ПФЛ Бухородаги стадионни Суперлига ўйинлари учун рўйхатдан чиқарди
Майдон сифати қониқарсиз ҳолатда. Шу сабаб клуб «Бунёдкор» билан ўйин учун зудлик билан стадион топиши керак.
21.07.2026, 11:00 Ўзбекистон Суперлигаси Бухоро Бухоро - : - Бунёдкор Бунёдкор
«Бухоро» клуби Суперлигадаги ўйинларини ўз стадионида ўтказа олмайди. Бу ҳақда ПФЛ матбуот хизмати хабар берди.
«3 июн куни Лига бу борада расмий хабар эълон қилиб, Бухоро футбол академияси чими билан боғлиқ хавотирларини очиқлаган ва вазиятни ўнглаш учун якуний дедлайн белгилаганди.
1 июл санасига қадар Бухоро футбол академияси стадиони майсасини Суперлига даражасига қайтариш ишлари якунига етмади. Лига майдоннинг айни вақтдаги ҳолати ҳақида маълумотларга эга. Шунингдек, Суперлига регламентида қайд этилган техникани сотиб олиш ва уни Бухоро шаҳрига олиб келишга ҳозирча улгурилмаган. Ўтган вақт давомида Лига мазкур масала юзасидан истисно тариқасида Бухоро футбол академияси стадионини рўйхатдан ўтказган бўлса-да, мазкур ишни якунлаш пайсалга солинди. Лига маълумотига кўра, Бухоро футбол ассоциацияси талаб этилган техника учун пуллик тўловни амалга оширган. Бироқ техника яна бир неча кундан кейингина етиб келиши режалаштирилган. Бунинг оқибатида, майдон сифатини асл ҳолига қайтариш ишлари жуда кеч бошланган.
Шундан келиб чиқиб, Суперлига 13-туридан ўрин олган «Бухоро» — «Бунёдкор» учрашуви Бухоро шаҳрида ўтказилмайди. Клуб мазкур беллашув ўтадиган стадион масаласини яқин соатлар ичида ҳал қилиши талаб этилади.
Ўз навбатида, Бухоро футбол академияси стадионини Суперлига стадионлари рўйхатига қачон қайтиши масаласи бўйича масъулиятни Лига ўз зиммасига олмайди. Бироқ майдон ҳолати яхшилангач, уни қайта мониторинг қилиш ва иложи борича тезроқ расмий учрашувларга қайтариш масаласини тезлик билан ҳал қилишга тайёр эканлигини маълум қилади.
Изоҳ. «Бухоро» футбол клуби белгиланган дедлайнга қадар муаммони тўлиқ бартараф этмаса, расмий учрашув «Бунёдкор» майдонига кўчирилиши ҳақида огоҳлантирилганди. Бироқ айни вақтда «Бунёдкор» стадионининг ўзида айрим муаммолар мавжуд эканлигидан келиб чиқиб, Лига «Бухоро» клубига нейтрал майдон масаласини ҳал қилиш имкониятини тақдим этди»

Клуб «Бухоро» не сможет проводить свои игры Суперлиги на собственном стадионе. Об этом сообщила пресс-служба ПФЛ.
«3 июня Лига официально объявила об этом, выразив озабоченность состоянием газона футбольной академии Бухары и установила окончательный дедлайн для исправления ситуации.
До 1 июля работы по возвращению газона стадиона футбольной академии Бухары к уровню Суперлиги не были завершены. Лига в курсе текущего состояния поля. Также пока не удалось приобрести и доставить в Бухару оборудование, предусмотренное регламентом Суперлиги. Хотя Лига временно зарегистрировала стадион футбольной академии Бухары, работы по его улучшению затянулись. Согласно данным Лиги, футбольная ассоциация Бухары произвела оплату за необходимую технику. Однако ожидается, что она прибудет только через несколько дней. В результате работы по восстановлению качества поля начались очень поздно.
Исходя из этого, матч 13-го тура Суперлиги между «Бухоро» и «Бунёдкор» не состоится в городе Бухара. Клуб должен решить вопрос о стадионе для этого матча в ближайшие часы.
Лига не берет на себя ответственность за возврат стадиона футбольной академии Бухары в список стадионов Суперлиги. Но, как только состояние поля улучшится, она готова оперативно провести мониторинг и как можно скорее вернуть его для проведения официальных матчей.
Примечание. Если футбольный клуб «Бухоро» не устранит проблему до установленного срока, официальная игра будет перенесена на стадион «Бунёдкор». Однако, в настоящее время, учитывая, что существуют определенные проблемы со стадионом «Бунёдкор», Лига предоставила клубу «Бухоро» возможность решить вопрос с нейтральным полем», — говорится в сообщении.
ПФЛ исключила стадион в Бухаре из списка для матчей Суперлиги
6 июля, 06:40
Качество поля в неудовлетворительном состоянии. Поэтому клубу необходимо срочно найти стадион для матча с «Бунёдкор».