Расман: Мартинес Португалия миллий жамоаси бош мураббийлигидан истеъфога чиқди
Португалия футбол федерацияси (FPF) ўз расмий сайтида миллий жамоа бош мураббийи Роберто Мартинес билан ҳамкорликни тўхтатганини эълон қилди.
Испаниялик мутахассиснинг шартномаси 8 июл куни якунига етди.
«Федерация Роберто Мартинесга ва унинг мураббийлар штабига 2025 йилги Миллатлар лигасидаги ғалаба билан ёдда қолган сўнгги уч ярим йилдаги профессионаллиги ва фидойилиги учун, шунингдек, лойиҳани қабул қилишдаги садоқати ҳамда мамлакат ва Португалия футболига доимо кўрсатган ҳурмати учун миннатдорчилик билдиради», — дейилади FPF баёнотида.
Федерация президенти аллақачон янги мураббий излашга киришди. Мартинес португалияликларни 2023 йилнинг январ ойида қабул қилиб олганди. Унинг қўл остида жамоа 2025 йилда Миллатлар лигасида ғолиб чиқди. ЖЧ-2026да эса нимчорак финалда Испанияга минимал ҳисобда ютқазиб, турнирни тарк этди.

Португальская футбольная федерация (FPF) на своем официальном сайте объявила о прекращении сотрудничества с главным тренером национальной сборной Роберто Мартинесом.
Контракт испанского специалиста завершился 8 июля.
«Федерация выражает благодарность Роберто Мартинесу и его тренерскому штабу за профессионализм и преданность делу в последние три с половиной года, запомнившиеся победой в Лиге наций 2025 года, а также за верность при принятии проекта и постоянное уважение к стране и португальскому футболу», — говорится в заявлении FPF.
Президент федерации уже начал поиски нового тренера. Мартинес возглавил португальцев в январе 2023 года. Под его руководством команда победила в Лиге наций 2025 года. На ЧМ-2026 Португалия выбыла из турнира, проиграв Испании с минимальным счетом на стадии 1/8 финала.