ЖЧ-2026. Эски танишлар, плей-оффга чиқишни мақсад қилган Корея. А гуруҳи билан танишамиз
Бугун, 11 июн куни океан ортида футбол бўйича 2026 йилги жаҳон чемпионати ўйинлари бошланади. Мексика илк ўйинда ЖАР билан тўқнаш келади. Бу миллий жамоалар 16 йил олдин ҳам ўзаро тўқнаш келганди. Қуйида А гуруҳи ҳақида батафсил маълумот тақдим этамиз.
Мексика
Бош мураббий: Мексикани ҳозирда Хавиер Аггире бошқармоқда. Бу мураббий 2024 йилда миллий жамоа бошқарувига учинчи марта келди. Бунга қадар у 2002 ва 2010 йилги жаҳон чемпионатларида ҳам «апачилар»ни бошқарган.
Умуман олган Хавиер мамлакат футболида катта ном қозонган. Мексика билан икки марта КОНКАКАФ Олтин кубогида икки бор зафар қучган. Бу галги мундиалда ҳам юқори мақсадларни кўзламоқда.
Юлдуз: Ҳозирда миллий жамоанинг етакчи ва юлдуз футболчиси сифатида Раул Хименесни кўрсатиш мумкин. Футболчи бир неча кун олдин Чемпионшипга тушиб кетган «Вулверҳэмптон»га қайтди.
Шунингдек, олтинчи бор мундиалда иштирок этадиган Гилермо Очоани ҳам кўрсатиш мумкин. 40 ёшли кипер ЖЧ-2026да асосий дарвозабон бўлмаслиги аниқ. У 2024 йилдан бери миллий жамоанинг асосий таркибида кўриниш бермаяпти.
Дарвозабонлар: Раул Ранхел («Гвадалаҳара»), Карлос Асеведо («Сантос Лагуна»), Гилермо Очоа (АЕЛ).
Ҳимоячилар: Исраэл Рейес («Клуб Америка»), Хорхе Санчес (ПАОК), Сесар Монтес («Локомотив»), Эдсон Алварес («Фенербаҳче»), Хоан Васкес («Женоа»), Хесус Галярдо («Толука»), Матео Чавес («АЗ Алкмар»).
Яримҳимоячилар: Алваро Фидалго («Бетис»), Бриан Гутеррес («Гвадалаҳара»), Орбелин Пинеда (АЕК Афина), Эрик Лира («Крус Асул»), Луис Ромо («Гвадалаҳара»), Обед Варгас («Атлетико»), Хилберто Мора («Тихуана»), Луис Чавес («Динамо» Москва).
Ҳужумчилар: Роберто Алварадо («Гвадалаҳара»), Сесар Уэрта («Андерлеҳт»), Гилермо Мартинес («УНАМ Пумас»), Армандо Гонсалес («Гвадалаҳара»), Сантияго Хименес («Милан»), Раул Хименес («Вулверҳэмптон»), Хулиан Кинонес («Ал-Қодисия»), Эрнесто Вега («Толука»).
Чемпионлик эҳтимоли (Opta): 1,52 фоиз.
ЖАР
Бош мураббий: Ҳозирда миллий жамоани 74 ёшли Ҳюго Брос бошқармоқда. Белгиялик мутахассис 1986 йилда жаҳон чемпионатида футболчи сифатида иштирок этган. 2024 йилда ЖАР билан Африка Миллатлар кубогида бронза медалига эга чиқди. Қисқаси, мураббий сифатида яна марраларга эришишни мақсад қилган.
Лайл Фостер - новости, матчи, статистика Футбол24
Юлдуз: «Бёрнли»нинг 25 ёшли аъзоси Лайл Фостер ЖАРнинг асосий юлдузларидан бири. Ўтган мавсумда АПЛда 3 та гол урди ва 2 ассистни қайд этди. ЖЧ-2026 якуний қайдномасига киритилган футболчилар маҳаллий лигада иштирок этадиган жамоалардан жалб қилинган.
Дарвозабонлар: Ронуэн Уилямс («Мамелоди Сандаунз»), Рикардо Госс («Сивелеле»), Сифо Шэйн («Орландо Пайрэтс»).
Ҳимоячилар: Кхулисо Мудау («Мамелоди Сандаунз»), Олвету Маханя («Филаделфия»), Брэдли Кросс («Кайзер Чифс»), Табанг Матулуди («Полокване Сити»), Нкосинати Сибиси («Орландо Пайрэтс»), Обрей Модиба («Мамелоди Сандаунз»), Мбекезели Мбокази («Чикаго»), Име Окон («Ҳанновер»), Самукеле Кабини («Молде»), Камохело Себелебеле («Орландо Пайрэтс»), Хулумани Ндамане («Мамелоди Сандаунз»).
