оддий беэътиборлик натижаси эмас. Бу назоратни чеклаш учун ишлаб чиқилган режанинг маҳсулидир.
ФИФА таклифнинг ўзи тубдан нотўғри бўлганини тан олмади.
Жаҳон чемпионатидаги улушни сотишга уриниш чуқур хато бўлгани ҳамон тан олинмаяпти. Бу шунчаки процедурадаги камчилик эмас, балки ФИФА хизмат қилиши керак бўлган институтларнинг ишончига путур етказган жиддий ҳолатдир».
Уч конфедерация ФИФА мазкур воқеалар бўйича кенг қамровли ҳисобот тайёрлаб, уни Кенгашга тақдим этишини айтганини ҳам қайд этди.
Бироқ уларнинг фикрича, бундай текширувни ФИФАнинг ўзи, унинг ходимлари ёки футбол тизими ичидаги бошқа тузилма ўтказмаслиги керак.
«Бундай жиддий қарор хатосидан кейин тўғри бошқарув тамойиллари текширувни мутлақо мустақил учинчи томон ўтказишини талаб қилади. ФИФА маъмурияти бу жараёнда ҳеч қандай роль ўйнамаслиги керак», — дейилади баёнотда.
Инфантино яна танқид остида
Баёнотда ФИФА раҳбариятининг Марокашда ўтказилган йиғилиши ҳам алоҳида танқид қилинган.
«ФИФАнинг ўша хати Марокашдаги раҳбарият йиғилишида сайланган раҳбарлардан фақат биттаси иштирок этганини тасдиқлайди. Кенгашнинг бирор аъзоси ёки аъзо ассоциацияларнинг вакиллари йиғилишга таклиф қилинмаган.
Йиғилишда ФИФАда ишловчи юқори лавозимли раҳбарлардан иборат ижро қўмитаси вакиллари иштирок этган, холос.
Яқинда Ижро қўмитасининг тўлиқ таркиби эмас, балки танланган аъзоларининг хорижда йиғилиши, раҳбариятнинг Цюрихда тўпланиши ўрнига хорижга чақирилиши биздаги хавотирларни янада кучайтирди. Бу биз бугунги ҳолатга етиб келишимизга сабаб бўлган бошқарув услубининг давоми», — дейилади баёнотда.
Конфедерациялар ФИФА раҳбариятининг ҳаракатларини янада кескин сўзлар билан баҳолаган:
«Бу футболни асраши керак бўлган раҳбарнинг ҳаракати эмас. Бу футбол унга бўйсуниши керак, деб ҳисоблайдиган шахснинг хулқ-атвори. Масъулият бўлиши керак бўлган жойда сукут, шаффофлик бўлиши керак бўлган жойда эса масофа бор. Булар футбол ўз раҳбариятидан кутадиган сифатлар эмас.
Шунинг учун биз бу позицияни эгалладик. Бу қарорни енгиллик билан ёки ёлғиз қабул қилмадик. Биз биргаликда ҳаракат қиляпмиз ва бу спорт олдидаги бурчимиздир.
Футболнинг куч-қудрати ҳар доим унинг бирлигида бўлган. Энди ана шу бирлик футболга хизмат қиладиган, уни бошқаришга эмас, унга раҳбарлик қилишга интилмайдиган раҳбарият томонидан ҳурмат қилиниши керак».

УЕФА и союзники обсуждают проведение альтернативного турнира чемпионату мира — La Gazzetta dello Sport
10 августа, 09:18
УЕФА, АФК и КОНКАКАФ выступили с совместным заявлением против политики президента ФИФА
Foto: Sportbox
Джанни Инфантино снова оказался под жесткой критикой. На этот раз речь идет не о простом недовольстве — идея президента ФИФА о приватизации части прав на Чемпионат мира встретила серьезное сопротивление в футбольном мире, сообщает итальянское издание La Gazzetta dello Sport.
УЕФА, АФК и КОНКАКАФ — руководители футбольных конфедераций Европы, Азии и Северной Америки и Карибского бассейна объявили совместное заявление против политики Инфантино. Документ подписали президент УЕФА Александр Чеферин, президент АФК Салман бин Ибрагим Аль Халифа и президент КОНКАКАФ Виктор Монтальяни, а также генеральные секретари трех конфедераций.
«Футбол не принадлежит никому», — заявлено в заявлении.
Тем временем новости из Англии показывают, что ситуация стала еще более серьезной. По данным местной прессы, УЕФА, АФК и КОНКАКАФ начали обсуждать возможность организовать свои собственные турниры, альтернативные соревнованиям ФИФА.
По информации английской прессы, между тремя конфедерациями начались предварительные переговоры о проведении своих соревнований. Цель такой инициативы — поддержание международной конкурентоспособной среды для игроков, одновременно уменьшая зависимость от ФИФА.
