Жамолиддин Раҳматуллаев: «Марказий учрашув водий дербисида»
13-15 август кунлари Суперлиганинг 17-тур учрашувлари бўлиб ўтади. Турнинг марказий ўйини шубҳасиз Андижондаги «Бобур арена»да бўлиб ўтади. Унда водий дербиси доирасида «Андижон» - «Нефтчи» қарама-қаршилигига гувоҳ бўламиз. Шунингдек, Қаршида «Насаф» - «Пахтакор» тўқнашуви ҳам марказий ўйин мақомида.
Ўзбекистон U20 терма жамоаси бош мураббийи Жамолиддин Раҳматуллаев 17-тур олдидан жуфтликларнинг имкониятлари хусусида фикрлари билан ўртоқлашди.
13 август
19:00. «Сурхон» - «Сўғдиёна»
- Жуда принципиал ўйин. Уларни турнир жадвалидаги ўрни ёнма-ён ва очколари ҳам тенг. Лекин «Сўғдиёна»ни сўнгги учрашувларда ўзига келаётгани, мураббий жамоани ўзгартира олганлиги ҳозирги ҳолатда яхши спорт формасида эканлиги яхши имконият беради. Учрашув тенг курашларга бой бўлади. Лекин, менимча, бу ўйинда «Сўғдиёна» кичик ҳисобда ғалаба қозонса керак.
19:00. «Андижон» - «Нефтчи»
- Марказий учрашув. Албатта, водий дербиси жуда ҳам қизғин ўйин бўлиши кутилмоқда. «Нефтчи» мусобақада яққол пешқадам. Шу сабабли уларни кўпчилик фаворит мақомида кўриши мумкин. Бироқ унутмаслик керакки, «Андижон» ўз майдонида ашаддий мухлислари қаршисида шижоат билан майдонга тушиши ва ҳар қандай рақибга муносиб қаршилик кўрсатишини инобатга олсак ва иккала жамоани ҳам мураббийлари ёш, замонавий, ҳужумкор футболни тарафдорлиги ўйинни анча қизиқарли қилади. Менимча, баҳс дуранг билан якунланса керак.
20:30. «Бухоро» - ОКМК
- Бу ҳам қизиқарли ўйин бўлади. Жамоаларни турнир жадвалида эгаллаб турган ўринлари жуда яқин. Агар ўйин жараёни қандай кечишини тахмин қиладиган бўлсак, албатта «Бухоро» ўз услубида рақибга тўпни тошпирса керак. Бироқ тезкор ҳужумларда ОКМКни жазолашга ҳаракат қилади. Ўйлайманки, бу учрашувда тўпни, ўйинни ОКМК назорат қилади. Аммо яққол голли вазиятларни «Бухоро» яратса керак. Шунинг учун ё дуранг ё мезбонлар ғалабани илиб кетиши мумкин.
14 август
19:00. «Навбаҳор» - «Бунёдкор»
- Албатта, бу ерда «Навбаҳор» яққол фаворит. Ўйинларни ўз майдонига кўчирганидан кейин янада сермаҳсул ва шижоатли жамоага айланди. Ўйлайманки, бу беллашувда наманганликлар яққол пешқадамликка эришади ва ҳаттоки, йирик ҳисобдаги ғалабани қўлга киритиши ҳам мумкин. «Бунёдкор» таркиби жуда ёш, анча етакчилар клубни тарк этишди. Барибир жамоада руҳият таъсири бор. Шу сабабли «Навбаҳор» бу ўйинни йирик ҳисобдаги ғалаба билан якунласа керак.
20:00. «Динамо» - «Хоразм»
- Менимча, тахмин қилиш қийин бўлган жуфтлик. Биламизки, «Хоразм» кутилмаганда хоҳлаган рақиби устидан ғалаба қозониши мумкин ёки аксинча хоҳалаган ўйинда мағлуб бўлиши мумкин. «Динамо» ҳам ана шундай жамоа. Ҳужумга берилган пайтида голларни ўтказиб юбориши мумкин. Аммо катта эҳтимол билан бу ўйинда дуранг бўлмаса керак. «Динамо»да барибир футболчиларни даражаси юқорилиги ва ўз майдонида ўйнаётганлиги уларга бироз имконият беради. Шунинг учун самарқандликлар ютса керак.
