Ван Дейк: «Ливерпул»даги 8 йилим давомида ҳеч қачон бундай ҳолат бўлмаганди. Муаммолар тўхтовсиз келаверди»
5 июн, 20:20
Нидерландиялик ҳимоячи ўтган мавсумда мерсисайдликлар дуч келган муаммоларга тўхталди.
Виржил ван Дейк ўтган мавсумда «Ливерпул» дуч келган муаммолар ҳақида фикр билдирди.
«Муаммолар бири кетидан бири келаверди. Диогу Жота ҳақидаги даҳшатли хабарни етказишган пайтдан бошлаб, ўтган ойда Муҳаммад Салоҳ ва Эндрю Робертсон билан хайрлашувни кузатганимгача бўлган давр жуда оғир кечди.
Жароҳатлар, шахсий муаммолар, омадсиз ўйинлар — буларнинг ҳаммаси бўлди. Натижада чемпионат давомида барқарорликка эриша олмадик. «Ливерпул» сафида ўтказган 8 йилим давомида бундай ҳолатни аввал ҳеч қачон бошдан кечирмаганман.
Воқеаларнинг шу тарзда ривожлангани учун шахсан ўзимни ҳам масъул деб биламан, чунки мен «Ливерпул»ни яхши кўраман. Дунёнинг энг ажойиб клубларидан бирининг сардориман ва бу билан фахрланаман. Аммо айнан шу ҳолат бундай мавсумни янада оғирроқ қилади. Мен жуда катта масъулият ҳиссини туяман.
Масъулиятни ўз зиммамга олиш — мен учун одатий ҳол. Бошқаларнинг масъулиятини ҳам тезда ўз бўйнимга олиб қўяман. Бироқ ўтган йили «Ливерпул»да баъзи пайтларда зиммамга ҳаддан ташқари кўп юк олганман. Бу ҳолатдан ҳам тегишли хулосалар чиқаряпман»,

Вирджил ван Дейк поделился своими мыслями о проблемах, с которыми столкнулся «Ливерпуль» в прошлом сезоне.
«Проблемы появлялись одна за другой. С тех пор как сообщили ужасную новость о Диогу Жота до того момента, как я наблюдал прощание с Мохаммедом Салахом и Эндрю Робертсоном в прошлом месяце, все это было очень тяжело.
Травмы, личные проблемы, неудачные игры — все это имело место быть. В результате мы не смогли достичь стабильности в течение чемпионата. За 8 лет, проведенных в «Ливерпуле», я никогда не переживал ничего подобного.
Я лично чувствую себя ответственным за то, как развивались события, потому что я люблю «Ливерпуль». Я капитан одного из самых удивительных клубов в мире и горжусь этим. Но именно это делает такой сезон еще более тяжелым. Я чувствую огромное чувство ответственности.
Брать на себя ответственность — для меня это нормально. Я быстро беру на себя ответственность за других тоже. Однако в прошлом году в «Ливерпуле» я иногда брал на себя слишком много. Я извлекаю уроки из этой ситуации», — приводит слова Ван Дейка издание NU.