Яримҳимоячилар: Тебохо Мокуна («Мамелоди Сандаунз»), Жейден Адамс («Мамелоди Сандаунз»), Таленте Мбата («Орландо Пайрэтс»), Яя Ситоле («Тондела»).
Ҳужумчилар: Освин Апполлис («Орландо Пайрэтс»), Тшепанг Мореми («Орландо Пайрэтс»), Эвиденс Макгопа («Орландо Пайрэтс»), Лайл Фостер («Бёрнли»), Икраам Райнерс («Мамелоди Сандаунз»), Релебоҳиле Мофокенг («Орландо Пайрэтс»), Темба Зване («Мамелоди Сандаунз»), Тапело Масеко (АЕЛ).
Чемпионлик эҳтимоли (Opta): 0,06 фоиз
Жанубий Корея
Бош мураббий: Ҳозирда миллий жамоани Хон Мен Бо бошқаряпти. У 2002 йилги жаҳон чемпионатида футболчи сифатида иштирок этган. Жанубий кореяликлар ўшанда яримфиналга қадар етиб боришиб, сенсация қайд этганди. Бо миллий жамоада энг кўп ўйин ўтказган ўйинчилар орасида 2-ўринда бормоқда. Дарвоқе, у 2014 йилги мундиалга ҳам миллий жамоани олиб борганди.
Юлдуз: Шубҳасиз, Сон Ҳён Мин асосий фигура ҳисобланади. У тўртинчи бор мундиалда иштирок этади. Ҳозирда АҚШда ўйнамоқда. Мамлакат футболининг юзи ҳисобланади.
Шунингдек, «Бавария» ҳимоячиси Ким Мин Жэ ва «ПСЖ» яримҳимоячиси Ли Кан Ин каби юлдузларни ҳам кўрсатиш мумкин.
Дарвозабонлар: Жо Ҳенг У («Улсан Ҳёндэ»), Ким Син Гю («Токио»), Сон Бом Гын («Чонбук Ҳёндэ Моторс»).
Ҳимоячилар: Ким Мин Жэ («Бавария»), Чо Ю Мин («Ал-Шаржа»), Ли Ҳан Бом («Мидтюлланн»), Ким Тҳэ Ҳёнг («Касима Антлерс»), Пак Жин Сеоб («Чжэцзян»), Ли Ки Ҳек («Канвон»), Ли Тэ Сок («Аустрия» Вена), Сол Ен У («Црвена Звезда»), Йенс Кастроп («Боруссия» Мёнҳенгладбаҳ), Ким Мунг Ҳванг («Тэчжон Ситизен»).
Яримҳимоячилар: Ян Ҳеунг Жунг («Селтик»), Пайк Сын Хо («Бирмингҳэм»), Ҳванг Ин Бём («Фейеноорд»), Ким Жинг Гю («Чонбук Ҳёндэ Моторс»), Пэ Жу Хо («Сток Сити»), Ом Жи Сун («Суонси»), Ҳванг Ҳи Чҳанг («Вулверҳэмптон»), Ли Донг Генг («Улсан»), Ли Жэ Сон («Майнц»), Ли Кан Ин («ПСЖ»).
Ҳужумчилар: О Хен Гю («Бешиктош»), Сон Ҳён Мин («Лос-Анжелес»), Жо Гю Сон («Мидтюлланн»).
Чемпионлик эҳтимоли (Opta): 0,4 фоиз
Чехия
Бош мураббий: Мирослав Коубек 2025 йилнинг декабридан бери Чехия миллий жамоасин бошқармоқда. Сентябр ойида 75 ёшни қаршилайдиган мутахассис Иван Гашек ўрнига таклиф этилган. Гашек Фарер оролларига учралган мағлубиятдан сўнг истеъфога чиқарилганди. Дарвоқе, Мирослав жаҳон чемпионатида энг кекса мураббийлар рўйхатида иккинчи ўринда.
Юлдуз: Ҳозирда Чехия футболида авлодлар аламишувни рўй бермоқда. Павел Недвед, Томас Росицки ва Петр Чех каби юлдуз ўйинчиларни учратмайсиз. Асосий юлдуз сифатида «Байер» форварди Патрик Шикни кўрсатиш мумкин. У Евро-2020 турнирида энг яхши тўпурарга айланганди.
Дарвозабонлар: Лукаш Горничек («Брага»), Матей Коварж (ПСВ), Индржих Станек («Славия»).
Ҳимоячилар: Владимир Цоуфал («Ҳоффенҳайм»), Давид Доудера («Славия»), Томаш Голеш («Славия»), Робин Гранач («Ҳоффенҳайм»), Штепан Халоупек («Славия»), Давид Юрасек («Славия»), Ладислав Крейчи («Вулверҳэмптон»), Ярослав Зелени («Спарта»), Давид Зима («Славия»).
