УEФАдаги айрим амалдорлар «ПСЖ» президенти Носир Ал Хилайфий келаси йилги сайловда ФИФА президенти Жанни Инфантинога қарши номзод бўлишини истамоқда.
The Telegraph ва Politico нашрлари хабарига кўра, европалик футбол раҳбарлари 52 ёшли қатарлик функционер Инфантинони мағлуб эта оладиган энг кучли номзод деб ҳисобламоқда.
Манбаларга кўра, УEФА вакилларининг бундай истагига ФИФА президентининг Жаҳон чемпионати тижорий ҳуқуқларининг бир қисмини хусусий инвесторларга сотиш режаси ҳам сабаб бўлган.
Бироқ Ал Хилайфий ушбу лавозим учун курашмоқчи эмас. Унинг вакили бу борадаги миш-мишларга муносабат билдириб, қатъий баёнот берди.
«Жаноб Ал Хилайфийда ФИФАдаги ушбу лавозимга нисбатан на амбиция, на ният ва на қизиқиш бор. У бунинг ўрнига жаҳон ва Европа футболининг барча институтларини хотиржам ва конструктив тарзда қўллаб-қувватлашда давом этади», — дейилади баёнотда.

УЕФА хочет выдвинуть Аль-Хелайфи на пост президента ФИФА, но он не заинтересован
Некоторые чиновники УЕФА хотят, чтобы президент «ПСЖ» Нассер Аль-Хелайфи был кандидатом против нынешнего президента ФИФА Джанни Инфантино на выборах в следующем году.
По сообщениям The Telegraph и Politico, европейские футбольные руководители считают 52-летнего катарского функционера самым сильным кандидатом, который может победить Инфантино.
По информации источников, такое желание представителей УЕФА связано с планом президента ФИФА продать часть коммерческих прав на чемпионат мира частным инвесторам.
Однако Аль-Хелайфи не намерен бороться за эту должность. Его представитель прокомментировал слухи по этому поводу, сделав категорическое заявление.
«У господина Аль-Хелайфи нет ни амбиций, ни намерений, ни интереса к этой должности в ФИФА. Вместо этого он продолжит поддерживать все институты мирового и европейского футбола в спокойной и конструктивной манере», — говорится в заявлении.