20:30. «Қизилқум» - «Машъал»
- Турнир жадвалини пастки қисмида бораётган жамоалар. «Машъал» барча рақибларини ўзидан жуда узоқлаштириб юборган. Мураббий ўзгарди. Шундан кейин жамоада бироз шижоат пайдо бўлди. Афсуски, сўнгги турларда яна ҳамма нарса ўз ҳолига қайтгандек. «Қизилқум» ҳам очколар йиғишда қийналмоқда. Лекин бу учрашувда мезбонлар барибир яққол фаворит. Ўз уйида ўйнайди, максимум ғалаба қозонишга ҳаракат қилади. Шунинг учун навоийликлар кичик ҳисобда бўлса ҳам ютишса керак.
15 август
19:00. «Қўқон-1912» - «Локомотив»
- Кўринишидан «Локомотив» бу учрашувда фаворит. Унутмаслигимиз керак, қўқонликлар учун очколар жуда муҳим. Улар ўз майдонида ҳаракат қилишяпти. Турнир жадвалини пастки қисмидаги бундай жамоалар битта ўйинга руҳият билан қаттиқ тайёргарлик кўриши ва кутилмаганда ҳатто пешқадамлардан ҳам очколарни тортиб олиши мумкин бўлган ҳолатларни кўрганмиз. Тўрғи, «Локомотив» сўнгги турда ажойиб камбэк қилди. Умуман олганда, «Локо»да муҳит жуда яхши, буни сўнгги учрашувларда кўряпмиз. Қийин баҳсларда ҳам қутқаришяпти. Футболчилар босимсиз ҳаракат қилаётганлиги сезиляпти. Бу учрашувда ҳам улар руҳият ва яна кўп жиҳатлар бўйича устун. Сафарда кичкина ҳисобда бўлса ҳам ғалаба қозонишга ҳаракат қилишади. Аммо қўқонликлар осонликча рақибга уч очкони топшириб қўймаслиги аниқ. Ўйлашимча, бу ўйин дурангга тортмоқда.
19:00. «Насаф» - «Пахтакор»
- Турнинг иккинчи марказий ўйини дейишимиз мумкин. Тўғри, «Насаф» олдинги йиллардагидек кучли кўринмаётгандир. Клубни етакчилар тарк этган. Лекин Рўзиқул Бердиев бир ўйинга ва айнан «Пахтакор»га қарши жамоасини яхши тайёрлай олишига ҳеч қандай шубҳа йўқ. Иккинчи томондан қарасак, «Пахтакор»нинг очко йўқотишга ҳаққи йўқ. Агар очко йўқотилса «Нефтчи»ни янада ўзидан узоқлаштириб юбориши мумкин. Сўнгги турда ўз уйида ғалабани қўлдан чиқарган. Лекин ОЧЛ Элит мусобақасига ўтиш ўйинида муваффақият қозонгани барибир жамоага яхши руҳият бергани аниқ. «Пахтакор»да таркиб анча тажрибали ва номдор эканлиги уларга катта имкониятлар беради. Лекин уларни Қаршидан уч очко билан қайтиши жуда қийин бўлади. Балки «Пахтакор» фойдасига кичик ҳисобдаги ғалаба бўлиши мумкин ёки катта эҳтимол ўйин дуранг билан якунланиши мумкин. Бу учрашувда ҳам «Пахтакор» яна очко йўқотса керак, деган фикрдаман.

С 13 по 15 августа пройдут матчи 17-го тура Суперлиги. Центральная игра тура, без сомнения, пройдет на «Бобур арена» в Андижане, где в рамках дерби долины состоится противостояние «Андижана» и «Нефтчи». Также матч между «Насафом» и «Пахтакором» в Карши также можно считать центральной игрой.
Главный тренер сборной Узбекистана U20 Джамолиддин Рахматуллаев поделился своими мыслями о шансах пар перед 17-м туром.
13 августа
19:00. «Сурхон» - «Согдиана»
- Очень принципиальная игра. Их позиции в турнирной таблице рядом и очки тоже равные. Однако «Согдиана» в последних матчах показала хороший прогресс, тренер смог изменить команду, и в текущем состоянии они в хорошей спортивной форме, что дает им хороший шанс. Встреча будет богата на равные борьбы. Но, думаю, в этом матче «Согдиана» одержит победу с небольшим счетом.
