Гвардиола — Италия миллий жамосини бошқариш учун асосий даъвогар
«Манчестер Сити» собиқ мураббийи Хосеп Гвардиола Италия миллий жамоаси устозига айланиши мумкин. Бу ҳақда Gazzetta dello Sport хабар бермоқда.
Манбага кўра, Италия футбол федерациясининг (FIGC) бош мураббийлик лавозими учун қисқа рўйхатида уч нафар номзод бор. Гвардиоладан ташқари, унга миллий жамоани Евро–2020 да ғалабага олиб келган Роберто Манчини ва 2014 йилдан 2016 йилгача италияликларни бошқарган Антонио Конте киритилган, бироқ раҳбарият уларни фаворит деб ҳисобламаяпти.
Эслатиб ўтамиз, Италия миллий жамоасида қаторасига учинчи жаҳон чемпионатига чиқа олмаганидан сўнг маъмурий ўзгаришлар юз берган эди.
Апрел ойида жамоа бош мураббийи Женнаро Гаттузо истеъфога чиқди. Шунингдек, миллий делегация раҳбари Жанлуижи Буффон ва Италия футбол федерацияси президенти Габриэле Гравина ҳам ўз лавозимларини тарк этди.

Бывший тренер «Манчестер Сити» Хосеп Гвардиола может стать наставником сборной Италии. Об этом сообщает Gazzetta dello Sport.
По данным источника, в краткий список кандидатов на должность главного тренера Итальянской федерации футбола (FIGC) входят три имени. Помимо Гвардиолы, это Роберто Манчини, который привел сборную к победе на Евро–2020, и Антонио Конте, который руководил итальянцами с 2014 по 2016 год, однако руководство не рассматривает их как фаворитов.
Напомним, что в сборной Италии произошли административные изменения после того, как команда не смогла выйти на третий чемпионат мира подряд.
В апреле главный тренер команды Дженнаро Гаттузо подал в отставку. Также свои должности покинули глава национальной делегации Джанлуиджи Буффон и президент Итальянской федерации футбола Габриэле Гравина.