UEFA Фоларин Балогун атрофидаги вазият бўйича баёнот берди.
АҚШ миллий жамоаси ҳужумчиси ЖЧ-2026 1/16 финалидан ўрин олган Босния ва Ҳерцеговинага (2:0) қарши ўйинда Тарик Муҳаремовичнинг тўпиқ қисмини босгани учун тўғридан тўғри қизил карточка олганди. Кейинчалик унинг бир ўйинлик дисквалификацияси бир йиллик синов муддати билан тўхтатиб қўйилди. Энди ҳужумчи 1/8 финалда Белгияга қарши ўйинда майдонга тушиши мумкин.
Маълум қилинишича, АҚШ президенти Доналд Трамп қизил карточкадан кейин ҳам, дисквалификация тўхтатилгандан кейин ҳам FIFA президенти Жанни Инфантино билан икки марта қўнғироқлашган.
«Фоларин Балогунга кўрсатилган қизил карточкадан кейинги автоматик бир ўйинлик дисквалификацияни бир йиллик синов муддати билан тўхтатиб туриш ҳақидаги кечаги қарор чегарани бузди.
Футбол, ҳар қандай спорт тури каби, адолатли, шаффоф ва тенг рақобатнинг асоси бўлган қоидаларга таянади. Баъзан қоидалар турлича талқин қилиниши мумкин. Аммо бу ҳолатда бундай эмас.
Қизил карточкадан кейинги автоматик бир ўйинлик дисквалификацияни қўллаш ихтиёрий эмас ва ваколатли орган томонидан алоҳида қарор қабул қилишни талаб қилмайди. Бу регламентда мустаҳкамланган тамойил бўлиб, у истисноларга йўл қўймайди. Айниқса, турнир давом этаётган пайтда, қачонки бошқа бир қатор ўйинчилар ҳам худди шундай ҳолатларга тушиб, ўз дисквалификацияларини ўтаб бўлган пайтда.
Қоидаларнинг қатъийлиги таъминланмаса, ўйиннинг яхлитлиги хавф остида қолади ва мусобақага бўлган ишонч сусаяди. Шунингдек, бу қарор ҳозирги турнирда прецедент яратади, бундай ҳолатлар келгусида ҳам бир хил кўриб чиқилишини талаб қилади ва бу мусобақага зарар етказади.
Футбол — дунёдаги энг севимли спорт тури, чунки у — гўзал ўйин ва барча мамлакатларда бир хил қоидалар асосида ўйналгани учун унга ишонч бор. Ҳеч бир турнир мустақил ҳолат сифатида кўрилмаслиги керак ва Жаҳон чемпионати каби мусобақалар бутун футбол тизимига ҳам ижобий, ҳам салбий таъсир кўрсатиши мумкин.
Биз бундай ноодатий, тушунарсиз ва асоссиз қарор юзасидан ўз ишончсизлигимизни билдирамиз», — дейилади UEFA баёнотида.
«FIFA чегарани бузди. Қарор юзасидан ишончсизлигимизни билдирамиз» — UEFA Балогун иши бўйича баёнот берди
6 июл, 09:25
Футбол бўйича Европанинг бош ташкилоти АҚШ ҳужумчисининг дисквалификациясини кечиктирган FIFA'га эътирозини билдирди.

«ФИФА нарушила границы. Мы выражаем недоверие по поводу решения» — УЕФА сделала заявление по делу Балогуна
6 июля, 09:25
Главная футбольная организация Европы выразила протест ФИФА.
УЕФА сделала заявление по ситуации вокруг Фоларина Балогуна.
Нападающий сборной США получил прямую красную карточку за то, что наступил на лодыжку Тарика Мухаремовича в матче 1/16 финала ЧМ-2026 против Боснии и Герцеговины (2:0). Позже его дисквалификация на один матч была приостановлена на один год испытательного срока. Теперь нападающий может выйти на поле в 1/8 финала против Бельгии.
Сообщается, что президент США Дональд Трамп дважды звонил президенту ФИФА Джанни Инфантино после получения красной карточки и после приостановки дисквалификации.
«Вчерашнее решение о приостановке одной игры автоматической дисквалификации после красной карточки Фоларину Балогуну на один год испытательного срока нарушило границы.
Футбол, как и любой вид спорта, основывается на правилах, которые являются основой справедливой, прозрачной и равной конкуренции. Иногда правила могут интерпретироваться по-разному. Но не в этом случае.
Автоматическое применение дисквалификации на одну игру после красной карточки не является добровольным и не требует отдельного решения уполномоченного органа. Это закрепленный в регламенте принцип, который не допускает исключений. Особенно, когда турнир продолжается, и когда другие игроки уже отбыли свои дисквалификации в аналогичных ситуациях.
Если строгость правил не обеспечена, целостность игры ставится под угрозу, и доверие к соревнованию ослабевает. Кроме того, это решение создает прецедент в текущем турнире, требуя рассмотрения подобных случаев в будущем также, что вредит соревнованию.
Футбол — это самый любимый вид спорта в мире, потому что это красивая игра, и ей доверяют благодаря тому, что она играется по одним и тем же правилам во всех странах. Ни один турнир не должен рассматриваться изолированно, и такие соревнования, как Чемпионат мира, могут оказывать как положительное, так и отрицательное влияние на всю футбольную систему.