Ўзбекистоннинг 19 та клуби ОФК лицензиялашидан муваффақиятли ўтди
Ўзбекистон Суперлигаси ва Пролигасида иштирок этадиган 19 та клуб ОФК томонидан лицензиялашдан муваффиятли ўтди. Бу ҳақда ПФЛ матбуот хизмати хабар берди.
«Осиё футбол конфедерацияси 2026-2027 йилги мавсумда лицензиялаш текширувлари натижасида клублар миқёсидаги қитъавий мусобақаларда иштирок этишга лаёқатли деб топилган клублар рўйхатини эълон қилди.
Жорий йилги лицензиялаш мавсуми натижаларига кўра, Ўзбекистоннинг 19 та клуби ОФК лицензиялашидан муваффақиятли ўтиб, профессионал клуб мақомини олди. Аҳамиятлиси, жорий йилга натижаларга кўра, Суперлиганинг барча жамоалари, шунингдек, Пролиганинг уч клуби — «Орол», «Металлург» ҳамда «Шўртаг» лицензияга эга чиқди. Булар орасидан Қорақалпоғистоннинг «Орол» клуби ўз тарихида илк бор лицензиатга айланди.
Конфедерация тақдим этган маълумотга асосан, Ўзбекистон ва Қатар лицензиатлар сони бўйича қитъада етакчи бўлиб турибди — 19 тадан. Саудия Арабистони эса 18 та лицензиат билан кейинги ўринда лицензиялаш мавсумини якунлади.
Klublari OFK litsenziyasini olgan Osiyo ligalari
Foto; UzPFL
Таъкидлаш жоизки, клубларимизнинг ОФК лицензиялашидаги фаол иштироки нафақат улардаги инфратузилма, кадрлари сиёсати, юридик ва бухгалтерия ишларининг тўғри йўлга қўйилишига, балки барча клубларимизнинг қитъа миқёсидаги мусобақаларга шай ҳолатда бўлишларини таъминламоқда. Жумладан, жорий йилнинг апрел ойида ОФК Профессионал футбол қўмитаси томонидан қабул қилинган ҳамда ОФК Ижроия қўмитаси томонидан тасдиқланган ОФК Элит Чемпионлар Лигасининг кенгайтирилиши натижасида Ўзбекистон учун ажратилган квоталар сони яна биттага кўпайиб, «Насаф» клуби ҳам келгуси мавсумдан халқаро майдонда иштирок этиши ойдинлашди. Клуб лицензиялаш мавсумига беэътибор бўлмагани натижасида уларнинг мусобақадаги иштирокига лицензиялаш масаласи тўғаноқ бўлмаяпти.
Маълумки, ОФК лицензиялаш дастури футбол клубларининг аниқ моделини белгилаб берган ҳамда бу жараёнда бир қатор ўзгармас моделларга таянади. Бироқ сўнгги йилларда миллий лигаларимизда ФарДУ, БухДУ ва ТерДУ каби университет жамоалари, «Олимпик Мобиуз» ҳамда Республика ФА сингари давлат миқёсида ёшлар футболини ривожлантиришга йўналтирилган махсус лойиҳалар, шунингдек, «Ғазалкент» ва «Каттақўрғон» каби хусусий клублар ҳам фаолият олиб бормоқда. Ушбу клублардан баъзилари янги ташкил этилгани важидан ОФК лицензиясига эга чиқа олмаётган бўлса, баъзилари тузилиш шакли туфайли амалдаги регламентга кўра бундай лицензияни ололмайди. Шуларни инобатга олган ҳолда, Лига айни вақтда мазкур клубларнинг инфратузилма билан боғлиқ бир қатор асосий йўналишларини ўрганиб бормоқда ва улар ушбу текширувлардан муваффақиятли ўтган тақдирда, йил якунига қадар профессионал клуб мақомини олган клублар сони яна бир нечтага кўпайиши мумкин.
Шу ўринда, Лига ОФК литсензиатига айланган клубларимизни самимий қутлаб, келгуси мавсумларда бундай клубларимиз сони янада ошишига умид билдиради», — дейилади хабарда.

19 клубов Узбекистана успешно прошли лицензирование АФК
19 клубов, участвующих в Суперлиге и Пролиге Узбекистана, успешно прошли лицензирование АФК. Об этом сообщил пресс-центр ПФЛ.
«Азиатская футбольная конфедерация объявила список клубов, признанных способными участвовать в континентальных соревнованиях по итогам проверок лицензирования на сезон 2026-2027 годов.
В результате текущего сезона лицензирования 19 клубов Узбекистана успешно прошли лицензирование АФК, получив статус профессиональных клубов. Примечательно, что по итогам этого года все команды Суперлиги, а также три клуба Пролиги — «Орол», «Металлург» и «Шуртаг» — получили лицензию. Среди них клуб Каракалпакстана «Орол» впервые в своей истории стал лицензиатом.
Согласно предоставленной конфедерацией информации, Узбекистан и Катар лидируют в регионе по количеству лицензированных клубов — по 19. Саудовская Аравия завершила сезон лицензирования с 18 лицензированными клубами.
Klublari OFK litsenziyasini olgan Osiyo ligalari
Стоит подчеркнуть, что активное участие наших клубов в лицензировании АФК обеспечивает не только улучшение их инфраструктуры, кадровой политики, юридической и бухгалтерской работы, но и готовность всех наших клубов к континентальным соревнованиям. В частности, благодаря расширению AFC Elite Champions League, утвержденному Исполкомом AFC в апреле этого года, квота для Узбекистана увеличилась еще на одно место, и клуб «Насаф» также примет участие на международной арене в следующем сезоне. Заботясь о лицензировании, клубы не сталкиваются с препятствиями при участии в соревнованиях.
Известно, что программа лицензирования АФК определила четкую модель для футбольных клубов и основывается на ряде неизменных моделей. Однако в последние годы в наших национальных лигах функционируют университетские команды, такие как ФарДУ, БухДУ и ТерДУ, а также проекты, направленные на развитие молодежного футбола государственного масштаба, например, «Олимпик Мобиуз» и Республиканская ФА, а также частные клубы, такие как «Газалкент» и «Каттакурган». Некоторые из этих клубов не могут получить лицензию АФК из-за своей недавней организации, а другие — из-за своей структуры, что не позволяет им получить такую лицензию по действующему регламенту. Учитывая это, Лига в настоящее время изучает ряд ключевых направлений, связанных с инфраструктурой этих клубов, и если они успешно пройдут эти проверки, количество клубов, получивших статус профессиональных, может увеличиться к концу года.
В этой связи Лига искренне поздравляет наши клубы, ставшие лицензированными АФК, и надеется, что в будущем таких клубов станет еще больше», — говорится в сообщении.