Лапорта: «Алвареснинг «Барселона»га ўтишни истаётганини биламиз»
«Барселона» президенти Жоан Лапорта «Атлетико» ҳужумчиси Хулиан Алварес билан боғлиқ вазият ҳақида гапирди.
«Атлетико» билан шахсан гаплашдим ва вазият нимада эканини аниқ тушунтирдим. Деку ушбу футболчи учун маълум бир суммадаги таклифни киритди. Футболчи аллақачондан бери «Барса»га ўтишни хоҳлашини биламиз. Бу таклифни «Атлетико»га бўлган тўлиқ ҳурмат билан қилдик. Улар бизга футболчини сотишни режалаштирмаётганликларини, чунки уларда муқобил вариант йўқлигини маълум қилишди. Мен эса агар уларда бундай вариант пайдо бўлса, таклифимиз кучида қолишини айтдим.
Биз ушбу таклифни ўзимиз зарур деб ҳисоблаганча кучида ушлаб турамиз, аммо «Атлетико» бу масала бўйича қандай қарор қабул қилишига қарам бўлиб қолмаймиз. Улар бизнинг ниятларимиздан хабардор, агар улар буни хоҳлашса, биз хурсанд бўламиз. Улар бизнинг максимал ҳурматимизга лойиқ, бизда ҳам институционал, ҳам шахсий даражада яхши муносабатлар шаклланган.
Охирги вақтларда бўлган баъзи реакциялар борки, уларни хотиржам таҳлил қилиб чиқмоқчиман, аммо вазият шундай: таклиф мавжуд. Агар биз буни мақсадга мувофиқ деб ҳисобласак, уни кучида қолдиришга тайёрмиз, бунинг иложи бор. Умид қиламанки, агар уларда муқобил вариант пайдо бўлса, «Атлетико» «Барса»нинг таклифини инобатга олади. Таклифнинг амал қилиш муддати чексиз эмас, воқеалар ривожига қараб бу масаладаги позициямизни маълум қилиб борамиз», — деди Лапорта.

Лапорта: «Мы знаем, что Альварес хочет перейти в «Барселону»
Президент «Барселоны» Жоан Лапорта рассказал о ситуации с нападающим «Атлетико» Хулианом Альваресом.
«Я лично поговорил с «Атлетико» и объяснил, в чем дело. Деку сделал предложение на определенную сумму за этого игрока. Мы уже давно знаем, что футболист хочет перейти в «Барсу». Это предложение было сделано с полным уважением к «Атлетико». Они сообщили нам, что не планируют продавать игрока, так как у них нет альтернативного варианта. Я же сказал, что если такой вариант появится, наше предложение останется в силе.
Мы будем удерживать это предложение столько, сколько считаем нужным, но не зависим от того, какое решение примет «Атлетико» по этому вопросу. Они осведомлены о наших намерениях, и если они захотят, мы будем рады. Они заслуживают нашего максимального уважения, и у нас сложились хорошие отношения как на институциональном, так и на личном уровне.
В последнее время были некоторые реакции, которые я хотел бы спокойно проанализировать, но ситуация такова: предложение существует. Если мы сочтем это целесообразным, мы готовы оставить его в силе, это возможно. Надеюсь, если у них появится альтернативный вариант, «Атлетико» примет предложение «Барсы». Срок действия предложения не бесконечен, и мы будем сообщать о нашей позиции в этом вопросе по мере развития событий», — сказал Лапорта.