Яримҳимоячилар: Лукаш Черв («Виктория»), Владимир Дарида («Градец-Кралове»), Лукаш Провод («Славия»), Михал Садилек («Славия»), Ҳюго Сохурек («Спарта»), Александр Сойка («Виктория»), Томаш Соучек («Вест Ҳэм»), Павел Шулц («Лион»), Денис Вишински («Виктория»).
Ҳужумчилар: Адам Гложек («Ҳоффенҳайм»), Томаш Хори («Славия»), Моймир Хитил («Славия»), Ян Кухта («Спарта»), Патрик Шик («Байер»).

Сегодня, 11 июня, за океаном стартуют игры чемпионата мира по футболу 2026 года. Мексика в первом матче встретится с ЮАР. Эти национальные команды встречались друг с другом 16 лет назад. Ниже представлена подробная информация о группе А.
Главный тренер: В настоящее время Мексику возглавляет Хавьер Агирре. Этот тренер вернулся к управлению национальной командой в третий раз в 2024 году. До этого он руководил "апачами" на чемпионатах мира в 2002 и 2010 годах.
В целом, Хавьер завоевал большое имя в мексиканском футболе. С Мексикой он дважды выиграл Золотой кубок КОНКАКАФ. На этом мундиале также нацеливается на высокие цели.
Звезда: На данный момент ведущим и звездным игроком национальной команды можно назвать Раула Хименеса. Недавно футболист вернулся в "Вулверхэмптон", вылетевший в Чемпионшип.
Также можно отметить Гильермо Очоа, который участвует в мундиале в шестой раз. 40-летний кипер не будет основным вратарем на ЧМ-2026. Он не появлялся в основном составе национальной команды с 2024 года.
Вратари: Рауль Ранхель ("Гвадалахара"), Карлос Асеведо ("Сантос Лагуна"), Гильермо Очоа (АЕЛ).
Защитники: Исраэль Рейес ("Клуб Америка"), Хорхе Санчес (ПАОК), Сесар Монтес ("Локомотив"), Эдсон Альварес ("Фенербахче"), Хоан Васкес ("Дженоа"), Хесус Гальярдо ("Толука"), Матео Чавес ("АЗ Алкмар").
Полузащитники: Альваро Фидальго ("Бетис"), Бриан Гутеррес ("Гвадалахара"), Орбелин Пинеда (АЕК Афины), Эрик Лира ("Крус Асуль"), Луис Ромо ("Гвадалахара"), Обед Варгас ("Атлетико"), Хильберто Мора ("Тихуана"), Луис Чавес ("Динамо" Москва).
Нападающие: Роберто Альварадо ("Гвадалахара"), Сесар Уэрта ("Андерлехт"), Гильермо Мартинес ("УНАМ Пумас"), Армандо Гонсалес ("Гвадалахара"), Сантьяго Хименес ("Милан"), Рауль Хименес ("Вулверхэмптон"), Хулиан Киньонес ("Аль-Кадисия"), Эрнесто Вега ("Толука").
Шансы на чемпионство (Opta): 1,52 процента.
Главный тренер: В настоящее время национальную команду возглавляет 74-летний Хьюго Броос. Этот бельгийский специалист участвовал в чемпионате мира как игрок в 1986 году. В 2024 году завоевал бронзовую медаль Кубка африканских наций с ЮАР. Кратко говоря, нацелен на новые достижения в качестве тренера.
Звезда: Лайль Фостер, 25-летний игрок "Бернли", является одной из главных звезд ЮАР. В прошлом сезоне он забил 3 гола и сделал 2 ассиста в АПЛ. Футболисты, включенные в окончательный список на ЧМ-2026, привлекаются из местных клубов.
Вратари: Ронвен Уильямс ("Мамелоди Сандаунз"), Рикардо Госс ("Сивелеле"), Сифо Шэйн ("Орландо Пайрэтс").
Защитники: Кхулисо Мудау ("Мамелоди Сандаунз"), Олвету Маханя ("Филадельфия"), Брэдли Кросс ("Кайзер Чифс"), Табанг Матулуди ("Полокване Сити"), Нкосинати Сибиси ("Орландо Пайрэтс"), Обрей Модиба ("Мамелоди Сандаунз"), Мбекезели Мбокази ("Чикаго"), Име Окон ("Ганновер"), Самукеле Кабини ("Молде"), Камохело Себелебеле ("Орландо Пайрэтс"), Хулумани Ндамане ("Мамелоди Сандаунз").
