Жаҳон чемпионати гуруҳ босқич 1-тури доирасида Осиё вакили Швейцарияга қарши майдонга тушди.
Ўйинда европаликлар устунликка эга бўлган бўлса-да, сўнгги дақиқаларда Лопетеги шогирдлари гол уриб, мағлубиятдан қутулиб қолди.
Шу тариқа Қатар мундиаллардаги илк очкосини қўлга киритди.
Таъкидлаш лозим, АҚШ, Канада ва Мексика мезбонлик қилаётган мундиал Қатар миллий жамоаси учун тарихдаги иккинчи финал босқичи бўлмоқда. 2022 йил жамоа мусобақа мезбони сифатида автоматик йўлланмага эга бўлганди.
Мазкур дурангдан кейин Қатар ва Швейцария жамоалари ҳам 1 очкодан жамғаришди. Гуруҳнинг иккинчи баҳсида Канада ва Босния ва Ҳерцеговина ҳам ана шундай натижа қайд этган. Натижада, гуруҳнинг барча вакилларида бир хил 1 очкодан мавжуд.
Маълумот учун, Қатар миллий жамоаси 2-турда Канада билан (19 июн), 3-турда эса Босния ва Ҳерцеговина билан (24 июн) учрашади. Швейцария эса мос равишда аввалига Босния ва Ҳерцеговина (18 июн) миллий жамоасига қарши, 3-турда эса Канадага қарши (24 июн) майдонга тушади.

Сборная Катара сыграла вничью в матче 1-го тура группы B ЧМ-2026 со Швейцарией (1:1).
До начала первенства мира в США, Канаде и Мексике сборная Катара лишь раз принимала участие в чемпионатах мира. В 2022 году команда получила автоматическую путёвку на ЧМ как хозяйка турнира.
После этой встречи Катар и Швейцария набрали по одному очку и располагаются на третьей и первой строчке турнирной таблицы соответственно. Канада и Босния и Герцеговина также имеют в активе по одному очку и занимают второе и четвёртое места.
Во 2-м туре катарская национальная команда встретится с Канадой (19 июня), в 3-м туре — с Боснией и Герцеговиной (24 июня). Швейцария во 2-м туре сыграет с Боснией и Герцеговиной (18 июня), в 3-м туре — с Канадой (24 июня).