Узоқ кутилган Европа миллий чемпионатлари ўз иштирокларини бошламоқда. АПЛ, Ла Лигада янги мавсум старт олган. А Серия ҳам ўз юришини бошлайди. Tribuna.uz ўз анъанасига содиқ қолган ҳолда ҳафта ўйинларини эътиборингизга ҳавола қилади.
Германия Суперкубоги
22 август (шанба)
БАВАРИЯ – БОРУССИЯ Д
Бошланиш вақти: 23:30
Германия Суперкубоги: ким совринни қўлга киритади?
Германия Суперкубогида «классикер»! «Бавария» ўтган йили совринни қўлга киритган бўлса, «Боруссия Д» 2019 йилдан буён ушбу совринни юта олмаяпти. Ўша йили дортмундликлар айнан «Бавария»ни 2:0 ҳисобида мағлуб этган эди.
Шундан кейин жамоалар Суперкубок учун яна икки марта тўқнаш келди ва ҳар икки сафар ҳам мюнхенликлар (2020 ва 2021 йилларда) ғалаба қозонди. Бу сафар ҳам «Бавария» финалга фаворит сифатида чиқади. Бироқ кўплаб футболчиларнинг ЖЧ-2026дан кейин узоқ вақт дам олганини ҳисобга олсак, «Боруссия»да совринни тортиб олиш учун яхши имконият бор. Қисқаси, мухлисларни жиддий баҳс кутмоқда.
АПЛ. 1-тур
23 август (якшанба)
НЮКАСЛ – ЛИВЕРПУЛ
Бошланиш вақти: 20:30
Ираоланинг «Ливерпул»даги расмий дебюти
«Ливерпул»да Андони Ираола даври бошланмоқда. Испаниялик мутахассис жамоа билан биринчи расмий учрашувиниёқ оғир меҳмонлик сафаридан бошлайди — «Нюкасл»га қарши.
«Сент-Жеймс Парк» Англиянинг энг шовқинли стадионларидан бири. Бу ерда мухлислар жуда фаол, баъзида эса ўта эҳтиросли қўллаб-қувватлайди. Шу боис «Ливерпул» учун рақибнинг ўзи билан бир қаторда икки томонлама босимни ҳам енгишга тўғри келади. Энг муҳими, 1-турда жамоа руҳий жиҳатдан «чўкиб қолмаслиги» керак.
Бироқ «Нюкасл»нинг ўзи ҳам осон даврни бошдан кечирмаяпти. Бир нечта етакчи футболчилар жамоани тарк этди, бош мураббий ҳам ўзгарди — Эдди Ҳау ўрнига Маттиас Яйссле тайинланди. Шунинг учун бу учрашувда ғолибни олдиндан тахмин қилиш жуда қийин. Хуллас, АПЛ ишқибозларини ажойиб ва мухлислар боп футбол кутмоқда.
Ла Лига. 2-тур
23 август (шанбадан якшанбага ўтар кечаси)
ЭСПАНЁЛ – РЕАЛ
Бошланиш вақти: 00:30
Моуринио «Реал»даги қайтишини ғалаба билан бошлайдими?
Жозе Моуринионинг Мадридга қайтди! Португалиялик мутахассис 13 йилдан сўнг «Реал» сафида биринчи расмий учрашувини ўтказади.
Таркибни жиддий кучайтирган мадридликлар Каталонияда «Эспанёл» меҳмони бўлади. «Барселона» билан чемпионлик учун курашиш нияти жиддий эканини исботлаш учун «Реал» ғалаба қозониши керак. Бу шунчаки уч очко эмас, балки ишончли ўйин ва сифатли футбол билан қўлга киритилган ғалаба бўлиши муҳим.
Янги футболчилар ҳали жамоага тўлиқ мослашиб улгурмаган. Мавсум давомида «қаймоқранглилар» янада кучаяди. Аммо ҳозироқ футболчилар Моуринионинг талабларини қабул қилгани ва унинг ғояларини тушунаётганини кўриш муҳим. Қисқаси, янги мавсумда Ла Лига янада ёнади. Айниқса, Жозе билан ҳаммаси янада қизиқарли кечишига шубҳа йўқ.
24 августдан (якшанбадан душанбага ўтар кечаси)
ЭЛЧЕ – БАРСЕЛОНА
Бошьаниш вақти: 00:30
Родри «Барселона»да дебют қиладими?
«Барселона» ва «Реал» Ла Лигада мавсумни 2-турдан бошлайди. Каталонияликлар эса мавсумдаги биринчи учрашувини сафарда «Элче»га қарши ўтказади.