Пока это только начальные обсуждения, и нет конкретного проекта или утвержденного формата соревнований. Однако сам факт, что такие крупные конфедерации, как УЕФА, АФК и КОНКАКАФ, серьезно рассматривают эту возможность, показывает, до какого кризиса дошли отношения с ФИФА.
Совместное заявление: «Футбол — это не чья-то личная собственность»
Совместное заявление, выпущенное сегодня тремя конфедерациями, начато в резком тоне.
«Футбол — самая большая общая страсть в мире. Он не принадлежит ни одному человеку или институту. Он принадлежит игрокам, болельщикам, клубам, членам и каждой организации, которой поручено защищать его будущее.
Сегодня мы выступаем в едином духе.
Рост последних десяти лет был реальным. Однако этот прогресс никогда не был заслугой одного человека. Это результат совместного труда ФИФА, конфедераций, ассоциаций-членов и тысяч людей, посвятивших свою жизнь этому спорту», — говорится в заявлении.
Конфедерации подчеркнули, что решения о расширении турниров, распределении прав на проведение Чемпионатов мира 2030 и 2034 годов и выделении средств футбольным ассоциациям также принимались на основе общего согласия.
«Это не вопрос денег. Конфедерации давно попросили ФИФА ответственно распределять существующие огромные резервы для большего инвестирования в развитие ассоциаций-членов.
Речь не идет о том, чтобы лишить какую-то ассоциацию-члена законно полученной помощи. В то время как против наших федераций ведутся различные кампании, пытаясь сформировать у общества противоположное впечатление.
Вопрос о пересмотре расширения турниров, распределения мест на Чемпионате мира или других совместно принятых решений также не является предметом обсуждения. Эти решения были приняты совместно и должны быть сохранены.
Здесь поднимается гораздо более важный вопрос — это целостность футбола и честность избранных для его управления лиц.
Лидерство в футболе — это не чья-то личная собственность. Речь не идет о захвате власти или претензии на нее. Это задача выполнения ответственности, которую доверила вам футбольная семья.
Если доверие подорвано обманом, если человек ставит себя выше коллективной структуры, которая дала ему полномочия, это означает отказ от этого долга».
«Это не просто ошибка в коммуникации»
Три конфедерации также ответили на недавнее письмо ФИФА.
«Последнее письмо ФИФА, отправленное вице-президентам и 211 ассоциациям-членам, признает ошибки. Однако это интерпретируется как сбой в коммуникации. То, чему был свидетелем футбольный мир, — это серьезная ошибка в принятии решений.
Предложение, представленное в короткие сроки, без достаточных консультаций и направленное на принятие решения до того, как ассоциации-члены смогли полностью изучить условия предложения, — это не просто результат небрежности. Это продукт разработанного плана ограничения контроля.
ФИФА не признала, что само предложение было коренным образом ошибочным.
Попытка продать долю в Чемпионате мира по-прежнему не признана глубокой ошибкой. Это не просто процедурная ошибка, а серьезная ситуация, которая подорвала доверие к институциям, которым ФИФА должна служить».
Три конфедерации также отметили, что ФИФА заявила о намерении подготовить всеобъемлющий отчет по этим событиям и представить его Совету.
Однако, по их мнению, такую проверку не должна проводить сама ФИФА, ее сотрудники или другие структуры в рамках футбольной системы.
«После такой серьезной ошибки в принятии решений принципы хорошего управления требуют, чтобы проверку проводила совершенно независимая третья сторона. Администрация ФИФА не должна играть в этом процессе никакой роли», — говорится в заявлении.
Инфантино снова под критикой
В заявлении также подвергнута критике встреча руководства ФИФА, прошедшая в Марокко.
«В том письме ФИФА подтверждается, что на встрече в Марокко из избранных лидеров присутствовал только один. Ни один из членов Совета или представители ассоциаций-членов не были приглашены на встречу.
На встрече присутствовали только представители исполнительного комитета, состоящего из высокопоставленных руководителей, работающих в ФИФА.
Недавние встречи избранных членов исполнительного комитета, а не его полного состава за рубежом, вместо того чтобы собирать руководство в Цюрихе, усилили наши опасения. Это продолжение стиля управления, который привел нас к сегодняшней ситуации», — говорится в заявлении.
Конфедерации дали еще более резкую оценку действиям руководства ФИФА:
«Это не поведение лидера, который должен защищать футбол. Это поведение человека, который считает, что футбол должен подчиняться ему. Там, где должна быть ответственность, — молчание, где должна быть прозрачность, — дистанция. Это не те качества, которых футбол ожидает от своего руководства.
Именно поэтому мы заняли эту позицию. Это решение было принято не легкомысленно и не в одиночку. Мы действуем сообща, и это наш долг перед спортом.
Сила футбола всегда заключалась в его единстве. Теперь это единство должно быть уважаемо руководством, которое служит футболу, а не стремится управлять им».