Клублар ўртасидаги ЖЧ 48 та жамоагача кенгайтирилиши мумкин
ФИФА 2029 йилдан бошлаб Клублар ўртасидаги жаҳон чемпионати иштирокчилари сонини 32 тадан 48 тагача оширишни режалаштирмоқда.
Тhe Guardian нашрининг хабарига кўра, бунга ФИФА ва Европа клублари уюшмаси (EFC) ўртасида эришилган янги ҳамкорлик келишуви сабаб бўлади.
Манбага кўра, томонлар турнирни ташкил этиш ва унинг тижорий ривожланиши билан шуғулланадиган қўшма корхона тузишга келишиб олган. Бу ҳамкорлик мусобақани кенгайтириш жараёнини тезлаштириши кутилмоқда.
2025 йилги турнирда Европадан 12 та клуб қатнашган бўлса-да, «Ливерпул», «Барселона» ва «Наполи» каби жамоалар иштирок эта олмаганди. Амалдаги саралаш тизимига кўра, Чемпионлар лигаси ғолиблари, УEФА рейтингидаги энг яхши клублар ва ҳар бир мамлакатдан кўпи билан икки жамоа қатнашиши мумкин.
EFC ушбу чекловни бекор қилиш тарафдори. Агар ўзгаришлар тасдиқланса, Англиядан «Арсенал», «Ливерпул» ва «Манчестер Сити» каби клублар учун қўшимча йўлланмалар очилиши мумкин.
Маълумот учун, ФИФА янги форматдаги Клублар ўртасидаги жаҳон чемпионатини илк бор 2025 йилда 32 та жамоа иштирокида ўтказган эди. Эндиликда мусобақа кўламини янада кенгайтириш масаласи кўриб чиқилмоқда.

ФИФА планирует увеличить количество участников клубного чемпионата мира с 32 до 48 команд, начиная с 2029 года.
Как сообщает издание The Guardian, это станет возможным благодаря новому соглашению о партнерстве между ФИФА и Ассоциацией европейских клубов (EFC).
Согласно источнику, стороны договорились о создании совместного предприятия, которое будет заниматься организацией турнира и его коммерческим развитием. Ожидается, что это сотрудничество ускорит процесс расширения соревнования.
В турнире 2025 года участвовало 12 клубов из Европы, однако такие команды, как «Ливерпуль», «Барселона» и «Наполи», не смогли принять участие. Согласно действующей системе отбора, участвовать могут победители Лиги чемпионов, лучшие клубы в рейтинге УЕФА и не более двух команд из каждой страны.
EFC выступает за отмену этого ограничения. Если изменения будут утверждены, для таких клубов, как «Арсенал», «Ливерпуль» и «Манчестер Сити» из Англии, могут открыться дополнительные места.
Для справки, впервые новый формат клубного чемпионата мира с участием 32 команд был проведен ФИФА в 2025 году. Сейчас рассматривается вопрос о дальнейшем расширении масштабов турнира.