«Барселона»нинг унчалик кучли бўлмаган рақибга қарши очко йўқотиши кутилмаган натижа бўлади. Аммо учрашувнинг асосий интригаси — Родрининг майдонга тушиши.
2024 йилнинг энг яхши футболчиси илк бор «Барселона» футболкасида майдонга чиқадими? Агар дебют амалга ошса, каталонияликлар Родри билан бирга қандай кўриниш олади? Эҳтимол, якшанба куни бу саволларга жавоб оламиз.
24 август (душанба)
ФУЛҲЭМ – ЧЕЛСИ
Бошланиш вақти: 23:59
Хаби Алонсо янги босқични ғалаба билан бошлайдими?
«Челси» Хаби Алонсо бошчилигидаги расмий учрашувлардаги дебютини ўтказади. Биринчи рақиб эсаёқ жиддий — Лондон дербисида «Фулҳэм».
Жамоаларнинг 2026 йил январ ойидаги сўнгги учрашуви «Челси»нинг 1:2 ҳисобидаги мағлубияти билан якунланган эди. Бироқ ўшандан бери «Челси» таркиби яна жиддий ўзгарди.
Қолаверса, испаниялик мураббийларнинг дуэлига гувоҳ бўламиз. Иккиси ҳам ўтган мавсумда «Реал»ни бошқарди. Эндиликда АПЛда ўз омадларини синаб кўради. Илк турдаёқ улар бир-бирига рақиб бўлишади. Ким устун келишини тез орада билиб оламиз.
МАНЧЕСТЕР СИТИ – БОРНМУТ
Бошланиш вақти: 18:00
«Манчестер Сити» Гвардиоласиз АПЛда биринчи ўйинини ўтказади
«Манчестер Сити»ни Хосеп Гвардиоласиз кўриш ҳали ҳам ғайриоддий. Ҳа, жамоа бошида испаниялик мураббийнинг ўрнини Энцо Мареска эгаллади. Аммо янги мутахассис учун дастлабки натижалар ҳозирча мақтанарли эмас.
Англия Суперкубоги учун баҳсда «Манчестер Сити» «Арсенал»га 0:3 ҳисобида йирик мағлубиятга учради. Шу боис АПЛнинг 1-турида яна бир омадсизликка йўл қўймаслик муҳим.
Бироқ рақиб осон эмас. Ўтган мавсумда «Борнмут» АПЛни 6-ўринда якунлади — клуб тарихидаги энг яхши натижани қайд этди ва ҳатто Чемпионлар лигасига чиқишга жуда яқин келди. Яна бир муҳим жиҳат шуки, Мареска Абдуқодир Ҳусановга қанчалик ишонч билдириши кўпчиликни қизиқтирмоқда.
А Серия. 1-тур
ИНТЕР – МОНЦА
Бошланиш вақти: 21:30
Италия чемпиони мавсумни қандай бошлайди?
«Интер» Италиядаги чемпионлик унвонини ҳимоя қилишни бошлайди. Кристиан Киву шогирдлари биринчи учрашувни ўз майдонида «Монца»га қарши ўтказади.
Учрашувни дерби деб аташ мумкин, чунки ҳар икки клуб ҳам Ломбардия минтақасини ифодалайди. Аммо кучлар нисбати аниқ — «Интер» яққол фаворит.
«Монца» эса А Серияга эндигина қайтди. Жамоа чемпионга муносиб қаршилик кўрсата оладими ёки «Интер» мавсумдаги биринчи уч очкосини қийинчиликсиз қўлга киритадими? Бу саволга майдонда жавоб берилади.

АПЛ вернулась, Суперкубок в Германии, возвращение Моуринью. Игры недели
Долгожданные европейские национальные чемпионаты начинают свои выступления. АПЛ и Ла Лига открыли новый сезон. Серия А также начинает своё шествие. Tribuna.uz, как всегда, представляет вашему вниманию игры недели.
22 августа (суббота)
БАВАРИЯ – БОРУССИЯ Д
Время начала
: 23:30
Суперкубок Германии: кто завоюет трофей?
В Суперкубке Германии классическое противостояние! «Бавария» выиграла трофей в прошлом году, а «Боруссия Д» не может одержать победу с 2019 года. Тогда дортмундцы обыграли именно «Баварию» со счётом 2:0.
С тех пор команды встречались в Суперкубке дважды и оба раза победу одерживала мюнхенская команда (в 2020 и 2021 годах). В этот раз «Бавария» снова фаворит финала. Однако, учитывая длительный отдых многих игроков после ЧМ-2026, у «Боруссии» есть хороший шанс отобрать трофей. В общем, болельщиков ждёт серьёзная борьба.
