«Барселона» афсоналар жамоасининг собиқ аъзоси Хави Эрнандес клуб фахрийлари сафидан четлатилгани ҳақида хабарлар тарқалди.
АS нашрининг маълум қилишича, испаниялик мутахассис Майами ва Сеулда ўтказилган сўнгги икки учрашув учун афсоналар жамоаси таркибига киритилмаган.
Манбага кўра, бунга Хавининг «Барселона» президентлиги сайловларида амалдаги раҳбар Жоан Лапортага қарши позицияда бўлгани сабаб бўлган. У сайловларда Виктор Фонт номзодини қўллаб-қувватлаган, бироқ якунда Лапорта ғалаба қозонган эди.
Қайд этилишича, афсоналар жамоаси таркибини шакллантириш билан Алеҳандро Эчеваррия шуғулланади. Хави сайлов кампанияси вақтида айнан Эчеваррияни танқид қилиб, уни клуб бошқарувида катта таъсирга эга шахс сифатида кўрсатган.
Хабарларга кўра, Хавининг вакилларига клуб фахрийлари ўйинлари ташкилотчиларидан қўнғироқ бўлган ва унинг Сеулдаги учрашувда иштироки маъқулланмагани айтилган.
Шу билан бирга, «Барселона» вакиллари вазият вақтинчалик эканини ва келажакда бу масала ижобий ҳал этилиши мумкинлигини билдирган.
Эслатиб ўтамиз, Хави футболчи сифатида «Барселона» сафида 700 дан ортиқ учрашувда майдонга тушган ва клуб тарихидаги энг буюк футболчилардан бири ҳисобланади.

Сообщается, что бывший участник команды легенд «Барселоны» Хави Эрнандес был исключён из числа ветеранов клуба.
Как сообщает AS, испанский специалист не был включён в состав команды легенд на последние два матча, проведённые в Майами и Сеуле.
По данным источника, причиной стало то, что Хави занял позицию против действующего президента Жоана Лапорты на выборах президента «Барселоны». Он поддержал кандидатуру Виктора Фонта, но в итоге победу одержал Лапорта.
Отмечается, что формированием состава команды легенд занимается Алехандро Эчеваррия. В ходе избирательной кампании Хави критиковал именно Эчеваррию, показывая его как человека с большим влиянием в управлении клубом.
По сообщениям, представителям Хави звонили организаторы игр ветеранов клуба и сообщили, что его участие в матче в Сеуле не было одобрено.
Вместе с тем, представители «Барселоны» заявили, что ситуация временная и в будущем этот вопрос может быть решён положительно.
Напомним, что Хави как футболист принял участие более чем в 700 матчах за «Барселону» и считается одним из величайших игроков в истории клуба.