Асрор Алиқулов: «Бундай футбол кўрсатиш мураббий ва жамоа учун уятли бўлиши керак»
Пролиганинг 10-турида кутилмаган натижа қайд этилди. Мусобақа пешқадамларидан бири – «Шўртан» ўз уйида «Ғазалкент» жамоасини қабул қилди. Иккинчи бўлим 70-дақиқасида меҳмонлар майдонда 10 футболчи бўлиб қолдилар. Сон жиҳатдан устунликка эришган мезбонлар буни таблода акс эттира олмадилар. Аксинча, «Ғазалкент» бир ўйинчи кам бўлган ҳолда иккита гол уриб 0:2 ҳисобидаги ғалабани тантана қилиб кетди.
Ушбу ўйиндан кейин «Шўртан» бош мураббийи Асрор Алиқулов матбуот анжуманида бир қатор саволларга жавоб қайтарди.
- «Ғазалкент» жамоаси охирги бир нечта ўйинни яхши ўтказди. Шу боис жамоамиз аъзоларига уларга қарши яхши тайёргарлик кўришни уқтиргандик. Рақибни ёшлиги ва менсимаслик ҳолатига йўл қўймаслигини ҳамда учрашув оғир кечишини алоҳида айтгандик. Ўйин курашларга бой бўлди. Иккинчи бўлимда рақиб 10 футболчи билан қолди ва қарши ҳужумда бизни жазолади. Йигитлар бўшашди ва характер кўрсата олишмади. «Ғазалкент» яхши ҳимояланди. Ёш бўлишига қарамай, бўйдор ҳимоячилари кўп. Устунликка эриша олмадик. Бу мағлубият учун мухлислардан узр сўраймиз.
- Шогирдларингизда рақибни менсимаслик ҳолатини кузатдингизми?
- Охирида «Ғазалкент» жамоаси 10 футболчи билан қолди ва чуқур ҳимояланди. Узун паслар ва қанотлардан ҳужумлар қилишимиз керак эди. Афсуски, оддий ҳолатларда хатоликларга йўл қўйдик. Оддий тўп ошириш футболчи учун қийин вазият эмасди. Айтиш мумкинки, мухлислар олдида бунақа футбол кўрсатиш мураббий сифатида ва жамоа учун ҳам уят бўлиши керак.
- Рақибнинг қизил карточкасидан кейин таркибда айрим ўзгаришларга қўл урдингиз. Захирадан майдонга тушганлар ишончингизни қанчалик оқлай олдилар?
- Ғанишер Қодиров охирги ўйинларда голлари билан жамоага фойда келтирганди. Бугун ҳам умид қилиб майдонга туширдик. Афсуски, қулай жарима зарбасидан фойдалана олмади. Қолган ҳолатларда рақиб ҳимоячилари унга имконият беришмади.
- Пешқадам «Орол» тўплар нисбатига анча кўра анча олдинга ўтиб кетди. Бу борада кўпроқ нимага аҳамият қаратиш керак, деб ўйлайсиз?
- Уч очкога ва тўплар нисбатига ҳам орқада қоляпмиз. Ҳужум қилиш вариантларини ишлаган пайтда айрим вазиятларда ҳужумчилардан жахлимиз чиқади. Дарвозага зарба берилаётганда кўп ҳам кучга эмас, ақлни ҳам ишлатиш керак. Шу томонлама ҳам бизга анча етишмади. Ҳужум чизиғидаги ўйинчилар ўзларини кўрсата олмадилар.
- Ўртада танаффус бўлади. Ушбу вазиятда жамоани режалари қандай?
- Пролигани кўряпсиз, босим бўляпти, футболчилар ўзини аяшмаяпти. Шу темпга бардош берадиган, айниқса ўрта чизиғимиздаги футболчилар секин, шу боис ўрта ва ҳужум чизиғини ҳам кучайтиришимиз керак. Юқори темпда ва тезкор ўйнайдиган футболчиларни қидиряпмиз», - дея Алиқуловнинг сўзларидан келтиради Tribuna.uz мухбири.

Асрор Аликулов: «Такой футбол должен быть постыдным для тренера и команды»
В 10-м туре Про-лиги был зафиксирован неожиданный результат. Один из лидеров соревнования – «Шуртан» принимал у себя дома команду «Газалкент». На 70-й минуте второго тайма гости остались вдесятером на поле. Однако хозяева, имея численное преимущество, не смогли отразить это на табло. Напротив, «Газалкент», играя в меньшинстве, забил два гола и с триумфом ушёл с победой 0:2.
После этой игры главный тренер «Шуртана» Асрор Аликулов ответил на ряд вопросов на пресс-конференции.
- Команда «Газалкент» провела последние несколько игр хорошо. Поэтому мы указали нашим игрокам, что нужно хорошо подготовиться к ним. Мы отдельно отметили, чтобы они не пренебрегали молодостью соперника и что матч будет тяжёлым. Игра была полна борьбы. Во втором тайме соперник остался вдесятером и на контратаках нас наказал. Ребята расслабились и не смогли показать характер. «Газалкент» хорошо оборонялся. Несмотря на молодость, у них много габаритных защитников. Мы не смогли воспользоваться преимуществом. За это поражение мы извиняемся перед болельщиками.
- Наблюдали ли вы у ваших подопечных недооценку соперника?
- В конце команда «Газалкент» осталась вдесятером и глубоко оборонялась. Нам нужно было использовать длинные передачи и атаки с флангов. К сожалению, в простых ситуациях мы допустили ошибки. Простая передача мяча не была сложной задачей для футболиста. Можно сказать, что такой футбол, показанный перед болельщиками, должен быть постыдным как для тренера, так и для команды.
- После красной карточки соперника вы внесли некоторые изменения в состав. Насколько оправдали ваши ожидания игроки, вышедшие на поле с замены?
- Ганишер Кодиров в последних играх приносил пользу команде своими голами. Мы и сегодня выпустили его с надеждой. К сожалению, он не смог воспользоваться удобным штрафным ударом. В остальных случаях защитники соперника не дали ему возможностей.
- Лидер «Арал» значительно опередил по разнице мячей. На что, по вашему мнению, следует больше обратить внимание в этом направлении?
- Мы отстаём как по очкам, так и по разнице мячей. При работе над атаками в некоторых ситуациях нас раздражают нападающие. При ударе по воротам нужно использовать не только силу, но и разум. В этом нам также не хватало. Игроки атакующей линии не смогли себя проявить.
- Впереди будет перерыв. Каковы планы команды в этой ситуации?
- Вы видите Про-лигу, давление существует, футболисты не щадят себя. Нам нужны игроки, которые могут выдерживать этот темп, особенно в центре поля, поэтому мы должны укрепить и среднюю, и атакующую линии. Мы ищем футболистов, способных играть в быстром темпе», - приводит слова Аликулова корреспондент Tribuna.uz.