Гана бош мураббийи мундиалнинг 48 жамоага кенгайтирилишини танқид қилди.
Гана миллий жамоаси бош мураббийи Карлуш Кейруш Жаҳон чемпионати иштирокчилари сонининг 48 тага оширилиши ҳақида ўз фикрларини билдирди.
«Бундай миқдордаги иштирокчилар Жаҳон чемпионатини оддий мусобақага айлантириб қўйиши мумкин. Мундиалда иштирок этиш доим ноёб шараф бўлган ва унинг қадр-қиммати ҳам шунда эди. Бу менинг шахсий фикрим. Аммо бугунги футболда асосий ўринни пул эгаллаб турибди», — деди Кейруш ESPN нашрига.
Эслатиб ўтамиз, португалиялик мутахассис бошчилигидаги Гана миллий жамоаси ЖЧ-2026 гуруҳ босқичини L гуруҳида учинчи ўринда якунлаб, энг яхши учинчи ўрин эгалари қаторида плей-офф йўлланмасини қўлга киритди. Ганаликлар гуруҳ босқичида Панамани мағлуб этди, Англия билан дуранг ўйнади ва Хорватияга имкониятни бой берди.

Кейруш: «Чемпионат мира теряет свою ценность»
Главный тренер сборной Ганы Карлуш Кейруш высказал свое мнение о расширении числа участников чемпионата мира до 48 команд.
«Такое количество участников может превратить чемпионат мира в обычное соревнование. Участие в мундиале всегда было уникальной честью, и в этом заключалась его ценность. Это мое личное мнение. Но сегодня в футболе главную роль играет деньги», — сказал Кейруш изданию ESPN.
Напомним, что сборная Ганы под руководством португальского специалиста завершила групповой этап ЧМ-2026 на третьем месте в группе L, обеспечив себе путёвку в плей-офф среди лучших обладателей третьих мест. Ганцы победили Панаму, сыграли вничью с Англией и уступили Хорватии на групповом этапе.