«Бердиев ҳар қандай ўйинчилар билан ҳам «Насаф»нинг мавқеини ушлаб турибди» - 14-тур олдидан Баҳром Ҳайдаров нималар деди?
26 июл, 02:18
Суперлига беллашувлари 26 июл куни старт олиб, 29 июл куни якунига етади.
Суперлигада 14-тур ўйинлари бошланиш арафасида турибди. Жумладан, 26-29 июл оралиғида 8 та жуфтликка гувоҳ бўламиз.
Ҳар бир ўйиннинг қиймати баланд, ҳеч бир клуб осонликча очко бериб қўймаяпти. Шунингдек, водий дербиси доирасида «Нефтчи» - «Навбаҳор» учрашуви барчанинг диққат марказида бўлиб турибди.
Таниқли мутахассислардан бири Баҳром Ҳайдаров 14-тур олдидан жамоаларнинг имкониятларини баҳолаб чиқди.
26 июл.
20:00. «Бунёдкор» - «Пахтакор»
- «Бунёдкор»нинг ҳозирги ҳолатини ҳисобга олсак, муаммолари жуда кўп, асосийси молиявий муаммо. Ёш ўйинчиларга кўпроқ ишонч билдириляпти. Катта таъсир қилиши мумкин. «Пахтакор»га келсак, чемпионлик учун курашяпти. Жамоа ёзги танаффусдан кейинги ўйинда «Локомотив» билан дуранг ўйнаб қўйиб, «Нефтчи»ни бироз ўтказиб юборди. Шунинг учун «Пахтакор»ни очко йўқотишига ҳаққи йўқ. Барибир бу Тошкент дербиси. «Бунёдкор» ҳам курашади. 40\60 фоиз ҳисобида «Пахтакор» фойдасига, деб ўйлайман.
27 июл.
20:00. «Андижон» - «Бухоро»
- Иккаласи ҳам яхши ўйин кўрсатишяпти. Мавжуд танаффусдан фойдаланиб ҳамма жамоа яхши тайёргарлик кўрди, деб ўйлайман. Лекин «Андижон»ни ўз уйида «Сурхон»га қарши ўйини бироз омадсизликка учради. «Бухоро» бундан олдин «Нефтчи» ва «Бунёдкор»га қарши яхши ўйинлар кўрсатди. Бироқ «Андижон»ни ўз уйида ҳамда ашаддий ишқибозлари қаршисида ўйнашини ҳисобга олсак, уларда имконият кўпроқ, фоизда 55\45. Минимал ҳисобда «Андижон» ютса керак.
20:00. ОКМК – «Машъал»
- «Машъал» имконияти борича «Қўқон-1912» ҳамда «Насаф»га қарши ўйнади. Бироқ ОКМКни иккита ўйинини кўрдик. Ёзги танаффусдан яхши фойдаланганлиги кўриниб турибди. Ўйинчилар маҳорати борасида ҳам муборакликлар билан катта фарқи бор. «Машъал»ни иккита учрашувда жуда кўп эмоция йўқотганини ҳисобга олсак, 70\30 ОКМК фойдасига деб ўйлайман.
20:00. «Локомотив» - «Сўғдиёна»
- Йил бошидан бери «Локомотив» Еличич бошчилигида яхши натижалар кўрсатиб келяпти. Ўртамиёна жамоадан кучлироқ клубга айлантира олди, ҳозирча. «Сўғдиёна»нинг аҳволи чатоқ эди. Бақоев бироз ўнглагандек бўлди. Бироқ охирги турда «Нефтчи»га қарши ўйинда жамоани ҳали муаммолари кўплигини кўрсатиб берди. Адашмаётган бўлсам, «Cўғдиёна» сафарда «Локомотив»га қарши яхши ўйнайди. Ўтган турда тошкентликлар «Андижон»га қарши яхши ўйин ўтказди, албатта сўнгги 15-20 дақиқани ҳисобга олмасак. Назаримда, 60\40 фоиз ҳисобида тошкентликлар ғалаба қозонади.
28 июл.
20:00. «Насаф» - «Қизилқум»
- «Насаф» уйида барқарор жамоа. «Қизилқум»ни билиб бўлмаяпти, бир яхши ўйнаяпти, бир бунинг акси. Барқарорлик етишмаяпти. Ўтган турда навоийликлар меҳмонда «Навбаҳор»га қарши дуранг қайд этишди. Ўйинчилар кетади-келади. Шунга қарамай, Рўзиқул Бердиевни салоҳияти ҳар қандай ўйинчилар билан ҳам «Насаф»нинг мавқеини ушлаб турибди. Барибир етакчилар қаторида ҳисобланади. 70\30 қаршиликларда имконият каттароқ.
20:00. «Хоразм» - «Сурхон»
- «Хоразм»ни кўряпмизки, ўйин жиҳатидан барқарор. «Пахтакор»га қарши ҳам ва кейинги турда ҳам яхши ўйнади. «Сурхон»да кўпроқ ёш таркиб. Бундай жамоа қайсидир ўйинда ўйини чиқиб қолса ютиб олиши мумкин. Уларга ҳам «Қизилқум»га ўхшаб барқарорлик етишмаяпти. Бундай ёшлар ўйинни қандай бошласа, шундай давом эттиришади. «Хоразм» ўзини мухлислари олдида ўйнайди. 60\40 ва менимча мезбонлар ютса керак.
