Футболчилар ҳалок бўлганлар хотирасини ёд этишди.
Тhe Athletic хабарига кўра, жамоа аъзолари сафар давомида пиджакларига «#168» ёзуви туширилган махсус нишонларни тақиб олган.
Foto: independent.co.uk
Қайд этилишича, ушбу рақам 28 феврал куни Минаб шаҳридаги бошланғич мактабга уюштирилган ҳужум оқибатида ҳалок бўлган 168 кишини англатади. Хабарларга кўра, қурбонларнинг аксариятини болалар ташкил этган.
Манбада айтилишича, Эрон делегацияси Анталиядан Мексикага жўнаб кетаётган пайтда футболчиларда ушбу нишонлар бўлмаган. Бироқ улар парвоз давомида ва самолёт Испанияда техник тўхташ қилган вақтида кўринган.
Шунингдек, Эрон миллий жамоаси футболчилари март ойида Нигерияга қарши ўртоқлик баҳси олдидан давлат мадҳияси янграётган пайтда мактаб сумкаларини ушлаб тургани, Коста-Рикага қарши ўйин олдидан эса ҳалок бўлган инсонлар ҳамда зарар кўрган спорт ва маданий объектлар суратларини намойиш этгани қайд этилган.
Эслатиб ўтамиз, ФИФА регламентига кўра стадион ҳудудида сиёсий, диний ёки шахсий мазмундаги шиор ва тасвирларни намойиш этиш тақиқланади. Бироқ стадион ташқарисидаги шундай ҳаракатлар бўйича аниқ қоидалар мавжуд эмас.
Маълумот учун, Эрон миллий жамоаси 2026 йилги Жаҳон чемпионатининг G гуруҳидан жой олган бўлиб, Белгия, Миср ва Янги Зеландия миллий жамоаларига қарши баҳс олиб боради.

Футболисты почтили память погибших.
По данным The Athletic, члены команды в ходе путешествия носили на своих пиджаках специальные нашивки с надписью «#168».
Сообщается, что этот номер символизирует 168 человек, погибших в результате нападения на начальную школу в городе Минаб 28 февраля. По информации, большинство жертв составили дети.
Источник утверждает, что у иранской делегации не было этих нашивок, когда они отправлялись из Антальи в Мексику. Однако они появились во время полета и технической остановки самолета в Испании.
Также сообщается, что футболисты сборной Ирана держали школьные рюкзаки во время исполнения государственного гимна перед товарищеским матчем с Нигерией в марте, а перед игрой с Коста-Рикой демонстрировали фотографии погибших, а также поврежденных спортивных и культурных объектов.
Напомним, согласно регламенту FIFA, запрещено демонстрировать лозунги и изображения политического, религиозного или личного характера на территории стадиона. Однако точные правила для таких действий за пределами стадиона отсутствуют.
Для справки, сборная Ирана заняла место в группе G чемпионата мира 2026 года, где сыграет против команд Бельгии, Египта и Новой Зеландии.