23 августа (воскресенье)
НЬЮКАСЛ – ЛИВЕРПУЛЬ
Время начала:
20:30
Официальный дебют Ираолы в «Ливерпуле»
В «Ливерпуле» начинается эпоха Андони Ираолы. Испанский специалист проведет свой первый официальный матч на трудном выездном поле — против «Ньюкасла».
«Сент-Джеймс Парк» — один из самых шумных стадионов Англии. Здесь болельщики очень активны и иногда даже чрезмерно эмоциональны. Поэтому «Ливерпулю» придётся справляться с двойным давлением — от соперника и от атмосферы. Главное, чтобы команда не «провалилась» морально в первом туре.
Однако и «Ньюкасл» переживает непростые времена. Несколько ключевых игроков покинули клуб, сменился главный тренер — на место Эдди Хау пришел Маттиас Яйссле. Поэтому предсказать победителя в этом матче очень сложно. В общем, фанатов АПЛ ждет захватывающий футбол.
23 августа (с вечера субботы на воскресенье)
ЭСПАНЬОЛ – РЕАЛ
00:30
Начнет ли Моуринью своё возвращение в «Реал» с победы?
Жозе Моуринью возвращается в Мадрид! Португальский специалист проведет свой первый официальный матч в составе «Реала» спустя 13 лет.
Мадридцы, серьёзно усилив состав, отправляются в Каталонию в гости к «Эспаньолу». Чтобы подтвердить серьёзность намерений бороться за чемпионство с «Барселоной», «Реал» должен побеждать. Это не просто три очка, но победа, добытая уверенной игрой и качественным футболом, имеет большое значение.
Новые игроки пока не полностью адаптировались в команде. В течение сезона «сливочные» станут ещё сильнее. Но уже сейчас важно увидеть, как игроки воспринимают требования Моуринью и понимают его идеи. В общем, новый сезон Ла Лиги обещает быть горячим. Особенно с Жозе, который добавляет интереса.
24 августа (с вечера воскресенья на понедельник)
ЭЛЬЧЕ – БАРСЕЛОНА
Дебютирует ли Родри в «Барселоне»?
«Барселона» и «Реал» начинают сезон в Ла Лиге со 2-го тура. Каталонцы проведут свою первую игру сезона на выезде против «Эльче».
Потеря очков «Барселоной» против не самого сильного соперника будет неожиданным исходом. Однако главная интрига встречи — выход Родри на поле.
Выйдет ли лучший игрок 2024 года впервые на поле в футболке «Барселоны»? Если дебют состоится, как будет выглядеть команда с Родри? Возможно, в воскресенье мы получим ответы на эти вопросы.
24 августа (понедельник)
ФУЛХЭМ – ЧЕЛСИ
: 23:59
Начнет ли Хаби Алонсо новый этап с победы?
«Челси» проведет дебютный матч под руководством Хаби Алонсо. Первый соперник довольно серьёзный — лондонское дерби против «Фулхэма».
Последняя встреча команд в январе 2026 года закончилась поражением «Челси» со счётом 1:2. Однако с тех пор состав «Челси» значительно изменился.
Также станем свидетелями дуэли испанских тренеров. Оба в прошлом сезоне возглавляли «Реал». Теперь они пробуют свои силы в АПЛ и уже в первом туре окажутся друг против друга. Скоро мы узнаем, кто окажется сильнее.
МАНЧЕСТЕР СИТИ – БОРНМУТ
Время начала: 18:00
«Манчестер Сити» проведет первый матч в АПЛ без Гвардиолы
Видеть «Манчестер Сити» без Хосепа Гвардиолы всё ещё непривычно. Да, место испанского тренера занял Энцо Мареска. Однако первые результаты нового специалиста пока оставляют желать лучшего.
В матче за Суперкубок Англии «Манчестер Сити» крупно проиграл «Арсеналу» со счётом 0:3. Поэтому в 1-м туре АПЛ важно избежать очередной неудачи.
Однако соперник непростой. В прошлом сезоне «Борнмут» занял 6-е место в АПЛ — лучший результат в истории клуба и даже близок к выходу в Лигу чемпионов. Ещё один важный момент — насколько Мареска доверяет Абдукадиру Хусанову, это вызывает интерес у многих.
ИНТЕР – МОНЦА
21:30
Как начнет чемпион Италии сезон?
«Интер» начинает защиту титула чемпиона Италии. Подопечные Кристиана Киву проведут первый матч на домашнем поле против «Монцы».
Матч можно назвать дерби, ведь оба клуба представляют регион Ломбардия. Но соотношение сил очевидно — «Интер» явный фаворит.
«Монца» только что вернулась в Серию А. Сможет ли команда достойно противостоять чемпиону или «Интер» без труда возьмёт первые три очка в сезоне? Ответ на этот вопрос будет дан на поле.