Инфантино Жаҳон чемпионатининг тижорий ҳуқуқларини инвесторларга сотишни режалаштирмоқда
ФИФА президенти Жанни Инфантино Жаҳон чемпионатининг тижорий ҳуқуқларидаги улушларни хусусий инвесторларга сотиш режасини ишлаб чиқмоқда.
Тhe Times хабарига кўра, ушбу масала бўйича АҚШ президенти Доналд Трамп маъмуриятига яқин шахслар билан музокаралар олиб борилган.
Манба маълумотига кўра, Инфантино янги ташкил этилиши мумкин бўлган компанияда комиссионер лавозимини эгаллаши мумкин. Айнан шу компания Жаҳон чемпионатининг тижорий ҳуқуқларини бошқаради. Қайд этилишича, мазкур лойиҳа амалга ошса, Инфантинога шахсан ўнлаб миллион фунт стерлинг даромад келтириши мумкин.
Маълумот учун, 2026 йилги жаҳон чемпионати АҚШ, Канада ва Мекcикада бўлиб ўтди. Мусобақа финалида Испания Аргентина устидан қўшимча бўлимларда 1:0 ҳисобида ғалаба қозониб, чемпионликни қўлга киритганди.

Президент FIFA Джанни Инфантино разрабатывает план по продаже долей в коммерческих правах чемпионата мира частным инвесторам.
По сообщению The Times, по этому вопросу велись переговоры с лицами, близкими к администрации президента США Дональда Трампа.
По данным источника, Инфантино может занять пост комиссара в новой компании, которая может быть создана. Именно эта компания будет управлять коммерческими правами чемпионата мира. Отмечается, что если проект будет реализован, это может принести Инфантино лично десятки миллионов фунтов стерлингов.
Для справки, чемпионат мира 2026 года прошёл в США, Канаде и Мексике. В финале турнира Испания обыграла Аргентину в дополнительных таймах со счётом 1:0 и завоевала чемпионский титул.