УEФА ФИФА президенти Жанни Инфантинонинг Жаҳон чемпионатининг тижорий ҳуқуқларидаги улушларни хусусий инвесторларга сотиш режасига муносабат билдирди.
Ташкилот баёнотида бу ташаббус футбол бошқаруви учун қабул қилиб бўлмайдиган чегарадан ўтиши таъкидланган.
«Бу футбол бошқарув органлари ҳеч қачон босиб ўтмаслиги керак бўлган чегарадир. УEФА бунга жуда жиддий қарамоқда. Миллий футбол ассоциациялари, лигалар, клублар, футболчилар, мухлислар, ҳукуматлар ва футбол келажагига бефарқ бўлмаган ҳар бир инсон ҳам бунга жиддий ёндашиши керак.
Футболнинг руҳи ва бошқарув тизими савдо қилинадиган актив эмас. Айниқса, бундан ким молиявий фойда олиши борасида шаффофлик бўлмаган бир пайтда. Ҳеч биримиз футболнинг эгаси эмасмиз. ФИФА эса уни сотишга ҳақли эмас», — дейилади УEФА баёнотида.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Тhе Times нашри Жанни Инфантино Жаҳон чемпионатининг тижорий ҳуқуқларидаги улушларни хусусий инвесторларга сотиш имкониятини кўриб чиқаётгани ҳақида хабар берганди.

УЕФА резко раскритиковал план Инфантино по продаже долей чемпионата мира
УЕФА высказался по поводу плана президента ФИФА Джанни Инфантино продать доли в коммерческих правах чемпионата мира частным инвесторам.
В заявлении организации подчеркивается, что эта инициатива переступает недопустимую черту управления футболом.
«Это черта, которую управляющие органы футбола никогда не должны переходить. УЕФА относится к этому очень серьезно. Национальные футбольные ассоциации, лиги, клубы, футболисты, болельщики, правительства и все, кто неравнодушен к будущему футбола, должны отнестись к этому серьезно.
Дух футбола и система управления не являются активом для торговли. Особенно в условиях, когда нет прозрачности в том, кто получит финансовую выгоду. Никто из нас не является владельцем футбола. ФИФА не имеет права его продавать», — говорится в заявлении УЕФА.
Напомним, ранее издание The Times сообщало, что Джанни Инфантино рассматривает возможность продажи долей в коммерческих правах чемпионата мира частным инвесторам.