Германия 2038 ёки 2042 йилги Жаҳон чемпионатига мезбонлик қилмоқчи
Германия футбол иттифоқи (ДФБ) 2038 ёки 2042 йилги Жаҳон чемпионатини ўтказиш учун номзодини илгари суришни режалаштирмоқда.
ДФБ бошқаруви аъзоси Аксел Хеллманннинг айтишича, мамлакатда мундиални қабул қилиш учун зарур инфратузилма аллақачон мавжуд.
«Биз ушбу турнирни мамнуният билан қабул қилардик. ДФБ ҳам, унинг президенти Бернд Ноендорф ҳам 2042 йил, эҳтимол 2038 йил учун ҳам ариза топширишни истайди. Барчаси ФИФА регламентига боғлиқ.
Германияда стадионлар, транспорт ва меҳмонхона инфратузилмаси мавжуд. Ҳар бир баҳс тўлиқ стадионларда ўтади. Бу муваффақиятли турнир бўлади. Мамлакатимизда бунинг учун зарур барча шароит бор», — деди Хеллманн.
Маълумот учун, 2030 йилги Жаҳон чемпионати Испания, Португалия ва Марокашда, шунингдек Уругвай, Аргентина ва Парагвайда айрим баҳслар билан ўтказилади. 2034 йилги мундиал мезбонлиги эса Саудия Арабистонига берилган.

Футбольный союз Германии (DFB) планирует подать заявку на проведение чемпионата мира в 2038 или 2042 году.
Член правления DFB Аксель Хелльман заявил, что в стране уже имеется необходимая инфраструктура для приема мирового первенства.
«Мы с радостью приняли бы этот турнир. И DFB, и его президент Бернд Нойендорф хотят подать заявку на 2042 год, возможно, и на 2038 год. Все зависит от регламента ФИФА.
В Германии есть стадионы, транспорт и гостиничная инфраструктура. Каждый матч пройдет на полном стадионе. Это будет успешный турнир. В нашей стране есть все необходимые условия для этого», — сказал Хелльман.
Напомним, чемпионат мира 2030 года пройдет в Испании, Португалии и Марокко, а также с отдельными матчами в Уругвае, Аргентине и Парагвае. Хозяином мирового первенства 2034 года выбрана Саудовская Аравия.