Германия 12 йил ичида илк бор плей-оффга чиқа оладими? Адвокат рекорд ўрнатади. Е гуруҳи ҳақида
Жаҳон чемпионати иштирокчиларини таништиришда давом этамиз. Аслида Е гуруҳи — жаҳон чемпионатидаги энг қизиқарли гуруҳлардан бири. Бу ерда чемпионликка даъвогар Германия бор. Эквадор ва Кот-д'Ивуар ўртасида плей-оффга чиқиш учун кураш, шунингдек, кузатиш қизиқ бўлган экзотик Кюрасао бор.
Германия
Бош мураббий: Немисларни ҳозирда 38 ёшли Юлиан Нагелсманн бошқармоқда. «Бавария»нинг собиқ мураббийи Ҳанси Фликнинг омадсиз давридан сўнг 2023 йилда миллий жамоани қабул қилиб олди. Евро-2024 да немислар чоракфиналда тўхтаб, бўлажак чемпион испанияликларга қўшимча вақтда имкониятни бой беришди. Ўйин жиҳатидан бундестим турнирдаги энг ёрқин жамоалардан бири эди. Нагелсманн билан шартнома 2028 йилгача узайтирилгани ажабланарли эмас.
Чунки у жуда тизимли мураббий. Унинг қўл остида Германия топ-клубни эслатади: қисқа комбинациялар, прессинг ва сохта позициялар.
Юлдуз: Германия миллий жамоасида авлодлар алмашинуви юз берди. Ўтмиш юлдузлари: Тони Кроос, Илкай Гундоған ва Томас Мюллер кетди. Аввалги даврнинг ягона вакили сифатида кутилмаганда қайтган «Бавария» дарвозабони Мануэл Нойер қолмоқда. У Евро-2024 дан сўнг миллий жамоадаги фаолиятини якунлашини эълон қилганди. Жамоанинг асосий дарвозабони буни узоқ кутган Марк-Андре тер Стеген бўлиши тахмин қилинганди. Аммо бир қатор жароҳатлар «Барселона» дарвозабонини узоқ муддатга сафдан чиқарди, шу сабабли у турнирга бориш учун керакли формани тиклай олмади. Ёшроқ юлдузлардан «Ливерпул»нинг ҳужумкор яримҳимоячиси Флориан Виртц, «Бавария»дан Жамол Мусиала, шунингдек, «Арсенал» ҳужумчиси Кай Хаверц ажралиб туради.
Дарвозабонлар: Оливер Бауманн («Хоффенҳайм»), Мануэл Нойер («Бавария»), Александер Нюбел («Штутгарт»)
Ҳимоячилар: Валдемар Антон («Боруссия Д»), Натаниэл Браун («Айнтрахт»), Жошуа Киммих («Бавария»), Давид Раум («Лейпциг»), Антонио Рюдигер («Реал»), Нико Шлоттербек («Боруссия Д»), Жонатан Та («Бавария»), Малик Тиав («Нюкасл»)
Яримҳимоячилар: Паскал Гросс («Брайтон»), Феликс Нмеча («Боруссия Д»), Александар Павлович («Бавария»), Ангело Стиллер («Штутгарт»), Надим Амири («Майнц»), Леон Горецка («Бавария»), Леннарт Карл («Бавария»), Жейми Левелинг («Штутгарт»), Жамол Мусиала («Бавария»), Лерой Сане («Галатасарой»), Флориан Виртц («Ливерпул»)
Ҳужумчилар: Максимилиан Байер («Боруссия Д»), Кай Хаверц («Арсенал»), Дениз Ундав («Штутгарт»), Ник Волтемаде («Ньюкасл»)
Чемпионликни қўлга киритиш эҳтимоли (Opta талқинига кўра): 5,1 фоиз
Кот-д'Ивуар
2026 World Cup: Ivory Coast placed in competitive Group E with Germany
Бош мураббий: Эмерс Фаэнинг ҳикояси кинога ўхшайди. У жамоани 2023 йилги Африка миллатлар кубоги вақтида, франциялик Жан-Луи Гассе ишдан бўшатилганидан сўнг қабул қилиб олди. Миллий жамоа жуда катта қийинчилик билан учинчи ўриндан плей-оффга чиқди ва даҳшатли ўйин кўрсатди, бироқ Фаэ уни чемпионликка олиб келди
Фаэ атлетизм, тезлик, қарши ҳужумлар ва вертикал югуришларга таянади. Бу эса ҳозирча иш бермоқда: кот-д'ивуарликлар рақиб уларга бўш жой қолдирганда, иккинчи рақам сифатида ўйнаб, жуда хавфли бўлишади.
