«Ғазалкент» жамоаси Пролиганинг 10-турида ўзига хос сенсация қайд этди. Ғузорда мусобақа етакчиларидан бири саналган «Шўртан» меҳмони бўлди. Зайниддин Тожиев бошчилигидаги «Ғазалкент» бир футболчи кам бўлган ҳолда мезбонлар дарвозасига ўйин охирларида иккита гол уришга муваффақ бўлишди ва сафардан ўта қимматли уч очкони қўлга киритишди.
Меҳмонлар бош мураббийи Зайниддин Тожиев ўйиндан кейинги матбуот анжуманида табиийки, кўтаринки кайфиятда ўз фикрлари билан ўртоқлашди.
- Ўйинга келадиган бўлсак, бугун жуда қийин учрашув бўлиши кутилган ҳолат эди. Чунки хоҳлайсизми-йўқми, «Шўртан» жамоаси ўз олдига юқори мақсадларни қўйган. Етакчи жамоага ва тағин меҳмонда тўп суриш оғирлигини билардик. Футболчиларга шу нарсаларни сингдирдик. Худога шукр, йигитлар қўйилган вазифаларни ҳаммасини бажаришди. Бундан ташқари, бор куч ва имкониятларини ҳам ишга солишди. Иккинчи бўлимда футболчимиз майдондан четлатилди. Шунинг ҳисобига ҳам биринчи навбатда шогирдларимга раҳмат айтмоқчиман. Масъулиятни ҳис қилишди ва ўйинда бор кучини беришди. «Шўртан» жамоасига кейинги ўйинларда омад тилайман.
- Ўз вақтида чемпионатимизда ўйнаган тажрибали футболчи бўлгансиз. Бугун шогирдларингиз майдонда бир ўйинчи кам бўлиб қолгач, уларга бор тажрибангиздан келиб чиқиб кўрсатмалар бердингиз...
- Бу алоҳида мавзу. Йигитларга ўйиндан олдин кўрсатма бераётганда доим таъкидлаймиз: ютамизми, ютқазамизми, ҳар қандай ҳолатда ҳам аввало мувозанатни йўқотиш керак эмас. Масъулиятни ҳис қилган ҳолда шогирдларим бугун шунақа ўйин кўрсатишди. Бу фақатгина масъулиятни ҳис қилгани учун. Майдонда 10 киши 11 ўйинчига қарши бўлиб қолганда ҳам футболчилар борини беришди. Шу боис йигитларга раҳмат айтаман.
- Жамоангиз олдига қандай мақсад қўйилган?
- Бизда мақсад: болаларни тарбиялаш, катта футболга иқтидорли ўйинчиларни етказиб бериш. Четга ҳам футболчи чиқариш мақсадимиз. Фақат ривожланиш бўйича ишлаш. Янги иқтидорлиларни жалб қилиб, катта жамоаларга жўнатиш вазифамиз.
- Ўйиндан олдин айнан шундай натижа кутганмидингиз?
- Барибир жамоани фақат ғалаба учун тайёрлайсиз-да. Дуранг ўйнаймиз, майдонда ётиб оламиз, деган нарса йўқ. Ўйинчиларни катта футболга тайёрлаяпмизми, доим юқори мақсад қўйилади. Ҳар бир учрашувдан олдин фақат ютиш вазифамиз. Ғалаба қозонамизми-йўқми, ўйиндан кейин биламиз. Учрашувда йигитларни хато ва камчиликларини ўйиндан кейин таҳлил қиламиз ҳамда бунинг устида машғулотларда ишлаб, кейинги ўйинларда хатолар қилмасликка ҳаракат қиламиз», — дея Тожиевнинг сўзларидан келтиради Тribuna.uz мухбири.

Зайниддин Тожиев: «Даже оставшись вдесятером, ребята отдали всё на поле»
Команда «Газалкент» произвела сенсацию в 10-м туре Пролиги. Они посетили Гузар, чтобы сразиться с одним из лидеров турнира — «Шуртаном». Под руководством Зайниддина Тожиева, «Газалкент» смогла забить два гола в ворота хозяев в концовке матча, играя в меньшинстве, и обеспечила себе три чрезвычайно ценные очка на выезде.
Главный тренер гостей Зайниддин Тожиев, естественно, поделился своими впечатлениями на пресс-конференции после игры в приподнятом настроении.
- Если говорить об игре, то ожидалось, что это будет очень сложный матч. Хотите ли вы этого или нет, но команда «Шуртан» ставит перед собой высокие цели. Мы знали, как трудно будет играть против лидера на выезде. Мы донесли это до футболистов. Слава богу, ребята выполнили все задачи. Кроме того, они приложили все свои силы и возможности. Во втором тайме наш игрок был удалён с поля. Поэтому в первую очередь хочу сказать спасибо моим подопечным. Они почувствовали ответственность и отдали все силы в игре. Желаю удачи команде «Шуртан» в следующих матчах.
- В своё время вы были опытным игроком в нашем чемпионате. Сегодня, когда ваши подопечные остались в меньшинстве, вы дали им указания, исходя из вашего опыта...
- Это отдельная тема. Когда мы даём указания перед игрой, всегда подчеркиваем: выиграем мы или проиграем, ни в коем случае нельзя терять равновесие. Мои подопечные сегодня показали такую игру именно потому, что чувствовали ответственность. Даже когда на поле осталось 10 человек против 11, футболисты отдали все силы. Поэтому спасибо ребятам.
- Какие цели поставлены перед вашей командой?
- Наша цель: воспитывать детей и готовить талантливых игроков для большого футбола. Мы также стремимся выпускать игроков за границу. Работать исключительно над развитием. Привлекать новые таланты и отправлять их в большие команды — это наша задача.
- Ожидали ли вы такого результата до игры?
- В любом случае, вы готовите команду только к победе. Нет такого, что мы играем на ничью или просто лежим на поле. Если мы готовим игроков к большому футболу, всегда ставятся высокие цели. Перед каждым матчем наша задача — только победа. Выиграем мы или нет, узнаем после игры. Мы анализируем ошибки и недостатки ребят после матча и работаем над ними на тренировках, чтобы не совершать их в следующих играх», — приводит слова Тожиева корреспондент Tribuna.uz.