20:00. «Нефтчи» - «Навбаҳор»
- Ҳар қандай ҳолатда ҳам водий дербиси шиддатли ўтади. Лекин бугунги ҳолатни оладиган бўлсак, «Нефтчи» жуда кучли. Жамоалар билан учрашувларида катта фарқ бўляпти. Чунки улар бир хил иккита тенг таркибга эга. Захираси ҳам кучли. Шу боис бемалол таркибда ротациялар қила олишяпти. Албатта, қаттиқ ўйин бўлади. Аммо «Нефтчи» ғалаба қозонади – 60\40.
29 июл.
20:00. «Динамо» - «Қўқон-1912»
- «Динамо»ни охирги иккита ўйинини кўрдик. Жаҳон чемпионатигача бўлган ўйинлар давомида ностандарт ўтказди, ўзига ўхшамади. Кўплаб омадсизликлар бўлди. Лекин танаффус улар учун яхши томонга хизмат қилди, деб ўйлайман. Иккита учрашувни бир хил тепмда ва бир хил савияда ўтказди. Ҳозирги кундаги «Қўқон-1912»ни аҳволи ачинарли. У ерда нима бўляпти, билмайман. Менимча, ўйин жиҳатидан тарқоқланиб кетганга ўхшаяпти. Шунинг учун «Динамо» бемалол ғалаба қозонса керак – 70\30.

Матчи Суперлиги начнутся 26 июля и завершатся 29 июля.
Каждая игра имеет высокую значимость, ни один клуб не готов легко отдать очки. Особое внимание уделяется дерби Ферганской долины, где "Нефтчи" встретится с "Навбахором".
Один из известных специалистов, Бахром Хайдаров, оценил шансы команд перед 14-м туром.
26 июля.
20:00. "Бунёдкор" - "Пахтакор"
- Учитывая текущее состояние "Бунёдкора", у команды множество проблем, главным образом финансовых. Большая надежда возлагается на молодых игроков. Это может оказать значительное влияние. Что касается "Пахтакора", они ведут борьбу за чемпионство. После летнего перерыва команда сыграла вничью с "Локомотивом" и немного уступила "Нефтчи". Поэтому "Пахтакор" не имеет права терять очки. Это все-таки дерби Ташкента. "Бунёдкор" тоже будет бороться. Думаю, 40\60 в пользу "Пахтакора".
27 июля.
20:00. "Андижон" - "Бухоро"
- Обе команды показывают хорошую игру. Думаю, все команды хорошо подготовились, воспользовавшись существующим перерывом. Однако "Андижон" в домашнем матче против "Сурхана" испытал небольшую неудачу. "Бухоро" ранее показал хорошие игры против "Нефтчи" и "Бунёдкора". Но учитывая, что "Андижон" играет дома и перед своими верными болельщиками, у них больше шансов, 55\45 по процентам. Вероятно, "Андижон" победит с минимальным счетом.
20:00. ОКМК – "Машъал"
- "Машъал" сыграл на пределе возможностей против "Коканда-1912" и "Насафа". Тем не менее, мы видели две игры ОКМК. Они хорошо воспользовались летним перерывом. В плане мастерства игроков у них большое преимущество перед соперниками. Учитывая, что "Машъал" потерял много эмоций в двух матчах, думаю, 70\30 в пользу ОКМК.
20:00. "Локомотив" - "Согдиана"
- С начала года "Локомотив" под руководством Еличича показывает хорошие результаты. Они превратили среднюю команду в более сильный клуб, пока что. Ситуация в "Согдиане" была сложной. Бакаев немного улучшил её. Однако в последнем туре против "Нефтчи" команда показала, что у неё ещё много проблем. Если я не ошибаюсь, "Согдиана" играет хорошо против "Локомотива" на выезде. В прошлом туре ташкентцы сыграли хорошо против "Андижона", за исключением последних 15-20 минут. На мой взгляд, 60\40 в пользу ташкентцев.
28 июля.
20:00. "Насаф" - "Кызылкум"
- "Насаф" стабилен на своём поле. "Кызылкум" непредсказуем, бывает хорошей игрой, а иногда наоборот. Им не хватает стабильности. В прошлом туре гости из Навои сыграли вничью с "Навбахором". Игроки приходят и уходят. Несмотря на это, Рузикул Бердиев держит "Насаф" на уровне с любыми игроками. Они все же считаются среди лидеров. 70\30 в их пользу.
20:00. "Хоразм" - "Сурхон"
- Мы видим, что "Хоразм" стабилен в игре. Они хорошо сыграли как против "Пахтакора", так и в следующем туре. У "Сурхона" больше молодёжи в составе. Такая команда может выиграть, если игра пойдёт. Им, как и "Кызылкуму", не хватает стабильности. Такие молодые команды продолжают игру так, как начали. "Хоразм" играет перед своими болельщиками. Думаю, хозяева победят – 60\40.
20:00. "Нефтчи" - "Навбахор"
- В любом случае дерби долины будет напряжённым. Но если посмотреть на текущую ситуацию, "Нефтчи" очень силён. В их встречах с командами разница большая. Потому что у них два равнозначных состава. Запас прочный. Поэтому они могут спокойно проводить ротации в составе. Конечно, игра будет жёсткой. Но "Нефтчи" победит – 60\40.
29 июля.
20:00. "Динамо" - "Коканд-1912"
- Мы видели последние две игры "Динамо". Играли нестандартно до чемпионата мира, не похоже на себя. Было много неудач. Но, думаю, перерыв пошёл им на пользу. Они провели две игры в одном темпе и на одном уровне. Сегодняшнее состояние "Коканда-1912" вызывает сожаление. Я не знаю, что там происходит. Думаю, в плане игры они развалились. Поэтому "Динамо" спокойно победит – 70\30.