Ўзбекистон миллий жамоаси дарвозабони Ботирали Эргашев жаҳон чемпионатидаги дебют, саралаш босқичидаги эсда қоларли ўйин, дарвозабонларнинг тайёргарлиги ва ички муҳит хусусида гапириб ўтди.
«Ҳар бир футболчи жаҳон чемпионатида иштирок этишни орзу қилади. Бу менинг энг катта орзуларимдан бири десам бўлади.
Яқин-яқингача мундиалларда қайсидир жамоага мухлислик қилиб, томоша қилардик. Аллоҳга шукр, мана энди ўзимиз иштирок этяпмиз. Бу одамни жуда хурсанд қилади.
Саралаш босқичида осон ўйинлар бўлмади. Ҳар бир баҳс ўзига яраша қийин ўтди. Шимолий Кореяга қарши Ўткир ака (Юсупов) пеналти қайтарган учрашув жуда муҳим бўлди деб ўйлайман.
Мундиалда асосий мақсад — қуруқ ўйин ўтказиш. Алҳамдулиллаҳ, ички муҳит аъло даражада. Яхши кайфиятда баҳсларга тайёргарлик кўряпмиз.
Машғулотларда ҳам юқори интенсивлик бўйича машқлар олиб боряпмиз. Жаҳон чемпионатида темп жуда юқори бўлади, шунга мослашиш учун ҳозирдан тайёргарлик кўришимиз керак ва биз шу босқичдан ўтишимиз керак деб ўйлайман.
Юқори савияли ҳужумчиларга қарши ўйнаш ҳам ёқимли. Сабаби, кучлиларга қарши баҳсда сизнинг салоҳиятингиз кўпроқ намоён бўлади. Бу ўзимизни синаб олиш учун ҳам яхши имконият.
Худо хоҳласа, мусобақада жамоавий ўйин кўрсатиб, ҳеч кимдан кам эмаслигимизни исботлаймиз. Яхши ўйин намойиш этиб, мухлисларимизни ҳам хурсанд қиламиз деган умиддамиз.
Ёш футболчилар орасида Аббос (Файзуллаев)нинг ўйинлари кўпроқ ёқади. Шунингдек, унинг дриблинглари ва креативлиги дарвозабонларга ҳам қийинчилик туғдиради», — деди Эргашев ЎФА матбуот хизматига берган интервюсида.

Вратарь национальной сборной Узбекистана Ботирали Эргашев рассказал о дебюте на чемпионате мира, запоминающейся игре в отборочном этапе, подготовке вратарей и атмосфере внутри команды.
«Каждый футболист мечтает принять участие в чемпионате мира. Это можно сказать одна из моих самых больших мечт.
Совсем недавно мы болели за какую-то команду на мундиалях и просто наблюдали. Слава Аллаху, теперь мы сами участвуем. Это очень радует.
Не было легких игр в отборочном этапе. Каждый матч проходил с определенной сложностью. Думаю, матч против Северной Кореи, в котором Уткур ака (Юсупов) отразил пенальти, был очень важен.
Главная цель на мундиале — сыграть "насухо". Альхамдулилля, внутренняя атмосфера на высшем уровне. Мы готовимся к матчам в хорошем настроении.
На тренировках мы проводим упражнения с высоким уровнем интенсивности. Темп на чемпионате мира будет очень высоким, и нам нужно подготовиться к этому заранее и пройти этот этап, как я думаю.
Играть против высококлассных нападающих тоже приятно. Потому что в матчах против сильных команд ваш потенциал проявляется больше. Это также отличная возможность испытать себя.
Если Бог даст, мы покажем командную игру на турнире и докажем, что ничуть не хуже остальных. Надеемся, что хорошей игрой порадуем и наших болельщиков.
Среди молодых игроков мне особенно нравится игра Аббоса (Файзуллаева). Кроме того, его дриблинг и креативность доставляют вратарям сложности», — сказал Эргашев в интервью пресс-службе УФА.