Неймар Жаҳон чемпионати қайдномасига киритилгач, Бразилиядаги 5 болага унинг исми қўйилди
Бразилияда ҳужумчи Неймарнинг 2026 йилги Жаҳон чемпионати учун миллий жамоага чақирилишнидан сўнг 5 нафар янги туғилган чақалоққа унинг исми қўйилди.
Бу ҳақда g1 нашри Сан-Паулу штатининг Жисмоний шахсларни рўйхатга олувчилар уюшмаси маълумотларига таяниб хабар берди.
Неймар 18 май куни Бразилия миллий жамоасига чақирилганди. Шундан сўнг Симонезия, Куритиба, Рио-де-Жанейро, Прая-Гранди ва Сентенариу шаҳарларида туғилган 5 нафар чақалоққа Неймарнинг исми берилди.
Умуман олганда, 2026 йилда Бразилияда 25 нафар болага Неймар исми қўйилган.
Arpen маълумотларига кўра, 2022-2026 йиллар оралиғида Бразилияда жами 142 нафар болага Неймар исми берилган. Футболчининг профессионал фаолияти бошланганидан кейинги Жаҳон чемпионатлари йилларида бу ном билан рўйхатдан ўтказилган чақалоқлар сони босқичма-босқич камайиб борган: 2010 йилда — 186 нафар, 2014 йилда — 157 нафар, 2018 йилда — 67 нафар ва 2022 йилда — 40 нафар.

В Бразилии пятерых новорождённых назвали в честь нападающего Неймара после его вызова в национальную сборную на чемпионат мира 2026 года.
Об этом сообщил портал g1 со ссылкой на данные Ассоциации регистраторов физических лиц штата Сан-Паулу.
Неймар был вызван в сборную Бразилии 18 мая. После этого пятеро младенцев, родившихся в городах Симонезия, Куритиба, Рио-де-Жанейро, Прая-Гранди и Сентенариу, получили имя Неймар.
Всего в 2026 году в Бразилии 25 детей получили имя Неймар.
По данным Arpen, в период с 2022 по 2026 год в Бразилии имя Неймар было присвоено 142 детям. В годы чемпионатов мира, прошедших после начала профессиональной карьеры футболиста, число зарегистрированных с этим именем младенцев последовательно уменьшалось: в 2010 году — 186, в 2014 году — 157, в 2018 году — 67 и в 2022 году — 40.