FIFA бош котиби: «Сиз каби мен ҳам Эрон ҳақидаги янгиликларни ўқидим, воқеалар ривожини кузатиб борамиз»
28 феврал, 22:30
Маттиас Графстрём жаҳон чемпионати хавфсизлиги ҳақидаги саволга жавоб берди.
FIFA бош котиби Маттиас Графстрём дунёдаги ҳарбий вазият кескинлашгани фонида жаҳон чемпионати хавфсизлиги ҳақидаги саволга жавоб берди.
«Бугун эрталаб сиз каби мен ҳам Эрон ҳақидаги янгиликларни ўқидим. Учрашув ўтказдик ва ҳозирча батафсил изоҳ беришга эрта, аммо дунёдаги барча масалалар бўйича воқеалар ривожини кузатиб борамиз.
Вашингтонда финал босқичига қуръа ташлаш маросими бўлиб ўтди, унда барча жамоалар иштирок этди. Энди асосий вазифамиз — барча жамоалар иштирокида жаҳон чемпионатини хавфсиз тарзда ўтказиш.
Ҳар доимгидек, мезбон мамлакатлар АҚШ, Канада ва Мексика ҳукуматлари билан алоқани давом эттирамиз», — дея Графстрёмнинг сўзларини келтиради ESPN.
Маълумот ўрнида, жаҳон чемпионати 11 июндан 19 июлга қадар АҚШ, Канада ва Мексика яшил майдонларида бўлиб ўтади. Аввалроқ Мексикадаги картеллар уруши сабаб мундиал хавф остида қолаётгани маълум қилинганди.

Генеральный секретарь ФИФА Маттиас Графстрём ответил на вопрос о безопасности чемпионата мира на фоне обострения военной ситуации в мире.
«Сегодня утром, как и вы, я тоже читал новости об Иране. Мы провели встречу и пока рано давать подробные комментарии, но будем следить за развитием событий по всем вопросам в мире.
В Вашингтоне состоялась жеребьёвка финальной стадии, в которой приняли участие все команды. Теперь наша главная задача — провести чемпионат мира безопасно с участием всех команд.
Как всегда, мы продолжаем контакты с правительствами стран-хозяек США, Канады и Мексики», — приводит слова Графстрёма ESPN.
Напомним, чемпионат мира пройдет с 11 июня по 19 июля на зелёных полях США, Канады и Мексики. Ранее сообщалось, что из-за войны картелей в Мексике мундиаль находится под угрозой из-за напряженной ситуации.