АҚШнинг Ню-Жерси штати ҳукумати ФИФАнинг ЖЧ-2026 финали якунланганидан сўнг «Метлайф» стадиони майдонидаги чим бўлакларини сотиш режасига норозилик билдирди.
Штат губернатори Мики Шеррилл ва маҳаллий қонунчилар стадион қопламасини алмаштириш учун миллионлаб доллар айнан штат бюджетидан сарфланганини эслатиб, тушадиган даромаддан солиқ тўловчилар ҳам улуш олиши кераклигини маълум қилди.
«Губернатор аввал ҳам таъкидлаганидек, Ню-Жерси стадион қопламаси учун миллионлаб доллар тўлади ва штат солиқ тўловчилари ушбу савдодан тушадиган маблағнинг бир қисмига ҳақли», — деди губернатор вакили Daily Mail нашрига.
ФИФА финал баҳсидан кейин майдон чимининг бўлакларини 450 доллардан сотувга қўйган. Махсус коллекция вариантлари эса 3000 долларгача баҳоланган.
Штат қонунчилик палатаси аъзоси Майк Инганаморт бундай савдони ноқонуний деб атаб, ҳукуматни уни суд орқали тақиқлаш чораларини кўришга чақирди.
ФИФА эса ўз навбатида тушумнинг асосий қисми минтақавий ташкилий қўмитага йўналтирилишини, федерация эса фақат номинал миқдордаги роялти олишини маълум қилди.
Эслатиб ўтамиз, ЖЧ-2026 финал баҳси 19 июл куни Ню-Жерсидаги «Метлайф» стадионида Аргентина ва Испания миллий жамоалари ўртасида бўлиб ўтади.

Власти Нью-Джерси выступили против плана продажи дерна стадиона после финала ЧМ-2026
Чиновники штата заявили, что налогоплательщики должны получить долю от средств, потраченных на покрытие стадиона.
Правительство штата Нью-Джерси в США выразило недовольство планом FIFA по продаже дерна поля стадиона «Метлайф» после завершения финала ЧМ-2026.
Губернатор штата Мики Шеррилл и местные законодатели напомнили, что на замену покрытия стадиона были потрачены миллионы долларов именно из бюджета штата, и заявили, что налогоплательщики также должны получить свою долю от полученного дохода.
«Как губернатор уже отмечал ранее, Нью-Джерси заплатил миллионы долларов за покрытие стадиона, и налогоплательщики штата имеют право на часть средств, полученных от этой продажи», — заявил представитель губернатора изданию Daily Mail.
FIFA выставила на продажу куски дерна поля после финала по цене 450 долларов. Специальные коллекционные варианты оцениваются до 3000 долларов.
Член законодательного собрания штата Майк Инганаморт назвал такую продажу незаконной и призвал власти запретить её через суд.
FIFA, в свою очередь, заявила, что основная часть выручки будет направлена региональному организационному комитету, а федерация получит только номинальные роялти.
Напомним, что финал ЧМ-2026 состоится 19 июля на стадионе «Метлайф» в Нью-Джерси между сборными Аргентины и Испании.