Ўзбекистон кубоги 2-туридан ўрин олган «Андижон» – «Насаф» (1:1) ўйинидан кейинги матбуот анжуманининг иккинчи қисмида мезбонлар бош мураббийи Ислом Аҳмедов саволларга жавоб қайтарди.
— Хоҳлаймизми-йўқми, барибир «Насаф» — Ўзбекистонни энг яхши жамоаларидан бири. Уларда бир-икки футболчи йўқ бўлса ҳам, юриб келаётган механизм бор. Ўйинчиларининг йўқлиги у қадар сезилмади ҳам. Ўйиннинг қийин ўтишини билардик. Лекин Худога шукр, футболчиларимиз яхши ҳаракат қилишди. Айниқса, биринчи бўлимнинг 30-дақиқасигача ажойиб ўйин кўрсатишди. Шундан кейин бироз рақибни орқароқда кутиб олдик. Шунинг ҳисобига ва оралиқ масофаларнинг катталашгани сабаб ташаббусни бироз бериб қўйдик. Иккинчи бўлим бошини ҳам шунақа ўтказганимиз эвазига тўп ўтказиб юбордик. Умумий олганда, ёмон эмас. Кўп ҳужумлар қилдик, йигитлар яхши ҳаракат қилишди. Ўйинни кўриб, таҳлил қилиб чиқамиз. Хатолар устида ишлаймиз. Бизга ҳар бир учрашув тажриба бўляпти.
— Захирадан майдонга тушаётган футболчилар аввалги ўйинларда фаол иштирок этишаётганди. Бу сафар бироз сустроқ бўлгандек. Бу толиқиш билан боғлиқми ёки бошқа сабаби борми?
— Балки шунақадир. Ўйинни кўриб чиққандан кейин таҳлил қиламиз. Бироқ уларни ҳам ёмон ўйнади, деб айта олмаймиз. Сабаби, захирадан майдонга тушган футболчиларимиз ўйинни кучайтиришди. Улар ўйинга қўшилгач, кўпроқ ҳужумлар қилдик. Вазиятларимиз кўп бўлди. Ёмон ўйнашгани йўқ. Кўнглимиз тўлди, қониқдик.
— Жамоанинг ғалаба қозона олмаганига нима етишмади, деб ўйлайсиз?
— Қаердадир омад етишмади. Сабаби — кўп ҳужум қилдик, аммо голга айлантира олмадик. Агар ҳеч қандай ҳужум қилмаганимизда камчиликларимиз борлиги ҳақида айтишимиз мумкин эди. Ҳужумлар қилдик, тўпни назорат қилдик ва якуний зарбани беришда уларнинг дарвозабони ҳам яхши ҳаракат қилди, омад ҳам келмади ва тўп дарвозага кирмади.
— Таркибда ротациялар кўп бўляпти. Бу ҳолатга нима дея оласиз?
— Иложи борича ички рақобатни кучайтиряпмиз. Ўйин учун охирги кунгача барча футболчиларни кўряпмиз ва якунда ким тайёр бўлса, ўшаларни майдонга туширяпмиз. Рақибга қараб ўйин услубимизни ҳам ўзгартираётган пайтлар бўляпти ва шунда ўз-ўзидан бошқа футболчилар ҳам тушяпти.
— Сўнгги турда сафарда «Ҳавоканд»га қарши ўйнайсизлар. Ушбу ўйинда ёшларга ҳам имконият берасизми? Масалан, Ҳамидулло Каримов ва шунга ўхшаш...
— Худо хоҳласа, қўлдан келганича имконият берамиз. Шунчаки, енгил қараш керак эмас. Рақибни ҳурмат қилган ҳолда ёшларимизга ҳам имконият беришга ҳаракат қиламиз, — дея Аҳмедовнинг сўзларини келтиради клуб матбуот хизмати.

Главный тренер «Андижана» ответил на вопросы после матча 2-го тура Кубка Узбекистана.
Во второй части пресс-конференции после матча «Андижан» – «Насаф» (1:1) второго тура Кубка Узбекистана главный тренер хозяев Ислам Ахмедов ответил на вопросы.
— Хотим мы этого или нет, но «Насаф» — одна из лучших команд Узбекистана. У них есть механизм, который работает, даже если отсутствуют один-два игрока. Отсутствие игроков не ощущалось так сильно. Мы знали, что игра будет тяжелой. Но, слава Богу, наши футболисты хорошо действовали. Особенно до 30-й минуты первого тайма они показывали отличную игру. После этого мы немного отступили и стали встречать соперника глубже. Из-за этого и увеличившихся интервалов мы немного уступили инициативу. В начале второго тайма, из-за такой же игры, мы пропустили гол. В целом, не так уж плохо. Мы много атаковали, парни хорошо действовали. Мы будем анализировать игру. Будем работать над ошибками. Для нас каждый матч — это опыт.
— Игроки, выходящие на поле со скамейки запасных, в предыдущих матчах активно играли. На этот раз они выглядели несколько слабее. Это связано с усталостью или есть другая причина?
— Возможно, это так. Мы проанализируем игру после просмотра. Но мы не можем сказать, что они играли плохо. Потому что игроки, вышедшие со скамейки, усилили игру. С их появлением мы больше атаковали. У нас было много моментов. Они не играли плохо. Мы остались довольны, удовлетворены.
— Чего, по вашему мнению, не хватило команде для победы?
— Где-то не хватило удачи. Мы много атаковали, но не смогли преобразовать это в голы. Если бы мы не атаковали, можно было бы говорить о наших недостатках. Мы атаковали, контролировали мяч, а при завершающем ударе их вратарь тоже действовал хорошо, удача не была с нами, и мяч не попал в ворота.
— В составе много ротаций. Что вы можете сказать о такой ситуации?
— Мы стараемся усилить внутреннюю конкуренцию. До последнего дня перед игрой мы смотрим всех футболистов и выпускаем на поле тех, кто готов. Иногда, в зависимости от соперника, мы меняем стиль игры, и тогда на поле выходят другие игроки.
— В последнем туре вы сыграете на выезде с «Хавокандом». Дадите ли вы шанс молодым игрокам в этом матче? Например, Хамидулло Каримову и другим...
— С Божьей помощью, мы дадим возможность, насколько это возможно. Но нельзя относиться к этому легкомысленно. С уважением к сопернику мы постараемся дать шанс и нашим молодым игрокам, — приводит слова Ахмедова пресс-служба клуба.