Ivory Coast hope to avoid upset against Seychelles - The Ghanaian Chronicle
Юлдуз: Кот-д'Ивуар таркибининг чуқурлиги ҳайратлантиради: жамоада деярли ҳар бир позицияда сифатли вариантлар мавжуд. Кучли марказда «Барселона»нинг собиқ футболчиси, ҳозирда «Ал Аҳли» шарафини ҳимоя қилаётган Франк Кессиэ ўйнайди. Ҳужумда «Лейпциг» аъзоси Ян Диоманде бор. Вингер Бундеслигада ажойиб мавсум ўтказди ва энди уни «Ливерпул» каби топ-клублар ўз сафига қўшиб олмоқчи. Бундан ташқари, Фаэ ихтиёрида Амад Диалло, Симон Адингра, Николя Пепе, Эванн Гессан ва Эли Ваи каби футболчилар бор.
Дарвозабонлар: Яҳё Фофана (Ризеспор), Муҳаммад Коне (Шарлеруа), Албан Лафон (Нант);
Ҳимоячилар: Эммануел Агбаду (Вулверхэмптон), Клемен Акпа (Осер), Усмон Диоманде (Спортинг), Гела Дуе (Страсбур), Гислан Конан (Жил Висенте), Одилон Коссоуну (Аталанта), Эван Ндика (Рома), Вилфрид Синго (Галатасарой).
Яримҳимоячилар: Секо Фофана (Порту), Парфе Гиагон (Шарлеруа), Крист Инао Оулай (Трабзонспор), Франк Кэссиэ (Ал Аҳли Жидда), Иброҳим Сангаре (Ноттингҳем Форест), Жан Мишел Сери (Марибор);
Ҳужумчилар: Симон Адингра (Сандерленд), Анге-Йоан Бонни (Интер), Амад Диалло (Манчестер Юнайтед), Умар Диаките (Реймс), Ян Диоманде (Лейпциг), Эван Гессан (Астон Вилла), Никола Пепе (Вилярреал), Базумана Туре (Ҳоффенҳайм), Эле Ваҳи (Ницца).
Чемпионликни қўлга киритиш эҳтимоли (Opta): 0,2 фоиз.
Кюрасао
Бош мураббий: Жамоани 78 ёшли Дик Адвокат бошқармоқда. У тарихий натижага эришди — турнир тарихидаги аҳолиси энг кам мамлакатни жаҳон чемпионатига олиб чиқди (орол аҳолиси — тахминан 155 минг киши).
Кюрасао Нидерландия Қироллиги таркибига киради. Тарихан, ороллик ўйинчилар ёки уларнинг авлодлари «учар голландлар» сафида тўп тепишган. Адвокатнинг келиши билан жараён тескари томонга кетди:
Кюрасао илдизларига эга голландлар фуқаролигини ўзгартира бошладилар.
Жаҳон чемпионатига чиққандан сўнг Адвокат кетган, аммо турнир олдидан қайтиб келди. Бу пул билан боғлиқ эмас. Хабарларга кўра, Адвокат ойига саккиз минг евро олади ва бу маошни уч нафар ёрдамчиси билан бўлишади.
Юлдуз: Кюрасаода кимнидир юлдуз деб аташ қийин, аммо энг кўзга кўринган ўйинчилар Леандро Бакуна ва Таҳит Чонг бўлса керак.
Бакуна — яримҳимоячи, сардор ва жамоа етакчиси, стандарт вазиятлар учун масъул. Ҳозирда у Туркия биринчи лигасининг «Игдир» клубида ўйнамоқда, аммо аввал 10 йил давомида турли инглиз клублари, жумладан, «Астон Вилла» шарафини ҳимоя қилган. Чонг — «Манчестер Юнайтед» тарбияланувчиси, кўпчилик унинг ёрқин соч турмагини эсласа керак. Миллий жамоада вингер асосий ҳужумкор куч ҳисобланади.
