«РБ Лейпциг» вингери Ян Диоманде ёзги трансфер ойнасида жамоасини тарк этадиган бўлса, фаолиятини «ПСЖ»да давом эттиришни афзал кўрмоқда.
Тhe Athletic хабарига кўра, Кот-д'Ивуар миллий жамоасининг 19 ёшли футболчиси Париж клуби лойиҳасини ўзи учун энг жозибадор вариант деб ҳисобламоқда. Диоманде «ПСЖ» президенти ва бош мураббийининг иш услубини юқори баҳолайди ҳамда айнан Парижда мунтазам равишда совринлар учун курашиш ва келажакда «Олтин тўп»га даъвогарлик қилиш имконияти кўпроқ деб ҳисоблайди.
Аввалроқ «Ливерпул» футболчи учун қарийб 100 миллион евро таклиф қилганди. Бироқ «РБ Лейпциг» бу таклифни рад этиб, ўз етакчиси учун 130 миллион еврога яқин маблағ олишни режалаштирмоқда. Шунингдек, немис клуби Диоманде билан шартномани узайтиришга ҳам умид қилмоқда. Унинг амалдаги битими 2030 йилнинг ёзига қадар амал қилади.
Эслатиб ўтамиз, Диоманде ўтган ёзда «Леганес»дан «РБ Лейпциг»га кўчиб ўтган эди. У Бундеслигадаги дебют мавсумида 33 та учрашувда 12 та гол уриб, 9 та голли узатмани амалга оширди ва жамоасининг Чемпионлар лигаси йўлланмасини қўлга киритишига катта ҳисса қўшди.
Айни пайтда Диоманде Кот-д'Ивуар билан ЖЧ-2026 1/16 финалида Норвегияга қарши баҳсга тайёргарлик кўрмоқда.

Если вингер «РБ Лейпциг» Ян Диоманде покинет свою команду в летнее трансферное окно, он предпочитает продолжить карьеру в «ПСЖ».
Как сообщает The Athletic, 19-летний футболист сборной Кот-д'Ивуара рассматривает проект парижского клуба как наиболее привлекательный вариант для себя. Диоманде высоко ценит стиль работы президента и главного тренера «ПСЖ», а также считает, что в Париже у него будет больше шансов регулярно бороться за трофеи и в будущем претендовать на «Золотой мяч».
Ранее «Ливерпуль» предложил за футболиста около 100 миллионов евро. Однако «РБ Лейпциг» отклонил это предложение и планирует получить за своего лидера около 130 миллионов евро. Также немецкий клуб надеется продлить контракт с Диоманде. Его действующее соглашение рассчитано до лета 2030 года.
Напомним, Диоманде перешел в «РБ Лейпциг» прошлым летом из «Леганеса». В своем дебютном сезоне в Бундеслиге он забил 12 голов и отдал 9 голевых передач в 33 матчах, что внесло значительный вклад в завоевание командой путевки в Лигу чемпионов.
В настоящее время Диоманде готовится к матчу 1/16 финала ЧМ-2026 против Норвегии вместе со сборной Кот-д'Ивуара.