«FIFA, қаерга қараб кетяпсан?» — Блаттер Балогун иши ҳақида
Ташкилотнинг собиқ президенти АҚШ ҳужумчисининг дисквалификацияси тўхтатилганини кескин танқид қилди.
05.07.2026 FT Жаҳон чемпионати Бразилия Бразилия 1 : 2 Норвегия Норвегия
FIFA'нинг собиқ президенти Йозеф Блаттер Фоларин Балогуннинг дисквалификацияси кечиктирилганига муносабат билдирди.
АҚШ миллий жамоаси ҳужумчисига Жаҳон чемпионати-2026нинг 1/8 финал босқичида Белгияга қарши баҳсда майдонга тушишга рухсат берилди. У 1/16 финалдан ўрин олган Босния ва Ҳерцеговинага (2:0) қарши беллашувда Тарик Муҳаремовичнинг тўпиғига тепгани учун қизил карточка олиб, майдондан четлатилганди.
Балогунга берилган бир ўйинлик дисквалификация FIFA томонидан бир йиллик синов муддати билан тўхтатиб турилди.
Шунингдек, АҚШ президенти Доналд Трамп футболчининг дисквалификацияси бўйича қарорни қайта кўриб чиқишни сўраб, FIFA президенти Жанни Инфантинога қўнғироқ қилгани маълум бўлди.
«Қизил карточкалар сиёсий қўнғироқлар билан бекор қилинмайди. Улар қоидалар, далиллар ва мустақил органлар қарори асосида бекор қилинади.
Агар АҚШ президенти FIFA президентининг ишларига аралашса ва плей-офф ўйини арафасида футболчининг дисквалификацияси тўсатдан бекор қилинса, табиий савол туғилади: «FIFA, сен қаёққа қараб кетяпсан?»

Бывший президент FIFA Йозеф Блаттер высказался относительно приостановки дисквалификации Фоларина Балогуна.
Форварду сборной США было разрешено выйти на поле в матче 1/8 финала Чемпионата мира-2026 против Бельгии. Ранее он был удален с поля в матче 1/16 финала против Боснии и Герцеговины (2:0) за удар по щиколотке Тарика Мухаремовича, за что получил красную карточку.
Одноматчевая дисквалификация Балогуна была приостановлена FIFA на один год условно.
Также стало известно, что президент США Дональд Трамп звонил президенту FIFA Джанни Инфантино с просьбой пересмотреть решение о дисквалификации футболиста.
«Красные карточки не отменяются политическими звонками. Они отменяются на основании правил, доказательств и решений независимых органов.
Если президент США вмешивается в дела президента FIFA и внезапно дисквалификация игрока отменяется накануне плей-офф игры, возникает естественный вопрос: «FIFA, куда ты движешься?»
Футбол никогда не должен становиться полем для политических игр», — написал Йозеф Блаттер в социальной сети.
«FIFA, куда же ты движешься?» — Блаттер о деле Балогуна
6 июля, 04:00
Бывший президент организации резко раскритиковал приостановку дисквалификации американского форварда.