Дарвозабонлар: Тирик Бодак («Телстар»), Тревор Дорнбюс («Венло»), Элой Ром («Майами»);
Ҳимоячилар: Риҳедли Базур («Коняспор»), Жошуа Бренет («Кайсериспор»), Росон ван Эйма («Валвейк»), Шерел Флоранус («Зволле»), Деверон Фонвил (НЕК), Юриэн Гари («Абха»), Армандо Обиспо (ПСВ), Шюранди Самбо («Спарта» Роттердам), Леандро Бакуна («Игдир»), Ливано Комененция («Цюрих»), Тирес Нослин («Телстар»);
Яримҳимоячилар: Жунинио Бакуна («Волендам»), Кевин Фелида («Ден Босх»), Годфрид Румерату («Валвейк»), Таҳит Чонг («Шеффилд Юнайтед»), Кенжи Горре («Маккаби» Ҳайфа), Сонтье Ҳансен («Мидлсбро»), Жервейн Кастанер («Персис Соло»), Брандлей Кювас («Волендам»), Юрген Локадия («Майами»);
Ҳужумчилар: Арияни Марта («Ротерҳэм»), Жереми Антониссе («Кифисия»), Жарл Маргарита («Васланд-Беверен»).
Чемпионликни қўлга киритиш эҳтимоли (Opta версиясига кўра): .0 фоиз
Эквадор
Бош мураббий: 2024 йилдан бери жамоани аввалроқ «Элче»да ишлаган Себастян Беккасесе бошқармоқда. Аргентиналик мутахассис жамоанинг энг яхши жиҳатларини — жаҳон даражасидаги ҳимоячиларнинг мавжудлигини юзага чиқармоқда. Мундиал саралашида Эквадор 18 ўйинда атиги бешта гол ўтказиб юборди ва фақатгина Аргентинага имкониятни бой бериб, иккинчи ўринни эгаллади.
Беккасесе жамоаси атлетик, кучли ва тезкор, лекин энг муҳими — интизомга эга, бу эса ҳатто энг кучли рақибларга ҳам кўплаб вазиятлар яратишга имкон бермайди. Бироқ бунинг ўз баҳоси бор. Эквадорнинг ҳужумдаги ўйини муаммосиз эмас, жамоа жуда кўп гол урмайди.
Юлдуз: Эквадорда асосий юлдуз — Мойзес Кайседо. «Челси»нинг таянч яримҳимоячиси ўз позициясида дунёнинг энг яхшиларидан бири саналади. Бу ерда «ПСЖ» сафида Чемпионлар лигасининг амалдаги ғолиби бўлган Вилян Пачо ҳам бор. Шунингдек, унинг ўтган ЕЧЛ финалидаги рақиби, «Арсенал» ҳимоячиси Перо Инкапие ва «Милан» латерали Первис Эступинян ҳам бор.
Жаҳон чемпионатларида олтита гол урган Эквадор ҳужумчиси Эннер Валенсияни эсласангиз керак. Ҳозирда у 36 ёшда, энг яхши даври ортда қолган, у Бразилиянинг «Интернасионал» клубида ўйнайди, аммо унга ҳали ҳам ишонишади. Валенсияда ўз голлари коллекциясини тўлдириш имконияти бор.

Продолжаем знакомить вас с участниками чемпионата мира. На самом деле группа E — одна из самых интересных групп на чемпионате мира. Здесь есть претендент на чемпионство — Германия. Борьба за выход в плей-офф развернется между Эквадором и Кот-д'Ивуаром, а также будет интересно наблюдать за экзотическим Кюрасао.
Главный тренер: Немцев в настоящее время тренирует 38-летний Юлиан Нагельсманн. Бывший тренер «Баварии» принял национальную команду в 2023 году после неудачного периода Ханси Флика. На Евро-2024 немцы остановились в четвертьфинале, уступив будущим чемпионам испанцам в дополнительное время. По игре бундестим была одной из самых ярких команд турнира. Неудивительно, что контракт с Нагельсманном продлен до 2028 года.
Потому что он очень системный тренер. Под его руководством Германия напоминает топ-клуб: короткие комбинации, прессинг и ложные позиции.
Звезда: В национальной команде Германии произошла смена поколений. Звезды прошлого: Тони Кроос, Илкай Гюндоган и Томас Мюллер ушли. Единственным представителем прошлого поколения неожиданно остается вернувшийся вратарь «Баварии» Мануэль Нойер. Он объявил, что завершит карьеру в сборной после Евро-2024. Основным вратарем команды должен был стать Марк-Андре тер Стеген, который долго этого ждал. Однако ряд травм вывел вратаря «Барселоны» из строя на длительный срок, из-за чего он не смог набрать необходимую форму для участия в турнире. С молодых звезд выделяются атакующий полузащитник «Ливерпуля» Флориан Виртц, Джамол Мусиала из «Баварии», а также нападающий «Арсенала» Кай Хаверц.
