ЖЧ-2026га қўйилмаган ҳакам Европа Суперкубогини бошқаради
2026 йилги Жаҳон чемпионатида ишлаш имкониятидан маҳрум бўлган сомалилик ҳакам Омар Артан янги нуфузли тайинлов олди.
Африканинг етакчи рефериларидан бири 12 август куни бўлиб ўтадиган УEФА Суперкубоги баҳсини бошқаради. Учрашувда «ПСЖ» ва «Астон Вилла» жамоалари ўзаро тўқнаш келади.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Артанга АҚШ ҳудудига кириш тақиқлангани сабаб у Жаҳон чемпионатида ишлай олмаслиги маълум бўлганди. Хабарларга кўра, ҳакам депортация қилинишидан олдин 11 соат давом этган иммиграцион суҳбатдан ҳам ўтган.
Мазкур ҳолат футбол жамоатчилигида катта муҳокамаларга сабаб бўлди. АҚШ ҳукумати вакиллари эса бу қарор учун «жиддий асослар» мавжудлигини билдирган.
УEФА президенти Александер Чеферин эса сомалилик ҳакамнинг янги тайинлови ҳақида фикр билдириб ўтди.
«Омар Артан — ёш бўлишига қарамай, катта тажрибага эга ва Африка футбол конфедерацияси мусобақаларида ўзини юқори савияда намоён қилган ҳакам. Футбол одамларни бирлаштириши керак. УEФА Омар ва унинг ҳакамлик маҳоратига бўлган ҳурматини намойиш этмоқчи. Айнан шу сифатлари унга ушбу нуфузли тайинловни олиб келди», — деди Чеферин.

Судья, не назначенный на ЧМ-2026, будет судить Суперкубок Европы
Сомалийский рефери Омар Артан, лишённый возможности работать на чемпионате мира 2026 года, получил новое престижное назначение.
Один из ведущих судей Африки будет обслуживать матч за Суперкубок УЕФА, который состоится 12 августа. Встреча пройдёт между командами «ПСЖ» и «Астон Вилла».
Напомним, ранее стало известно, что Артан не сможет работать на чемпионате мира из-за запрета на въезд в США. Согласно сообщениям, он прошёл 11-часовое интервью по иммиграции перед депортацией.
Эта ситуация вызвала большой резонанс в футбольной общественности. Представители правительства США заявили, что для этого решения были «серьёзные основания».
Президент УЕФА Александер Чеферин прокомментировал новое назначение сомалийского судьи.
«Омар Артан — несмотря на свою молодость, обладает большим опытом и продемонстрировал высокий уровень на турнирах Африканской футбольной конфедерации. Футбол должен объединять людей. УЕФА хочет показать своё уважение к Омару и его судейскому мастерству. Именно эти качества привели его к этому престижному назначению», — заявил Чеферин.