19:00. «Андижан» - «Нефтчи»
- Центральный матч. Конечно, дерби долины обещает быть очень жарким. «Нефтчи» явный лидер соревнования. Поэтому многие могут видеть их фаворитами. Однако не стоит забывать, что «Андижан» с энтузиазмом выйдет на поле перед страстными болельщиками на своем поле и способен дать достойный отпор любому сопернику. Учтите, что оба тренера молоды и привержены современному атакующему футболу, что делает игру весьма интересной. Думаю, матч завершится вничью.
20:30. «Бухара» - АГМК
- Это тоже будет интересная игра. Команды находятся очень близко друг к другу в турнирной таблице. Если прогнозировать, как будет проходить игра, то «Бухара» наверняка постарается навязать свой стиль сопернику. Однако в быстрых атаках будет стараться наказать АГМК. Думаю, что в этом матче мяч и игра будут контролироваться АГМК. Однако явные голевые моменты создаст «Бухара». Поэтому возможно будет ничья или хозяева вырвут победу.
14 августа
19:00. «Навбахор» - «Бунёдкор»
- Конечно, здесь «Навбахор» явный фаворит. После переноса игр на свое поле они стали еще более продуктивной и энергичной командой. Думаю, в этой встрече наманганцы могут выйти на явное лидерство и даже одержать крупную победу. «Бунёдкор» очень молодой состав, многие лидеры покинули клуб. Все же в команде присутствует психологическое влияние. Поэтому «Навбахор» скорее всего завершит игру с крупной победой.
20:00. «Динамо» - «Хоразм»
- Думаю, это пара, которую трудно предсказать. Мы знаем, что «Хоразм» неожиданно может победить любого соперника или наоборот проиграть в желаемой игре. «Динамо» такая же команда. Имея склонность к атаке, они могут пропустить голы. Однако с большой вероятностью в этом матче не будет ничьей. У «Динамо» все же уровень игроков выше и игра на своем поле дает им небольшое преимущество. Поэтому самаркандцы должны победить.
20:30. «Кызылкум» - «Машъал»
- Команды, находящиеся в нижней части турнирной таблицы. «Машъал» значительно оторвался от всех соперников. Тренер сменился. После этого в команде появилось немного инициативы. К сожалению, в последних турах все снова вернулось на свои места. «Кызылкум» тоже испытывает трудности с набором очков. Однако в этом матче хозяева все же явные фавориты. Играя дома, они постараются одержать максимум победу. Поэтому, думаю, что навоийцы должны победить с небольшим счетом.
15 августа
19:00. «Коканд-1912» - «Локомотив»
- На первый взгляд «Локомотив» фаворит в этом матче. Необходимо помнить, что для кокандцев очки очень важны. Они играют на своем поле. Мы видели, как команды из нижней части турнирной таблицы готовятся к одной игре с психологическим настроем и неожиданно могут даже отобрать очки у лидеров. Правда, в последнем туре «Локомотив» совершил замечательный камбэк. В целом, в «Локо» очень хорошая атмосфера, что видно по последним матчам. Они спасаются даже в трудных матчах. В этом матче у них также есть психологическое и многие другие преимущества. Они постараются одержать выездную победу, даже с небольшим счетом. Однако кокандцы явно не отдадут сопернику три очка так легко. Думаю, этот матч имеет тенденцию к ничьей.
19:00. «Насаф» - «Пахтакор»
- Это можно назвать второй центральной игрой тура. Правда, «Насаф» не выглядит таким же сильным, как в предыдущие годы. Лидеры клуба покинули команду. Однако нет никаких сомнений, что Рузикул Бердиев сможет хорошо подготовить свою команду к одной игре и именно против «Пахтакора». С другой стороны, у «Пахтакора» нет права терять очки. Если они потеряют очки, то могут еще больше отстать от «Нефтчи». Они упустили победу в последнем туре на своем поле. Однако успех в отборочном матче Лиги чемпионов АФК все же дал команде хороший моральный настрой. У «Пахтакора» состав более опытный и именитый, что дает им большие возможности. Однако им будет очень сложно вернуться из Карши с тремя очками. Возможно, будет победа в пользу «Пахтакора» с небольшим счетом или скорее всего матч закончится ничьей. Думаю, в этом матче «Пахтакор» снова потеряет очки.