Вратари: Оливер Бауманн («Хоффенхайм»), Мануэль Нойер («Бавария»), Александер Нюбель («Штутгарт»)
Защитники: Валдемар Антон («Боруссия Д»), Натаниэль Браун («Айнтрахт»), Джошуа Киммих («Бавария»), Давид Раум («Лейпциг»), Антонио Рюдигер («Реал»), Нико Шлоттербек («Боруссия Д»), Джонатан Та («Бавария»), Малик Тиав («Ньюкасл»)
Полузащитники: Паскаль Гросс («Брайтон»), Феликс Нмеча («Боруссия Д»), Александр Павлович («Бавария»), Ангело Стиллер («Штутгарт»), Надим Амири («Майнц»), Леон Горецка («Бавария»), Леннарт Карл («Бавария»), Джейми Левелинг («Штутгарт»), Джамол Мусиала («Бавария»), Лерой Сане («Галатасарай»), Флориан Виртц («Ливерпуль»)
Нападающие: Максимилиан Байер («Боруссия Д»), Кай Хаверц («Арсенал»), Дениз Ундав («Штутгарт»), Ник Волтемаде («Ньюкасл»)
Вероятность завоевания чемпионства (по версии Opta): 5,1 процента
Кот-д'Ивуар
Главный тренер: История Эмерса Фае похожа на кино. Он принял команду во время Кубка африканских наций 2023 года, после увольнения француза Жана-Луи Гассе. Национальная команда с трудом вышла из группы с третьего места и показала ужасную игру, но Фае привел ее к чемпионству.
Фае делает ставку на атлетизм, скорость, контратаки и вертикальные забеги. Это пока работает: кот-д'ивуарцы становятся очень опасными, когда соперники оставляют им свободные зоны и играют вторым номером.
Звезда: Глубина состава Кот-д'Ивуара поражает: в команде есть качественные варианты практически на каждой позиции. В центре поля играет бывший игрок «Барселоны», ныне защищающий цвета «Ал-Ахли», Франк Кессье. В атаке есть Ян Диоманде из «Лейпцига». Вингер провел отличный сезон в Бундеслиге и теперь такие топ-клубы, как «Ливерпуль», хотят его подписать. Помимо этого, в распоряжении Фае есть такие игроки, как Амад Диалло, Симон Адингра, Николя Пепе, Эванн Гессан и Эли Ваи.
Вратари: Яйя Фофана («Ризеспор»), Мохаммед Коне («Шарлеруа»), Альбан Лафонт («Нант»);
Защитники: Эммануэль Агбаду («Вулверхэмптон»), Клеман Акпа («Оссер»), Усман Диоманде («Спортинг»), Гела Дуе («Страсбург»), Гислан Конан («Жил Висенте»), Одилон Косуну («Аталанта»), Эван Ндика («Рома»), Вильфрид Синго («Галатасарай»).
Полузащитники: Секо Фофана («Порту»), Парфе Гиагон («Шарлеруа»), Крист Инао Улай («Трабзонспор»), Франк Кессье («Ал-Ахли Джидда»), Ибрагим Сангаре («Ноттингем Форест»), Жан-Мишель Сери («Марибор»);
Нападающие: Симон Адингра («Сандерленд»), Анге-Йоан Бонни («Интер»), Амад Диалло («Манчестер Юнайтед»), Умар Диаките («Реймс»), Ян Диоманде («Лейпциг»), Эванн Гессан («Астон Вилла»), Николя Пепе («Вильярреал»), Базумана Туре («Хоффенхайм»), Эли Ваи («Ницца»).
Вероятность завоевания чемпионства (по версии Opta): 0,2 процента.
Кюрасао
Главный тренер: Команду возглавляет 78-летний Дик Адвокат. Он добился исторического результата — вывел страну с самым малочисленным населением в истории турнира на чемпионат мира (население острова — около 155 тысяч человек).
Кюрасао входит в состав Королевства Нидерландов. Исторически, игроки с острова или их потомки играли в составе «летучих голландцев». С приходом Адвоката процесс пошел в обратную сторону:
Голландцы с корнями в Кюрасао начали менять гражданство.
После выхода на чемпионат мира Адвокат покинул команду, но вернулся перед турниром. Это не связано с деньгами. По сообщениям, Адвокат получает восемь тысяч евро в месяц и делит эту зарплату с тремя своими ассистентами.