Полузащитники: Тебохо Мокуна ("Мамелоди Сандаунз"), Джейден Адамс ("Мамелоди Сандаунз"), Таленте Мбата ("Орландо Пайрэтс"), Яя Ситоле ("Тондела").
Нападающие: Освин Апполлис ("Орландо Пайрэтс"), Тшепанг Мореми ("Орландо Пайрэтс"), Эвиденс Макгопа ("Орландо Пайрэтс"), Лайль Фостер ("Бернли"), Икраам Райнерс ("Мамелоди Сандаунз"), Релебогиле Мофокенг ("Орландо Пайрэтс"), Темба Зване ("Мамелоди Сандаунз"), Тапело Масеко (АЕЛ).
Шансы на чемпионство (Opta): 0,06 процента.
Южная Корея
Главный тренер: В настоящее время национальную команду возглавляет Хон Мен Бо. Он участвовал в чемпионате мира как игрок в 2002 году. Южнокорейцы тогда дошли до полуфинала, что стало сенсацией. Бо занимает второе место среди игроков с наибольшим количеством матчей за национальную команду. Кстати, он также вёл команду на мундиале 2014 года.
Звезда: Без сомнения, Сон Хён Мин является ключевой фигурой. Он участвует в мундиале в четвертый раз. Сейчас играет в США. Является лицом корейского футбола.
Также можно отметить таких звезд, как защитник "Баварии" Ким Мин Джэ и полузащитник "ПСЖ" Ли Кан Ин.
Вратари: Чо Хенг У ("Улсан Хёндэ"), Ким Син Гю ("Токио"), Сон Бом Гын ("Чонбук Хёндэ Моторс").
Защитники: Ким Мин Джэ ("Бавария"), Чо Ю Мин ("Аль-Шарджа"), Ли Хан Бом ("Мидтюлланн"), Ким Тхэ Хёнг ("Касима Антлерс"), Пак Джин Сеоб ("Чжэцзян"), Ли Ки Хек ("Канвон"), Ли Тэ Сок ("Аустрия" Вена), Сол Ен У ("Црвена Звезда"), Йенс Кастроп ("Боруссия" Мёнхенгладбах), Ким Мунг Хванг ("Тэчжон Ситизен").
Полузащитники: Ян Хеунг Жунг ("Селтик"), Пайк Сын Хо ("Бирмингем"), Хванг Ин Бём ("Фейеноорд"), Ким Джинг Гю ("Чонбук Хёндэ Моторс"), Пэ Джу Хо ("Сток Сити"), Ом Джи Сун ("Суонси"), Хванг Хи Чхан ("Вулверхэмптон"), Ли Донг Генг ("Улсан"), Ли Джэ Сон ("Майнц"), Ли Кан Ин ("ПСЖ").
Нападающие: О Хен Гю ("Бешикташ"), Сон Хён Мин ("Лос-Анджелес"), Чо Гю Сон ("Мидтюлланн").
Шансы на чемпионство (Opta): 0,4 процента.
Чехия
Главный тренер: Мирослав Коубек возглавляет национальную команду Чехии с декабря 2025 года. В сентябре специалисту исполнится 75 лет. Он был приглашен на замену Ивану Гашеку после поражения от Фарерских островов. Кстати, Мирослав занимает второе место среди самых пожилых тренеров чемпионата мира.
Звезда: В настоящее время в чешском футболе происходит смена поколений. Вы не встретите таких звездных игроков, как Павел Недвед, Томаш Росицки и Петр Чех. Основной звездой можно назвать форварда "Байера" Патрика Шика. Он стал лучшим бомбардиром турнира Евро-2020.
Вратари: Лукаш Горничек ("Брага"), Матей Коварж (ПСВ), Индржих Станек ("Славия").
Защитники: Владимир Цоуфал ("Хоффенхайм"), Давид Доудера ("Славия"), Томаш Голеш ("Славия"), Робин Гранач ("Хоффенхайм"), Штепан Халоупек ("Славия"), Давид Юрасек ("Славия"), Ладислав Крейчи ("Вулверхэмптон"), Ярослав Зелени ("Спарта"), Давид Зима ("Славия").
Полузащитники: Лукаш Черв ("Виктория"), Владимир Дарида ("Градец-Кралове"), Лукаш Провод ("Славия"), Михал Садилек ("Славия"), Хьюго Сохурек ("Спарта"), Александр Сойка ("Виктория"), Томаш Соучек ("Вест Хэм"), Павел Шулц ("Лион"), Денис Вишински ("Виктория").
Нападающие: Адам Гложек ("Хоффенхайм"), Томаш Хори ("Славия"), Моймир Хитил ("Славия"), Ян Кухта ("Спарта"), Патрик Шик ("Байер").