UEFA'нинг баъзи раҳбарлари Жанни Инфантинони 2027 йил март ойида бўлиб ўтадиган сайловларда FIFA президенти лавозимидан четлатишни хоҳламоқда. Бу ҳақда журналист Ромен Молина хабар берди.
Манбага кўра, бошқа конфедерациялар ҳам Фоларин Балогун Босния ва Ҳерцеговинага (2:0) қарши ЖЧ-2026 1/16 финал ўйинида қизил карточка олганидан кейин унинг дисквалификацияси тўхтатилиши ортидан бу ғояни муҳокама қила бошлаган.
Маълум қилинишича, Оқ уй Инфантино билан тўғридан тўғри боғланиб, қарорга таъсир ўтказишни сўраган.
«UEFA'нинг бир неча раҳбарлари анча вақтдан буён Инфантинога рақиб бўла оладиган номзодни илгари суриш бўйича саҳна ортида иш олиб бормоқда.
Инфантино Трампни рози қилишга қарор қилганидан кейин жаҳон футболидаги бошқа раҳбарлар – нафақат Европадагилар – «бундай давом этиб бўлмайди» деган фикр билан муқобил вариант излаш ғоясини муҳокама қила бошлади», — дейилади хабарда.
Инфантино 2016 йилдан бери FIFA'га раҳбарлик қилиб келади. У кейинчалик 2019 ва 2023 йилларда ҳам ушбу лавозимга қайта сайланган.

УЕФА и другие конфедерации хотят отстранить Инфантино с поста президента ФИФА
Некоторые руководители УЕФА хотят отстранить Джанни Инфантино с поста президента ФИФА на выборах, которые пройдут в марте 2027 года. Об этом сообщил журналист Ромен Молина.
По данным источника, другие конфедерации также начали обсуждать эту идею после того, как дисквалификация Фоларина Балогуна была приостановлена после получения им красной карточки в матче 1/16 финала ЧМ-2026 против Боснии и Герцеговины (2:0).
Сообщается, что Белый дом напрямую связался с Инфантино, чтобы повлиять на решение.
«Несколько руководителей УЕФА долгое время работают за кулисами над выдвижением кандидата, способного противостоять Инфантино.
После того, как Инфантино решил удовлетворить Трампа, другие руководители мирового футбола — не только европейские — начали обсуждать идею поиска альтернативных вариантов с убеждением, что "так продолжаться не может"»,
— говорится в сообщении.
Инфантино возглавляет ФИФА с 2016 года. Впоследствии он был переизбран на эту должность в 2019 и 2023 годах.