Звезда: В Кюрасао трудно назвать кого-то звездой, но наиболее заметными игроками, пожалуй, являются Леандро Бакуна и Тахит Чонг.
Бакуна — полузащитник, капитан и лидер команды, ответственный за стандартные положения. В настоящее время он играет в клубе первого дивизиона Турции «Игдир», но ранее в течение 10 лет защищал цвета различных английских клубов, включая «Астон Виллу». Чонг — воспитанник «Манчестер Юнайтед», многие должны помнить его яркую прическу. В национальной команде он является основной атакующей силой.
Вратари: Тирик Бодак («Телстар»), Тревор Дорнбюс («Венло»), Элой Ром («Майами»);
Защитники: Рихедли Базур («Коньяспор»), Джошуа Бренет («Кайсериспор»), Росон ван Эйма («Валвейк»), Шерел Флоранус («Зволле»), Деверон Фонвил (НЕК), Юриэн Гари («Абха»), Армандо Обиспо (ПСВ), Шюранди Самбо («Спарта» Роттердам), Леандро Бакуна («Игдир»), Ливано Комененция («Цюрих»), Тирес Нослин («Телстар»);
Полузащитники: Жунинио Бакуна («Волендам»), Кевин Фелида («Ден Босх»), Годфрид Румерату («Валвейк»), Тахит Чонг («Шеффилд Юнайтед»), Кенжи Горре («Маккаби» Хайфа), Сонтье Хансен («Мидлсбро»), Жервейн Кастанер («Персис Соло»), Брандлей Кювас («Волендам»), Юрген Локадия («Майами»);
Нападающие: Ариани Марта («Ротерем»), Джереми Антониссе («Кифисия»), Жарл Маргарита («Васланд-Беверен»).
Вероятность завоевания чемпионства (по версии Opta): 0 процентов
Главный тренер: С 2024 года команду возглавляет Себастьян Беккасесе, ранее работавший в «Эльче». Аргентинский специалист сумел раскрыть лучшие стороны команды — наличие защитников мирового класса. В отборочном турнире Эквадор пропустил всего пять голов в 18 матчах и занял второе место, уступив только Аргентине.
Команда Беккасесе атлетична, сильна и быстра, но самое главное — дисциплинирована, что не позволяет даже самым сильным соперникам создать много моментов. Однако у этого есть своя цена. Игра Эквадора в атаке не лишена проблем, команда забивает не так много голов.
Звезда: В Эквадоре главная звезда — Мойзес Кайседо. Опорный полузащитник «Челси» считается одним из лучших в мире на своей позиции. Здесь также есть Вилян Пачо, который стал победителем Лиги чемпионов в составе «ПСЖ». Также есть его соперник по прошлому финалу ЛЧ, защитник «Арсенала» Перо Инкапие и латераль «Милана» Первис Эступиньян.
Вы, наверное, помните нападающего Эквадора Эннера Валенсию, который забил шесть голов на чемпионатах мира. Сейчас ему 36 лет, лучшие дни позади, он играет за бразильский клуб «Интернасьонал», но ему по-прежнему доверяют. У Валенсии есть шанс пополнить свою коллекцию голов.
Вратари: Эрнан Галиндес («Уракан»), Мойсес Рамирес («Кифисия»), Гонсало Валье («ЛДУ Кито»).
Защитники: Вилян Пачо («ПСЖ»), Пиеро Инкапие («Арсенал»), Хоэл Ордониес («Брюгге»), Феликс Торрес («Интернасьонал»), Первис Эступиньян («Милан»), Яймар Медина («Генк»), Анхело Пресиадо («Атлетико Минейро»), Джексон Поросо («Тихуана»).
Полузащитники: Алан Минда («Атлетико Минейро»), Мойзес Кайседо («Челси»), Хорди Алсивар («Индепендьенте»), Денил Кастильо («Мидтъюлланд»), Джон Йебоа («Венеция»), Алан Франко («Атлетико Минейро»), Педро Вите («Пумас»), Кендри Паэс («Ривер Плейт»), Нилсон Ангуло («Сандерленд»), Гонсало Плата («Фламенго»).
Нападающие: Кевин Родригес («Юнион Сен-Жилуаз»), Энтони Валенсия («Антверпен»), Эннер Валенсия («Пачука»), Хорди Кайседо («Уракан»), Джереми Аревало («Штутгарт»)