Монтелла Туркия миллий жамоасида қолади
Туркия бош мураббийи италиялик Винченцо Монтелла, жаҳон чемпионати-2026даги муваффақиятсизликка қарамай, ўз лавозимида қолади.
Эслатиб ўтамиз, гуруҳ босқичида турклар Австралия (0:2) ва Парагвайга имкониятни бой бериб қўйди (0:1). Охирги турда Монтелла жамоаси мезбон АҚШ миллий жамоасини 3:2 ҳисобида енгди, аммо мазкур баҳсдан аввал Туркия плей-оффга чиқа олмаслиги аниқ бўлиб улгурган эди.
Туркиянинг Takvim нашри хабар беришича, Туркия футбол Федерацияси мураббий билан учрашув ўтказган. Томонлар жамоада ўзгаришлар амалга оширилиши борасида келишиб олган. Биринчидан, мураббийлар штабига ментор ва зарур бўлса жисмоний тайёргарлик бўйича янги мутахассислар қўшилади. Иккинчидан, Монтелла тактик схемани ўзгартиришга ва таркибни шакллантиришда янги номларга янада кўпроқ эътибор қаратишга ваъда берган.

Итальянский специалист Винченцо Монтелла останется у руля сборной Турции, несмотря на неудачное выступление национальной команды на чемпионате мира – 2026.
Напомним, что турки на групповом этапе уступили сборным Австралии (0:2) и Парагвая (0:1). В заключительном туре коллектив Монтеллы одержал победу над США со счётом 3:2, однако уже перед этой встречей Турция была лишена шансов на выход в плей-офф.
Как сообщает Takvim, Федерация футбола Турции провела переговоры с тренером. Стороны договорились, что в команду будут внесены изменения. Во-первых, в тренерский штаб команды войдёт ментор и, возможно, новые специалисты по физподготовке. Во-вторых, Монтелла пообещал сменить игровую схему и более гибко подходить к формированию состава, обращая внимание на новых игроков.