АҚШ ЖЧ-2038ни қабул қилишга тайёр
Мундиални ташкил этиш бўйича ишчи гуруҳ раҳбари АҚШ ЖЧ-2038ни ўтказиш учун ариза топшириши мумкин эканлигини таъкидлади.
ЖЧ-2026ни ташкил этиш бўйича ишчи гуруҳ раҳбари Эндрю Жулиани АҚШ 2038 йилги жаҳон чемпионатини ҳам ўтказиш учун ариза топшириши мумкинлигини билдирди.
«Авваламбор, биз бу жаҳон чемпионатини муваффақиятли ўтказиб олишимиз зарур, шундан кейин ЖЧ-2038 учун ариза ҳақида ўйлашимиз мумкин бўлади.
Мен бу ғояни президент Трамп ва ҳукумат аъзолари билан муҳокама қилиб улгурдим.
Бизда аллақачон тайёр стадионлар бор, шунинг учун кенгайтирилган мусобақани ўтказиш АҚШга бир неча миллиард долларга тушади. Бошқа мамлакатлар эса ўнлаб миллиардларни сарфлашига тўғри келади. Агар келажакда жаҳон чемпионати 64 жамоагача кенгайтирилса, Америка Қўшма Штатлари бундай турнирни ўтказа олади», - деди Жулиани.

Глава рабочей группы по организации ЧМ-2026 Эндрю Джулиани допустил, что США могут подать заявку на проведение чемпионата мира 2038 года.
«Сначала нам нужно успешно провести этот чемпионат мира, а уже потом думать о заявке на ЧМ-2038. Я обсуждал эту идею с президентом Трампом и членами кабинета министров.
У нас уже есть готовые стадионы, поэтому проведение расширенного турнира обошлось бы США в несколько миллиардов долларов. Другим странам пришлось бы потратить десятки миллиардов. Если в будущем чемпионат мира расширят до 64 команд, Соединенные Штаты справятся с таким турниром», - сказал Джулиани.